Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Utrata pracy - także ona ma pozytywne strony!

Utrata pracy jest traumatycznym przeżyciem, szczególnie kiedy niczego się nie spodziewaliśmy i stało się to z dnia na dzień. W takim momencie naszego życia możemy się załamać, czuć się naprawdę źle i nie mieć motywacji do szukania nowego zajęcia. Chcemy odpocząć od wszystkiego, ale smutek z powodu straconej pracy jest silniejszy. Pamiętajmy jednak, że niemal każda sytuacja w naszym życiu zawodowym może mieć swoje pozytywne strony. Czy utrata pracy może mieć zalety? Przeczytaj niniejszy artykuł, by poznać odpowiedź!

Utrata pracy może mieć zalety?

Choć z pewnością trudno w to uwierzyć, kiedy dotknie nas utrata pracy, taka sytuacja ma pozytywne strony. Czy jest możliwe, że zwolnienie ma zalety?

Okazja do odpoczynku

Utrata pracy może być dla nas okazją dla odpoczynku. Zdarza się, że pracujemy bardzo dużo, ciągle myślami jesteśmy w pracy, zostajemy po godzinach lub zabieramy ze sobą zadania do domu. Urlop co prawda spędzamy poza pracą, ale nie udaje nam się często pozbyć stresu nagromadzonego podczas wykonywania obowiązków. Kiedy stracimy pracę, możemy w końcu chwilę odpocząć, zająć się sobą, znaleźć czas na relaks. Nie wyklucza to bowiem szukania nowego zajęcia. Warto wyznaczyć czas w ciągu dnia, w którym zajmiemy się szukaniem pracy i wysyłaniem dokumentów aplikacyjnych. Zastanówmy się, czy jednak warto poświęcać na to cały dzień i wpaść w błędne koło. Lepiej poświęcić krótszy czas na przeglądanie ogłoszeń, ale sprawić, by był bardziej intensywny. Dzięki temu pozostałą część dnia możemy spędzić na odpoczynku. To bardzo istotne, szczególnie jeżeli naprawdę brakowało nam energii.

Przyzwyczajenie motorem złego samopoczucia

Często, choć praca wcale nam się nie podoba i czujemy się w niej źle, tkwimy w niej. Mamy kredyt, rodzinę, boimy się bezrobocia, braku pieniędzy, dlatego męczymy się, ale nic z tym nie robimy. Kiedy to ktoś zdecyduje za nas, może się okazać, że to najlepsze, co mogło nas spotkać. Być może to zmotywuje nas do szukania pracy bardziej odpowiadający naszym umiejętnościom i zainteresowaniom? W końcu będziemy musieli znaleźć nową pracę. Wcześniej wydawało nam się, że utknęliśmy w nielubianej firmie na zawsze, a nagle okazuje się, że uwolniliśmy się. Jeśli my nie umiemy popchnąć się do zmian, utrata pracy może okazać się zbawienna. Dlatego jeżeli nie przepadaliśmy za swoją pracą, po zwolnieniu zastanówmy się, czy nie czujemy się z tym lepiej? Taka zmiana w naszym życiu może przynieść same korzyści, a my możemy polepszyć znacznie swoje samopoczucie.

Nowe możliwości

Utrata pracy to również doskonała okazja do przebranżowienia się. Wielu z nas czuje, że pracuje w złej branży. Po godzinach zgłębiamy wiedzę na temat tego, co naprawdę nas pasjonuje i marzy nam się zmiana. Zdobywamy na własną rękę umiejętności, czasami udaje nam się nawet wykonywać małe zlecenia, ale mimo wszystko obawiamy się porzucić pracy, którą dobrze znamy i w której mamy doświadczenie, by pójść w nieznane. Utrata pracy może jednak być końcem naszych wątpliwości i zburzyć wszelkie bariery. Jeśli nie teraz to kiedy? Czy znowu szukać pracy w miejscu, które tak naprawdę nas nie interesuje, ale jesteśmy w tym dobrzy? A może w końcu spróbować pracy w branży, która jest naszym spełnieniem marzeń? Niczego nie tracimy, a możemy dużo zyskać.

Rozwój i nauka

Utrata pracy może być doskonałym czasem na to, by zwiększyć swoje umiejętności. W końcu mamy czas na kursy i szkolenia, które wcześniej były poza naszym zasięgiem. Tak jak już wspominaliśmy, czas poszukiwania pracy nie musi obejmować całego dnia. Resztę możemy poświęcać zwiększaniu kompetencji. Zawsze chcieliśmy poduczyć się języka obcego, ale nic nas nie motywuje? Utrata pracy jest doskonałym czasem by to zmienić. Wolne chwile można spędzić w miły sposób - na przykład oglądając film, ale w danym języku, bez polskich napisów czy lektora. Zalogujmy się w aplikacjach do darmowej nauki. Być może nasz znajomy również uczy się języka? Rozmawiajmy z nim tylko w tym języku.

Czas na analizę samego siebie

Utrata pracy to doskonały czas na to, by zastanowić się nad swoją karierą zawodową. Czy jesteśmy szczęśliwi w miejscu, w którym się znajdujemy? Czy praca w danym zawodzie przynosi nam prawdziwą satysfakcję? Może nie potrafimy już pracować wśród ludzi, w biurze i myślimy o założeniu własnej działalności? Czas spędzony samemu ze sobą można poświęcić na zastanowienie się, którą drogą iść i czy na pewno nie pobłądziliśmy. To pozwoli nam na bardziej aktywne i skuteczne szukanie pracy, a może sprawi, że weźmiemy sprawy w swoje ręce i rozpoczniemy działania związane z założeniem działalności gospodarczej?

Rozwój hobby

Wielu z nas po pracy zajmuje się swoim hobby. Niestety obowiązki zawodowe nie zawsze pozwalają nam je rozwijać. Posiadanie pasji ma dużo zalet - przede wszystkim znajdujemy zajęcie, dzięki któremu możemy oderwać się od codziennych trosk i stresów, znajdujemy sposób na relaks i spełnienie, a często hobby staje się tak dużą częścią naszego życia, że jednocześnie okazuje się także pracą i sposobem zarobku. Wolny czas poświęćmy swoim zainteresowaniom. Rozwijajmy je, spędźmy nad nimi tyle czasu, ile tylko chcemy. Taka okazja może się długo nie powtórzyć.

Postaw na siebie

Utrata pracy może być również doskonałą okazją do zadbania o siebie. Kiedy śpieszymy się do pracy, nie dbamy często o to, co jemy, po drodze kupujemy byle co, aby nie głodować podczas wykonywania zadań. Kusi nas zamówienie pizzy czy innego wysokokalorycznego jedzenia do pracy. Popołudniami jesteśmy tak zmęczeni, że nie mamy ochoty na wizytę na siłowni czy długi spacer. Okres, w którym szukamy nowego zajęcia, może być świetnym czasem do tego, by wypracować w sobie nowe, zdrowe nawyki. Mamy również okazję do celebrowania posiłków, gotowania, powolnych poranków i wysypiania się. Być może tak wejdzie nam to w krew i w końcu poczujemy się tak dobrze, że zmienimy swoje nawyki nawet, kiedy wrócimy już do życia zawodowego. Łatwo uzależnić się od tego, co sprawia, że czujemy się dobrze.

Utrata pracy to trauma, nie ma co do tego wątpliwości. Często jednak może się okazać, że podświadomie tego właśnie pragnęliśmy, by w końcu ruszyć do przodu i poświęcić sobie więcej czasu. Warto zobaczyć nawet w takiej sytuacji pozytywne strony. Dzięki temu poszukiwanie pracy z pewnością będzie efektywniejsze!