Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Ile zarabia taksówkarz? Czy to opłacalny zawód?

Chyba każdy z nas wie, czym zajmuje się taksówkarz, wielu korzysta z ich usług. Czy wiesz jednak, jak wygląda taka praca od kulis? Czy takie stanowisko to tylko przewożenie pasażerów z punktu A do punktu B? Czy to łatwe zajęcie? W końcu, ile zarabia taksówkarz? Czy to opłacalne zajęcie w czasach, kiedy na rynku pojawili się znacznie tańsi przewoźnicy? Przeczytaj niniejszy artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

Jak wygląda praca taksówkarza?

Najprościej mówiąc, taksówkarz ma przewieźć pasażera z punktu A do punktu docelowego. Czasami nie przewozi samego pasażera, a jakąś rzecz dla niego przeznaczoną. Zdarza się jednak, że wiele czasu zajmuje samo czekanie na zlecenie, co może być bardzo problematyczne, jeśli okres ten będzie dłuższy niż przewozy.

Nie da się ukryć, że praca taksówkarza nie należy do najłatwiejszych. Taksówki są dostępne właściwie każdego dnia, 24 godziny na dobę. Nie jest więc ważne, czy to Boże Narodzenie, Sylwester czy zwykły dzień bądź noc – taksówkarz w każdym tym czasie może wykonywać swoje usługi.

Niektórzy przedstawiciele tego zawodu, aby zarobić przyzwoite pieniądze, pracują nawet po kilkanaście godzin dziennie.

Różnica występuje również w przypadku pracy nocnej i dziennej. W pierwszym przypadku co prawda z pewnością jest bardziej niebezpiecznie, jednak zdarza się, że taksówkarze wolą pracę o takich porach – na drogach jest spokojniej, kursy są nawet o połowę droższe, pasażerowie wybierają zazwyczaj dłuższe trasy niż w ciągu dnia, raczej nie staną w korku. Oczywiście kiedy jest ciemno, łatwiej o napady, przepychanki, jednak problematyczny klient może również zdarzyć się w biały dzień.

Samodzielnie czy dla innej firmy?

Taksówkarz może pracować na własną rękę lub pod szyldem korporacji. Z całą pewnością ci, którzy zdecydują się na drugą opcję, są w lepszej sytuacji – nie muszą martwić się o marketing, reklamę, dostają zlecenia z centrali, szybciej znajdą klienta. Ci, którzy działają samodzielnie, muszą znacznie więcej zainwestować i sprawić, żeby klient chciał do nich wracać, co nie jest proste.

Szczególnie, że w dzisiejszych czasach coraz więcej jest przewoźników, którzy co prawda nie mają licencji (często nawet podwożą ludzi nielegalnie), jednak są znacznie tańsi, co sprawia, że klienci niejednokrotnie korzystają z ich usług.

To, jaką formę współpracy wybierze taksówkarz, zależy oczywiście tylko od niego, jednak trzeba przyznać, że współpraca z firmą taksówkarską wydaje się opcją korzystną.

Jak zostać taksówkarzem?

Czy każdy może zostać taksówkarzem? Czy wystarczy prawo jazdy i samochód, by zacząć swoją przygodę z tym zawodem?

Osoba, która chce zostać taksówkarzem, musi mieć ukończone 18 lat, przedstawić zaświadczenie o niekaralności oraz badania lekarskie i psychologiczne, które potwierdzają, że nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania tego zawodu. Dodatkowo należy posiadać tytuł prawny do dysponowania pojazdem lub pojazdami samochodowymi. Czyli trzeba być ic właścicielem, współwłaścicielem, ewentualnie można mieć pojazdy w leasingu lub dzierżawie.

Poza tym kandydat na to stanowisko musi zdać egzamin z topografii miasta, a także przejść szkolenie z transportu drogowego. Zostają na nim omówione nie tylko podstawowe pojęcia związane z transportem, lecz także pierwsza pomoc, przepisy prawa miejscowego i wszelkie zagadnienia związane z topografią miasta.

Osoba na tym stanowisku powinna bowiem nie tylko dojechać z punktu A do punktu B, lecz także znać hotele w mieście, szpitale, wiedzieć, gdzie znajdują się największe atrakcje turystyczne, urzędy itp. Musi także znać najlepszą trasę z jednego do drugiego miejsca, nie używając do tego celu mapy czy nawigacji.

Kandydat może poznać miasto albo korzystając z mapy, albo po prostu zwiedzając je, poznając, jeżdżąc po różnych punktach. W ten sposób szybko zapamięta trasy i będzie w stanie wybrać najlepszą z nich, taką, która zaoszczędzi czas pasażera. Nie chodzi bowiem o to, aby zawieźć kogoś jak najbardziej naokoło, byle tylko dużo zapłacił – klient wyczuwa oszustwo i może więcej nie skorzystać z naszych usług.

Początkowo czeka nas dużo wydatków – może to być nawet 10 tysięcy złotych. Potrzebujemy bowiem taksometru, kasy fiskalnej, koguta, terminalu czy naklejek. Dodatkowo musimy pamiętać, że będziemy eksploatować nasze auto i możliwe, że o wiele częściej będziemy musieli coś w nim naprawiać.

Ważna jest też kwestia uzyskania odpowiedniej licencji. To właśnie dzięki niej można przewozić ludzi taksówką.

Licencję można uzyskać zdobyć na przewozy na terenie jednej gminy, przewozy obejmujące kilka sąsiadujących ze sobą gmin – jeżeli gminy te zawarły odpowiednie porozumienie (tu należy skontaktować się bezpośrednio z urzędem gminy aby uzyskać tę informację) lub przewozy na terenie Warszawy.

Wniosek o wdanie licencji należy złożyć w urzędzie gminy, na terenie której planuje się poruszać. Dokument ten może zostać wydany na okres od 2 do 50 lat. Co ważne, opłata za licencję zależy od okresu i obszaru, na jaki ma być wydana. Wynosi ona od 200 zł rocznie za licencję na teren jednej gminy i okres od 2 do 15 lat do  450 zł za licencje na obszar miasta stołecznego Warszawy ważną od 30 do 50 lat. Szczegółowy wykaz opłat znajduje się w rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 6 sierpnia 2013 r. w sprawie wysokości opłat za czynności administracyjne związane z wykonywaniem przewozu drogowego oraz za egzaminowanie i wydanie certyfikatu kompetencji zawodowych. Wpłaty należy dokonać na konto urzędu, do którego składasz wniosek o wydanie licencji.

Czas oczekiwania na wydanie licencji jest krótszy niż miesiąc. Po jej uzyskaniu w czasie przejazdów należy zawsze mieć ją ze sobą w wersji papierowej.

Jakie wymagania powinien spełniać pojazd?

Taksówka powinna być odpowiednio wyposażona i oznaczona. Pojazd powinien może być przystosowany do przewozu osób w liczbie nie większej niż 9 (łącznie z kierowcą). Taksówka może również służyć do przewozu bagażu podręcznego pasażerów. Opłatę za przewóz taksówką wylicza taksometr zamontowany w taksówce. Samochód taki powinien być wyposażony w:

  • taksometr elektroniczny z ważnym dowodem legalizacji, o ile występuję
  • co najmniej dwa miejsca dla pasażerów
  • co najmniej dwoje drzwi z każdego boku nadwozia lub dwoje drzwi z prawej strony, jedne z lewej strony i jedne z tyłu nadwozia
  • bagażnik na podręczny bagaż pasażerów
  • apteczkę doraźnej pomocy
  • ogumione koło zapasowe lub zestaw naprawczy, oponę samouszczelniającą (Seal tyre)
  • dodatkowe światło z napisem „TAXI”:
    • umieszczone na dachu
    • o barwie: białej lub żółtej samochodowej z czarnymi napisami widocznymi z przodu i z tyłu pojazdu
    • widoczne po zapadnięciu zmroku z odległości co najmniej 50 m przy dobrej przejrzystości powietrza

Ile zarabia taksówkarz?

Trudno ustalić jednoznacznie, ile zarabia taksówkarz. Osoby na tym stanowisku są samozatrudnieni i ponoszą wiele kosztów, które sprawiają, że po opłaceniu wszystkiego ostatecznie ich zarobki mogą być bardzo niskie. Przyjmuje się, że średnio jest to miesięcznie od 6 do 10 tysięcy, jednak po odliczeniu kosztów, może to być nawet 2 do 4 tysięcy złotych na rękę dla taksówkarza.

Nie da się więc powiedzieć, jak wyglądają średnie zarobki i ile zarabia taksówkarz. Wszystko zależy od tego, ile kursów uda mu się zrobić, czy auto będzie sprawne, ile wyniosą go wszelkie opłaty związane z działalnością.

Jaki powinien być taksówkarz?

Taksówkarz powinien oczywiście doskonale jeździć, mieć wyczucie i być uczciwy – jak już wspominaliśmy, nabieranie klienta nikomu nie wychodzi na dobre.

Dodatkowo trzeba lubić kontakty z innymi ludźmi, spędzamy bowiem z nimi godziny, a ich przekrój jest bardzo szeroki – wielu klientów będzie chciało z nami porozmawiać i nie możemy pokazać, że nam się nie bardzo chce. To zniechęca!

Praca jest trudna i nie zawsze się opłaca, więc z pewnością przyda się jeszcze sporo cierpliwości. Jednak takie zajęcie może być także przygodą. Nigdy nie wiemy, kto stanie na naszej drodze!