Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Kreatywność - czy warto ją posiadać i czy można ją wyćwiczyć?

Z kreatywnością rodzi się każdy z nas. Nie jest to cecha, którą nabywamy z wiekiem - wręcz przeciwnie. Wystarczy przypatrzeć się zachowaniu dzieci - potrafią niesamowicie kreatywnie opowiadać o kwestiach, o których nie mają pojęcia. Swego czasu karierę robiły filmiki, w których mali ludzie opowiadali o tym, czym jest na przykład małżeństwo. I to jest właśnie kreatywność. Wymyślanie usprawiedliwień na spóźnienie do domu, niesamowite zabawy, fikcyjne rozmowy. Niestety wielu z nas usypia w sobie tę cechę i jakiekolwiek kreatywne zajęcia zaczynają wzbudzać w takich osobach lęk. W pracy wymagana jest kreatywność? Nie mogę wysłać CV. Szef kolejny raz pyta, czy masz jakiś pomysł? Masz ochotę uciec co sił. Warto jednak wiedzieć, że kreatywność można ćwiczyć! Jak ją rozbudzić?

Czy można rozbudzić kreatywność?

Każdy miewa takie dni, w których nic nie wychodzi i żaden pomysł nie chce przyjść do głowy. Jak ćwiczyć swoją kreatywność?

Dużo czytaj i notuj ręcznie

Czytanie rozwija wyobraźnię, powiększa nasz zasób słownictwa i sprzyja poszerzaniu horyzontów. O zaletach tego zajęcia z pewnością nie trzeba nikogo przekonywać. Czytanie zdecydowanie poprawia kreatywność - czytaj to, co lubisz, o tym czego chcesz się nauczyć, chłoń kolejne zdania i ćwicz swój mózg. Przy okazji rób notatki - najlepiej ręcznie. Mózg pracuje o wiele intensywniej, kiedy piszemy ręcznie, niż kiedy robimy notatki na komputerze.

Zrób coś inaczej niż zwykle

Wybierz nową, zupełnie inną drogę do pracy, pójdź na spacer w miejsce, którego nigdy wcześniej nie odwiedziłeś. Zrób coś, czego wcześniej nie robiłeś - ucz się egzotycznego języka, poznaj nowe smaki. Napisz coś tą ręką, którą teoretycznie nie potrafisz. Pobudź nowe ośrodki w swoim mózgu i ćwicz kreatywność.

Rób to, co sprawia ci przyjemność

Im bardziej coś lubisz, tym kreatywniej do tego podchodzisz. Staraj się każdego dnia robić coś, co sprawia ci przyjemność, rozwijaj swoje hobby i poświęcaj temu czas. Dzięki temu będziesz bardziej kreatywny nie tylko w zakresie swoich zainteresowań, lecz także w pracy.

Wysypiaj się

Odpowiednia ilość snu jest niezwykle ważna. Dzięki temu, że będziesz wypoczęty i pełny energii, pomysły łatwiej będą przychodziły ci do głowy. Doceń rolę snu i nie pozwól sobie na permanentne zmęczenie. Nie przyniesie nic dobrego.

Zmień coś w swoim otoczeniu

Przemebluj pokój, zmień ustawienie biurka w pracy, jeżeli masz taką możliwość, zmień układ tego, co na nim stoi, wybierz nowe dodatki, nie tkwij w rutynie, która zabija kreatywność. Nawet niewielka zmiana otoczenia wpływa na to, jak intensywnie pracujemy.

Zwiększaj swoją wiedzę

Powiększanie wiedzy na jakiś temat, pomoże zwiększyć twoją kreatywność. Jedno źródło to za mało. Wiemy też, że nie wszystkiemu można wierzyć. Jeżeli więc coś cię interesuje, dotrzyj do wiarygodnych źródeł i uzupełnij informacje.

Co by było, gdyby…?

Czy w dzieciństwie grałeś w tę zabawę? Po zadaniu pytania określano najbardziej absurdalną sytuację, a ty musiałeś odpowiedzieć, co być zrobił w danej sytuacji. Przenieś tę zabawę do dorosłego życia, pobudź swoją kreatywność.

Znajdź nowe zastosowania zwykłych przedmiotów

Na rozmowach kwalifikacyjnych czasami kreatywność jest sprawdzana właśnie w ten sposób, rekruter prosi o podanie 15 sposobów zastosowania zwykłego przedmiotu, takiego jak np. długopis. Spróbuj wykonywać takie zadania, kiedy czujesz, że kreatywność nie jest twoją mocną stroną.

Słabsze dni, czyli czuję się kreatywny, ale nie mam siły

Nawet jeżeli na co dzień jesteśmy kreatywni i nie mamy problemu ze znajdowaniem rozwiązań i pomysłów, zdarzają się takie momenty, w których nie mamy siły, ochoty, czujemy się wypaleni i zupełnie nic nam nie wychodzi. Co zrobić w takiej sytuacji?

Przede wszystkim zrelaksujmy się. Często taki stan ma miejsce właśnie dlatego, że jesteśmy przemęczeni i przepracowani. Znajdźmy czas dla siebie, zróbmy coś niewymagającego zbyt dużego skupienia, postawmy na rozrywkę. Nie miejmy wyrzutów sumienia, jeżeli przez jakiś czas oddamy się nudzie i czystemu lenistwo. Może to oczyścić nasz umysł i sprawić, że pomysły znowu zaczną się pojawiać.

Odetnijmy się od wszelkich rozpraszaczy. Wyłączmy elektronikę, wyciszmy telefon, usiądźmy wygodnie, pozwólmy sobie na robienie tylko jednej czynności w tym samym czasie. Przeczytajmy lekką książkę, porozmawiajmy z bliskimi, posiedźmy w ciszy, ułóżmy pasjansa. Zróbmy cokolwiek, co sprawi, że będziemy mogli się wyciszyć i odsunąć się na chwilę od pracy oraz obowiązków.

Miejmy zawsze pod ręką notatnik. Zapisujmy każdy pomysł, który przyjdzie nam do głowy. Nie odkładajmy tego na później i nie obiecujmy sobie, że zapamiętamy - najpewniej zapomnimy. Takie listy, gotowe pomysły, mogą stać się zbawieniem w dniu, kiedy mamy pustkę w głowie i nic nie przychodzi nam na myśl. Pomagajmy sobie i bądźmy przezorni.

Postawmy na aktywność fizyczną. Dzięki temu nabierzemy energii i wyrzucimy z siebie wszystko, co nas blokuje. Nie musimy od razu iść na siłownię, wystarczy, że pobiegamy czy potańczymy w domowym zaciszu. Chodzi przede wszystkim o to, by odczuć przyjemne zmęczenie i poczuć się lepiej.

Kreatywność można wyćwiczyć i pobudzić. Wystarczy tylko trochę zmienić codzienne rytuały i przekonanie, że na pewno nic nam nie przyjdzie do głowy. Przyjdzie - jeżeli tylko pozwolimy naszej kreatywności na rozwój, który naprawdę nie jest trudny.