Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Dobrze płatna praca - jak ją zdobyć?

Dobrze płatna praca - któż o niej nie marzy? Wykonywać pracę, najlepiej taką, która jest bardzo ciekawa i rozwijająca, a dodatkowo otrzymywać za to naprawdę dobre pieniądze, zapewniające odpowiedni poziom życia. Najczęściej taka posada wiąże się oczywiście z odpowiednimi, wysokimi kwalifikacjami, wykształceniem, a także odrobiną talentu i szczęścia. Co może nas przybliżyć do dobrze płatnej pracy? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w niniejszym artykule!

Dobrze płatna praca - co możemy zrobić?

Jakie kroki mogą przybliżyć nas do dobrze płatnej pracy? Z pewnością istnieją sposoby, by pomóc sobie w drodze do tego celu.

Ciągłe poszerzanie wiedzy

Przede wszystkim powinniśmy mieć świadomość, że dobrze płatna praca zazwyczaj wymaga od nas dużego zaangażowania. Dlatego też musimy być osobą nastawioną na ciągły rozwój i naukę. Nie możemy wychodzić z założenia, że nauczymy się pewnych rzeczy i wiedza ta będzie nam służyła przez cały czas. Ciągle powinniśmy ją poszerzać. Warto wyrobić sobie nawyk codziennego czytania aktualności z branży. Oczywiście nie musimy wiedzieć dosłownie wszystkiego. Po pierwsze jest to właściwie niemożliwe, ponieważ wiele sektorów sprawnie się rozwija i nie bylibyśmy w stanie na bieżąco znać wszystkich informacji - poza tym nie musimy tego robić, w każdej chwili mamy bowiem dostęp do tego, co jest nam potrzebne. Jednak trendy, kierunki rozwoju i nowe technologie nie powinny być dla nas tajemnicą.

Poszerzanie swojej wiedzy nie tylko pomoże nam w utrzymaniu dobrego stanowiska, lecz także zwiększy nasze szanse w oczach potencjalnych pracodawców. Warto więc znać najnowszą literaturę branżową oraz najciekawsze strony WWW.

Świadomość swoich sukcesów

Nie bójmy się mówić o swoich sukcesach. Często zdarza się, że na rozmowie kwalifikacyjnej jesteśmy zbyt skromni. Uważamy, że opowiadanie o osiągnięciach może zostać odebrane jako nadmierny zachwyt nad sobą. To nie jest prawda. Rekruter chce wiedzieć, w czym jesteśmy najlepsi, co potrafimy zrobić, jak przyczyniliśmy się do sukcesu przedsiębiorstw, w których pracowaliśmy. Nie ma nic złego w poczuciu własnej wartości. Poza tym nasze sukcesy to karta przetargowa. Choć brzmi to bardzo przedmiotowo, musimy potraktować siebie jako markę i sprzedać ją pracodawcy.

Ruszanie z miejsca - nowa praca

Dobrze płatna praca nie przyjdzie do nas sama - musimy przede wszystkim jej szukać. Jeżeli nasza praca nas nie zadowala, nauczyliśmy się już wszystkiego, czego tylko mogliśmy, mamy odpowiednie kwalifikacje i mamy świadomość, że to wszystko, co może zapewnić nam dane przedsiębiorstwo, musimy przełamać lęk i postarać się o nową pracę. Niestety zdarza się często, że boimy się, iż po zwolnieniu nie uda nam się znaleźć zajęcia i tak naprawdę oczekiwany sukces zamieni się w niechcianą porażkę. Jednak przez taką postawę tracimy motywację, wypalamy się i tak naprawdę nawet już zdobyte i wypracowane umiejętności tracą na wartości.

Jeśli zależy ci na dobrej pracy, musisz dokładnie przyjrzeć się miejscu, do którego aplikujesz. Tutaj nie powinno być przypadku. Oprócz dokładnego przestudiowania strony internetowej, warto sprawdzić również opinie. Oczywiście do tego zadania należy podejść ostrożnie - nie mamy bowiem pewności, że to, co zostało napisane w internecie, jest prawdziwe. Zdarza się, że wpisami powoduje złość, choć wina nie leży po stronie pracodawcy. Bywa również i tak, że pracownicy wystawiają kilka pochlebnych opinii, by polepszyć statystyki. Jednak dzięki zapoznaniu się ze zdaniem na temat firmy, możemy nakreślić jej ogólny obraz, wyciągnąć pewne wnioski. Popytajmy również znajomych, być może znają kogoś, kto pracował lub pracuje w danej firmie, dzięki temu będziemy mieli możliwość otrzymania wiadomości z pierwszej ręki. Dlaczego to tak istotne? Jeśli zależy nam na tym, by była to dobrze płatna praca, musimy mieć pewność, że wysokie zarobki są w niej możliwe, że firma nie ma problemów finansowych, jest wypłacalna, że możliwy jest w niej rozwój, a atmosfera mu sprzyja. Jeśli tak nie jest, nie warto tracić czasu.

Budowanie sieci kontaktów

Istotne jest również budowanie sieci kontaktów. Poznawaj ludzi z branży, zawieraj znajomości na zawodowych serwisach społecznościowych, uczestnicz aktywnie w dyskusjach w social mediach. Pamiętaj jednak, by nie być w tym wszystkich zbyt nachalnym, zachowywać umiar, nie kolekcjonować “przydatnych” pracowników i pokazywać się z jak najlepszej strony. To ważne, aby inni wiedzieli, że jesteś ekspertem, który dba o swoje kontakty - to buduje twoją renomę.

Wizerunek w internecie

Zadbaj o swój wizerunek w sieci. Włącz tryb prywatny w przeglądarce i wpisz do niej swoje imię i nazwisko. Co możesz o sobie przeczytać? Czy znajdujesz coś, czym nie masz ochoty się chwalić? Postaraj się, by to nie był twój problem, a każdy, kto wpisze twoje dane w wyszukiwarce, będzie wiedział tylko tyle, ile sam chciałbyś przekazać. Pamiętaj o uzupełnieniu wirtualnego CV i aktualizowaniu go, o ustawieniach prywatności w serwisach społecznościowych. W dzisiejszych czasach internetowy wizerunek jest bardzo ważny, dlatego wrzucanie bezmyślnie treści nie jest najlepszym posunięciem.

Rozbudowa kompetencji miękkich

Pamiętajmy także, że nie tylko twarde umiejętności są ważne. Oprócz tego, że musimy mieć wiedzę, potrafić wykonywać swoje zadania, istotna okazuje się także umiejętność pracy w grupie, komunikatywność, gesty, zaangażowanie itp. Na szczęście je także można szkolić i to nie tylko samodzielnie, jeśli więc coś sprawia nam trudność, bez problemu możemy to naprawić.

Brak roszczeniowości

Musimy również pozbyć się roszczeniowej postawy i poczucia, że wszystko się nam należy, ponieważ długo na to czekamy. Wydaje nam się, że skoro spełniamy wymagania, z miejsca powinniśmy dostać interesującą nas posadę i właściwie nie musimy się starać. Kiedy nam się to nie udaje, nie widzimy winy w sobie. Trudno pokazać rekruterowi, że zależy nam na posadzie, skoro uważamy ją już niejako za naszą.

Niezależnie od tego, jak pewnie się czujemy, musimy się postarać o zatrudnienie. Nic nie spłynie nam z nieba, potrzebna jest ciężka i wytrwała praca.