Przerwy na karmienie piersią - zasady i przepisy
Niedawno wróciłam do pracy po rocznym urlopie rodzicielskim. Mój syn ma dopiero rok i nadal karmię go piersią. Słyszałam, że kobiety karmiące piersią mają z tego tytułu dodatkowe przerwy. Czy to prawda? Jeśli tak, to ile wynoszą przerwy na karmienie piersią?
Marzena, Złotoryja
Kobieta, która wróciła do pracy, ale nadal karmi swoje dziecko piersią, ma prawo do dodatkowych przerw z tego tytułu. Jednak prawo do dodatkowych przerw uzależnione jest od wymiaru czasu pracy kobiety i liczby dzieci, które karmi piersią.
Przerwy na karmienie piersią a wymiar czasu pracy
Młoda mama pracująca na pełny etat, czyli średnio 8 godzin dziennie, ma prawo do przerwy na karmienie piersią dwa razy dziennie po 30 minut. W przypadku karmienia dwójki dzieci przy takim samym wymiarze czasu pracy przerwy wydłużają się do 45 minut.
W przypadku pracy na część etatu lub jeśli dzienny wymiar czasu pracy wynosi między 4 a 6 godzin, młoda mama ma prawo do jednej przerwy na karmienie piersią, która trwa 30 minut.
W przypadku dziennego wymiaru czasu pracy poniżej 4 godzin kobieta nie ma prawa do przerwy na karmienie piersią.
Przykład 1.
Jeśli pracownica zatrudniona jest na ½ etatu i jej dzienny wymiar czasu pracy wynosi równo 4 godziny, w takim przypadku przysługuje jej jedna 30-minutowa przerwa na karmienie piersią.
Jak w praktyce wykorzystać przerwy na karmienie piersią?
Warto wiedzieć, że przepisy wyraźnie wskazują, że przerwy można ze sobą łączyć. Oznacza to, że w praktyce pracownica może połączyć dwie przerwy w jedną i tym samym mieć jedną godzinną lub półtoragodzinną przerwę.
Co więcej, nie ma żadnych formalnych przeszkód, aby jedna przerwa (lub ta połączona) była wykorzystywana na sam koniec dnia pracy. W praktyce będzie to oznaczało skrócenie czasu pracy.
Przykład 2.
Pracownica pracuje codziennie po 8 godzin od 8:00 do 16:00. Po powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim przysługuje jej prawo do dwóch 30-minutowych przerw na karmienie piersią. Po złożeniu odpowiedniego wniosku i ustaleniu z pracodawcą, pracownica pracuje w godzinach od 8:00 do 15:00, ostatnią godzinę wykorzystując jako łączną przerwę na karmienie piersią.
Przerwy na karmienie piersią - podsumowanie
Każda pracownica, która urodziła dziecko bądź dzieci ma prawo z ramienia prawa do korzystania z przerw od pracy na karmienie. Długość przerw zależna jest od wymiaru czasu pracy pracownicy oraz od ilości dzieci karmionych piersią.
- Urlop rodzicielski pracownika - wymiar i dokumentowanie
- Urlop macierzyński, a niespodziewana choroba
- Jakie otrzymam wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy na przełomie miesięcy?
- Porzucenie pracy a prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego
- Urlop energetyczny i urlop górniczy – kto może z nich skorzystać?