Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Studia i praca - czy to połączenie jest możliwe?

Osoby, które rozpoczynają studia, często chcą lub z pewnych powodów są zmuszone usamodzielnić się i zacząć zarabiać na swoje utrzymanie. Wielu ludzi w tym okresie rozpoczyna całkowicie inne życie, za które biorą 100% odpowiedzialności. Tym samym osoby te stoją przed dylematem - czy studia i praca są do pogodzenia i w jaki sposób? Studia i praca niejednokrotnie wydają się połączeniem niemożliwym, choć coraz większa liczba studentów przeczy takiemu stwierdzeniu. Jak pogodzić te dwie sfery życia? Jaką pracę może podjąć student dzienny? Na co zwracać uwagę podczas poszukiwań? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Studia i praca w przypadku studentów dziennych

O ile zazwyczaj studenci zaoczni i wieczorowi nie mają problemu ze znalezieniem zajęcia, bo tak naprawdę najczęściej wieczory lub całe dni od poniedziałku do piątku mają wolne od nauki i mogą rozpocząć pracę na pełny etat, o tyle studenci dzienni niejednokrotnie muszą naprawdę się nagimnastykować, żeby studia i pracę udało się połączyć w odpowiedni sposób. Jednak w większości przypadków jest to możliwe, wystarczy tylko dokładnie przemyśleć tę kwestię.

Jak przygotować się do poszukiwania pracy na studiach?

Studia to nie tylko czas nauki i zdobywania doświadczenia zawodowego. To także czas, który już się nie powtórzy - wchodzenia w dorosłość, zupełnie nowe środowisko, poznawania wielu ludzi… Dlatego też, kiedy student podejmie decyzję o połączeniu nauki z pracą, musi dokładnie przemyśleć, ile czasu może jej poświęcić, uwzględniając w tym także chwile dla siebie. Kiedy zastanawiamy się, przez jak wiele godzin możemy pracować, uwzględnijmy również czas na życie prywatne i przyjemności.

Niejednokrotnie poszukiwanie pracy nie wiąże się jedynie z chęcią zarobku. Studenci poznają teoretyczne aspekty zawodów, które mogą wykonywać, jednak chcą również sprawdzić, co tak naprawdę chcą robić w przyszłości, w których obszarach czują się najlepiej, jakie zajęcia są dla nich najbardziej atrakcyjne czy która praca może sprawić, że będzie nie tylko obowiązkiem, lecz także przyjemnością. Dlatego też w takiej sytuacji decydują się na staże lub praktyki, gdzie ćwiczą przyszły zawód i jednocześnie rozpoczynają tworzenie sieci kontaktów oraz doświadczenia. Warto przygotować listę interesujących stanowisk oraz firm i spróbować takiej formy pracy.

Oczywiście nie zawsze można podjąć pracę związaną z naszymi studiami. Czasami może być to niemożliwe właśnie przez brak odpowiedniego wykształcenia. Jednak szukając pracy, warto pamiętać o tym, że w przyszłości, po studiach, pracodawcy niekoniecznie muszą skupić się na tym, że doświadczenie zawodowe jest nieco odległe od wymagań stawianych na danym stanowisku, ale docenić fakt, że student łączył studia i pracę, jest ambitny, doświadczony, rozumie na czym ona polega i nie jest dla niego problemem.

Jaki tryb pracy jest najlepszy dla studentów?

Praca na pełny etat może być trudna dla studentów, szczególnie tych studiujących w trybie dziennym. Dlatego też warto zapoznać się z innymi sposobami wykonywania obowiązków i wybrać ten, który wydaje się dla nas najbardziej odpowiedni.

Pierwsza na myśl często przychodzi praca zdalna. Niektóre zawody nie wymagają pojawiania się każdego dnia w biurze w celu wykonania swoich zadań. Studia i praca to połączenie o wiele prostsze, kiedy zarabiamy z dowolnego miejsca. Nie musi być to przecież dom, ale np. uczelnia. Nierzadko plan zajęć jest tak ułożony, że między wykładami studenci mają długie, czasami nawet kilkugodzinne przerwy. Wystarczy więc laptop i w tym czasie można po prostu wykonywać swoją pracę. Dodatkowo oszczędza się czas, który poświęciłoby się na dojazdy do i z pracy. Oczywiście w przypadku wielu zawodów taki tryb pracy jest niemożliwy, jednak w pozostałych przypadkach naprawdę warto go rozważyć.

Innym sposobem pogodzenia studiów i pracy jest elastyczny czas pracy. Niektórzy pracodawcy są otwarci na propozycje swoich pracowników odnośnie godzin, w których mogą pojawiać się w miejscu pracy. Dzięki temu można dopasować grafik do planu zajęć na studiach i nie zaniedbywać żadnej z tych sfer.

Nie da się ukryć, że niektóre kierunki studiów są naprawdę wymagające i trudno znaleźć w czasie semestru wolne godziny na pracę. W takich przypadkach można spróbować pracy sezonowej i zarabiać w wakacje czy w trakcie przerwy międzysemestralnej. Wówczas można pracować intensywnie i zaoszczędzić. Rzecz jasna w takim przypadku trudno mówić o utrzymywaniu się z tej sumy przez cały rok akademicki, jednak daje to możliwość zarobienia własnych pieniędzy.

Studia i praca nie są przeciwieństwami

Studia i praca są  możliwe w niemal każdym przypadku. Dzięki podjęciu zatrudnienia młoda osoba rozpoczyna zbieranie niezbędnego w przyszłości doświadczenia zawodowego i uczy się pracować. Często narzeka się, że absolwenci studiów wyższych zupełnie nie są przygotowani do pracy zawodowej, a na uczelniach w najmniejszym stopniu stawia się na praktykę. W związku z tym, jeżeli tylko plan zajęć nam na to pozwala - warto zainwestować swój czas i zdobyć doświadczenie.

Pamiętajmy jednak, że nie jest to przymusem i jeżeli czeka nas intensywny czas nauki, a dzięki pomocy bliskich, stypendiom i innemu dofinansowaniu możemy sobie na to pozwolić, ze znalezieniem zatrudnienia można poczekać. W tym czasie najważniejsza powinna być dla nas nauka i zdobywanie wykształcenia. Doświadczenie zawodowe jest dodatkiem - potrzebnym i procentującym w przyszłości, jednak nieobligatoryjnym.

Jednak jeżeli komuś naprawdę na tym zależy, jest w stanie niemal w każdym przypadku odnaleźć taką pracę, która pozwoli na to, by połączenie studia i praca stało się jak najbardziej możliwe i mało problematyczne. Warto podejść do tego racjonalnie i znaleźć tryb, który najbardziej nam odpowiada. Dzięki temu wraz z wiedzą teoretyczną można uczyć się także umiejętności praktycznych i powoli wchodzić w świat, który w pełni otworzy się na młodych ludzi po otrzymaniu upragnionego wykształcenia.