Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Introwertyk i ekstrawertyk w pracy - czym się charakteryzują?

Typy osobowości po raz pierwszy zostały określone przez Carla Gustava Junga. W ostatnich bardzo często porusza się ten temat względem rynku pracy. Czy tylko ekstrawertycy mają szansę na kierownicze stanowiska? Czy introwertycy nie dadzą rady pracować w dużych skupiskach ludzi? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, jak radzi sobie ekstrawertyk i introwertyk w pracy!

Typy osobowości - ekstrawertyk i introwertyk

Ekstrawertyk jest osobą, która doskonale czuje się w towarzystwie innych ludzi. Jest bardzo otwarty na innych, działa szybko, nie lubi siedzieć bezczynnie, można mieć wrażenie, że wszędzie jest go pełno. Ekstrawertyk nie ma problemu z nawiązaniem nowych znajomości, szybko odnajduje się wśród nieznajomych osób. Czuje się dobrze wtedy, kiedy przebywa z innymi ludźmi - to jego źródło energii. Spędzanie czasu w samotności przygnębia ludzi ekstrawertycznych. Czują się oni również dobrze w roli lidera grupy, radzą sobie z tym i czerpią z tego satysfakcję.

Introwertycy z kolei są nieco odsunięci, najbardziej lubią spędzać czas w samotności, męczy ich przebywanie w większej grupie osób. Potrzebują ciszy, lubią pełne skupienie, nie są zbyt towarzyscy i raczej niewiele mówią. Introwertyk w pracy jest ostrożny w stosunku do innych i kontroluje swoje zachowanie, kiedy nie jest sam. Często są to osoby solidne, nieokazujące nadmiernie emocji.

Wielu osobom trudno jest się jednoznacznie określić i opowiedzieć za przynależnością do typu introwertycznego czy ekstrawertycznego. Nic w tym dziwnego - tak naprawdę wiele osób łączy w sobie wszystkie cechy. Jest to tak zwany ambiwertyzm. Ambiwertycy świetnie czują się sami ze sobą i samotność dodaje im energii, ale z drugiej strony lubią też wyjścia w dużej grupie osób i dobrze się na nich bawią. Może być też odwrotnie - to osoby, które uwielbiają życie towarzyskie, ale mają również silną potrzebę spokojnego czasu spędzanego np. przed komputerem, w domowym zaciszu. Takie osoby czerpią energię zarówno z interakcji, jak i ich braku.

Ekstrawertyk i introwertyk w pracy

Jak więc poradzi sobie ekstrawertyk i introwertyk w pracy? Z góry zakłada się, że wiele stanowisk i miejsc pracy jest przystosowanych przede wszystkim do ekstrawertyków. W końcu bardzo często oczekuje się od pracownika komunikatywności, umiejętności współpracy w grupie, dobrego kontaktu z klientem i budowania długotrwałych relacji. To właśnie ekstrawertycy mogą pochwalić się takimi cechami. Jednak warto pamiętać, że introwertykw pracy również jest ważny i potrzebny i nikt nie powinien umniejszać jego roli. W zgiełku, szumie informacyjnym i nadmiarze energii potrzebne są również osoby stonowane, spokojnie i w ciszy wykonujące swoje zadania, solidne. Dzięki różnorodności typów osobowości w pracy można zbudować doskonały zespół, który świetnie będzie radził sobie w każdej sytuacji.

Ekstrawertyków często można spotkać w takich punktach biura, gdzie mają możliwość interakcji. To oni chętnie prowadzą rozmowy w kuchni, udzielają się na spotkaniach. Jak już wspominaliśmy, dobrze czują się w roli lidera, dlatego nie mają problemu z pełnieniem stanowisk kierowniczych, delegowaniem zadań, organizacją pracy całego zespołu. Daje im to dużo energii i sprawia, że czują się, jak w swoim żywiole.

Introwertyk w pracy jest co prawda wycofany i chętniej niż na spotkaniach, przebywa przy swoim biurku, jednak pogląd jakoby każda osoba z takim zestawem cech była samotnikiem, który w ogóle się nie odzywa, jest stereotypowy. Introwertycy lepiej czują się w samotności, nie znaczy to jednak, że nie potrafią rozmawiać i są skrajnie nieśmiali. Co prawda praca z klientem i ciągły kontakt z innymi ludźmi raczej nie są ich wymarzonym zajęciem, nie znaczy to jednak, że sobie z tym nie radzą. Po prostu nierzadko daleko im wtedy do nazwania pracy swoją prawdziwą pasją.

Warto wzbogacić zespół o introwertyków, często bowiem to oni pracują najpilniej, solidnie, skupiają się w pełni na tym, co mają zrobić, potrafią określić hierarchię zadań i organizować swoją pracę tak, by wykonać całość zadania bez problemu. Niejednokrotnie introwertycy pracują lepiej od ekstrawertyków, co nie znaczy jednak, że wszyscy ekstrawertycy pracują niesystematycznie i nie przykładają się do tego.

Introwertyk w pracy - najlepsze zawody dla introwertyka

Ekstrawertyk o wiele szybciej odnajduje się na nowym stanowisku. Introwertyk w pracy potrzebuje nieco więcej czasu, by chociaż trochę otworzyć się na innych. Funkcjonuje jednak szereg stanowisk, na których osoba ceniąca sobie samotność odnajdzie się doskonale.

Przede wszystkim warto pamiętać o wszystkich zawodach, które można wykonywać zdalnie, w zaciszu domowym. Kto może pracować w taki sposób? Programiści, graficy, marketingowcy, PR-owcy, redaktorzy, korektorzy, copywriterzy, dziennikarze - a to tylko początek listy. Tak naprawdę jeżeli praca polega głównie na wykonywaniu zadań na komputerze, najprawdopodobniej można wykonywać ją w domu.

Introwertycy odnajdą się również na pewno w roli opiekunów zwierząt. Dla wielu z nich przebywanie ze zwierzętami jest znacznie przyjemniejsze niż kontakt z innymi ludźmi, może więc to być idealne rozwiązanie.

Spokojna będzie również praca w archiwach oraz działalność związana z rękodziełem, poczynając od wytwarzania biżuterii, po przykładowo krawiectwo. Introwertyk będzie czuł się dobrze wszędzie tam, gdzie będzie mógł jak najwięcej czasu spędzić w skupieniu i samotności.