Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Rezygnacja z pracy - o czym warto pamiętać?

W życiu każdego z nas przychodzi moment, kiedy chcemy zrezygnować z pracy. Jeśli to nie są tylko chwilowe wątpliwości, a decyzja podjęta w pełni świadomie i w oparciu na rzeczowych argumentach, zadbaj o to, aby odejście nie odbiło się na przyszłej karierze zawodowej. Z pracodawcą możemy rozstać się na dwa sposoby – dobrze lub źle.  Jeśli wybierzesz ten drugi sposób, możesz spotkać się z negatywnymi skutkami swojego zachowania – począwszy od nieprzyjemnej atmosfery, po negatywne referencje – mówi ekspert portalu monsterpolska.pl. Jak powinna wyglądać rezygnacja z pracy? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Rezygnacja z pracy - rozważ wszystkie opcje

Rezygnacja z pracy to poważna decyzja, zależna od wielu czynników, dlatego trzeba ją dobrze przemyśleć. Zacznij od zadania sobie pytania, dlaczego chcesz odejść? Czy to kwesta pieniędzy, braku rozwoju, natłoku pracy, nieotrzymania awansu, kiepskiej lokalizacji lub bardziej osobista? Jeśli czujesz się na siłach, przedyskutuj swoje wątpliwości z szefem i przedstawicielem HR, zanim klamka zapadnie.

Powiadamianie o decyzji

Rezygnacja z pracy powinna być przemyślana. Kiedy rozważyłeś wszystkie za i przeciw, a szala przechyliła się w stronę rezygnacji, dokładnie przestudiuj swoją umowę, aby wiedzieć, jakie procedury cię obowiązują. Zwróć szczególną uwagę na okres wypowiedzenia. Jeśli nie został on zawarty w umowie, w dobrym tonie będzie powiadomić pracodawcę na 2 tygodnie przed planowanym odejściem.

Pomów z szefem o zamiarze odejścia. Przemyśl, co chcesz powiedzieć, i trzymaj się tego. Być może będzie potrzebował więcej informacji lub zareaguje impulsywnie, dlatego przygotuj się do tej rozmowy. Istnieje możliwość, że pracodawca będzie chciał przekonać cię, abyś został – znalezienie zastępstwa może być kłopotliwe, dlatego wyraźnie przedstaw swoje powody i używaj racjonalnych argumentów. Jeśli rozważasz pozostanie, podaj termin, do kiedy chciałbyś usłyszeć kontrofertę. Zastanów się, co cię zadowoli. Podwyżka, awans lub przeniesienie w inne miejsce coś by zmieniło? A może pomimo takiej zmiany nadal czułbyś, że to nie jest miejsce dla ciebie?

Musisz wiedzieć, że twoja rezygnacja z pracy może być potraktowana przez pracodawcę jako personalna obelga. Dopóki jasno nie sprecyzujesz swoich intencji, taka niespodzianka w konfrontacji może spotkać się nawet z agresją. Zachowaj spokój i rozładuj sytuację poprzez zaoferowanie pomocy w przekazaniu obowiązków i zapewnij szefa, że nie pozostawisz żadnych niedokończonych spraw. Zawsze postaraj rozstać się w przyjaznej atmosferze. Nigdy nie wiesz, czy wasze drogi znów się kiedyś nie skrzyżują, a bezcelowym byłoby przysparzać sobie wrogów i palić za sobą mosty.

Rezygnacja z pracy - co ze współpracownikami?

Początkowo możesz zostać poproszony o nieujawnianie swoich zamiarów kolegom z pracy, klientom czy partnerom. Wszystko po to, aby zmniejszyć potencjalny wpływ twojej decyzji na wewnętrzne i zewnętrzne sprawy firmy – wyjaśnia ekspert portalu monsterpolska.pl. Jednak firma nie może oczekiwać, że twoja rezygnacja z pracy na zawsze pozostanie sekretem. Jeśli powiedziałeś już o tym kilku najbliższym współpracownikom, prawdopodobnie i tak całe biuro się o tym dowie.

Oficjalna informacja jest szansą na wyraźne określenie powodów odejścia, zanim inni zaczną na ten temat plotkować. Unikaj mówienia czegokolwiek złego na temat organizacji i współpracowników. Postaraj się odejść w miłej atmosferze, bo być może spotkacie się na branżowym evencie, u przyszłego pracodawcy lub nawet w bardziej biznesowych relacjach.

Weź, co swoje

Upewnij się, że otrzymałeś wszystkie zaległe bonusy, prowizje, premie lub jakiekolwiek inne należności. Uregulowanie tych kwestii jak najszybciej pozwoli uniknąć wszelkich niezgodności.

Rezygnując z pracy, nie poruszaj tematu, gdzie odchodzisz, jak świetna jest nowa firma i jak dużo będziesz w niej zarabiał. Odnoś się z szacunkiem do ludzi, których opuszczasz. W nowej firmie nigdy nie mów źle o poprzedniej oraz nie ujawniaj poufnych informacji. Może to zwrócić się przeciwko tobie, a nowy pracodawca z pewnością zapamięta twoją niedyskrecję.

Artykuł zewnętrzny

Autorka: Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl