Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Strój do pracy - jakimi rządzi się regułami?

Kiedy rozpoczynamy nową pracę, musimy zapoznać się z wieloma zasadami panującymi w biurze. Warto wiedzieć, jak się zachowywać, co można robić, a czego zdecydowanie warto unikać. Jak z kolei powinien wyglądać strój do pracy? Czy ma on duże znaczenie i jest aż tak istotny, jakby mogło się wydawać? Co na siebie włożyć? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania!

Dresscode, czyli strój do pracy narzucony z góry

Właściwie w każdej firmie kwestia dresscode’u wygląda zupełnie inaczej. Jeżeli jednak zostaniemy dokładnie poinstruowani, jak powinniśmy ubierać się do pracy, musimy trzymać się podanych wymagań. Nawet jeżeli nie możemy wyrazić swojego stylu, niewiele możemy z tym zrobić. Ominięcie dresscode’u na pewno wiązać się będzie z konsekwencjami.

Jeśli jednak mamy taką możliwość, warto urozmaicić strój do pracy, np. dzięki dodatkom. Poczujemy się wtedy lepiej i “w swojej skórze”. Jak wiadomo, nasze samopoczucie jest bardzo istotne także w kwestii motywacji do pracy, im więc swobodniej poczujemy się w konkretnym ubraniu, tym lepiej dla naszej wydajności.

Strój do pracy nie zawsze najważniejszy

Tak jak już jednak wspominaliśmy, w każdej firmie kwestia stroju przedstawia się inaczej. Istnieją więc takie miejsca, w których to, co mamy na sobie, jest najmniej istotne i nikt nie zwraca na to uwagi. Pamiętajmy jednak, że pewne normy i tak powinniśmy wziąć sobie do serca, ponieważ strój do pracy wyraża nasz profesjonalizm.

Choć może zabrzmieć to nieco okrutnie, człowiek oceniany jest po wyglądzie - czy się na to zgadzamy, czy nie. W związku z tym nierzadko może zdarzyć się tak, że ktoś nie otrzyma awansu właśnie dlatego, że prezentuje się nieco niechlujnie - to szczególnie istotne np. w kontaktach biznesowych. Dlatego niezależnie od miejsca pracy warto zapamiętać kilka zasad, które pozwolą nam zawsze wyglądać dobrze w biurze.

Jak dobrać strój do pracy?

Jeżeli nie obowiązują nas ścisłe normy, pamiętajmy o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim nasz strój musi być czysty. Wydawać by się do mogło oczywiste, jednak niestety bywa nieprzestrzegane. Plamka na spodniach, brudny mankiet - to nie świadczy o nas dobrze. Warto zawsze sprawdzać, czy z ubraniami, jakie zamierzamy na siebie włożyć, wszystko jest w porządku.

Nie bójmy się również żelazka. Oczywiście, prasowanie bywa męczące i nierzadko wolimy postawić na pogniecioną bluzkę, jednak warto to zmienić. Z wygniecionymi ubraniami jest podobnie jak z brudnymi - inni ludzie mogą nas postrzegać jako osobę niechlujną, nieprzykładającą się, a tego na pewno nie chcemy.

Zrezygnujmy z butów, które odkrywają palce, z klapek, zdecydowanie warto oddzielić mocno wakacyjne stroje od pracy w biurze. Najlepiej postawić na eleganckie, ale jednocześnie wygodne obuwie. Jeżeli kobieta wybiera buty na obcasie, nie powinien on być zbyt wysoki, powinno się również zrezygnować z wysokiej platformy.

W biurze luz jest ważny, jednak nie należy z nim przesadzać. Dlatego dresy, legginsy, szerokie bluzy raczej powinno się zostawiać na czas poza pracą. Nie da się ukryć, że im nam wygodniej, tym sprawniej i efektywniej pracujemy, jednak zdecydowanie wyciągnięty dres można zastąpić innymi, wygodnymi ubraniami - po prostu nieco bardziej odpowiednimi.

Nie przesadzajmy również z dodatkami - zbyt dużo biżuterii nie wygląda dobrze. Warto postawić na coś stonowanego, najlepiej niewydającego zbyt głośnych dźwięków. Brzęczące bransoletki z pewnością nie ułatwią pracy naszym współpracownikom.

Strój do pracy - kobiety

Elegancki strój do pracy w przypadku kobiet najczęściej kojarzy się z garsonką. Rzeczywiście jest to dobra alternatywa, jednak równie eleganckie będzie dobranie spódnicy ołówkowej do kolan z koszulą i marynarką czy damski garnitur. Warto pamiętać o tym, że buty nie powinny odsłaniać palców. Kobiety powinny również, niezależnie od pogody, zakładać rajstopy, jeżeli decydują się na sukienkę lub spódnicę. Należy również zrezygnować z odsłoniętych ramion. Jak już wspominaliśmy, choć dodatki doskonale uzupełnią strój, nie warto z nimi przesadzać, a plastikowa, neonowa biżuteria raczej nie będzie dobrym pomysłem.

Jeżeli w biurze stawia się raczej na styl semi-formal, czyli połączenie wygody z elegancją, doskonale sprawdzą się jeansy (najlepiej w ciemnym kolorze), elegancka bluzka lub koszula i marynarka.

Strój do pracy - mężczyźni

Mężczyźni najczęściej stawiają po prostu na garnitur w stonowanym kolorze. Warto pamiętać, że koszule powinny mieć długi rękaw, niezależnie od pory roku. Starajmy się również dobrze dobrać krawat. Granatowy garnitur, różowa koszula i żółty krawat mogą być niekoniecznie trafionym połączeniem.

Z kolei w przypadku semi-formal dobrym połączeniem będą jeansy lub spodnie typu chino w połączeniu z koszulą i marynarką.

Strój do pracy jest istotny i warto zwracać baczną uwagę na to, co mamy na sobie. Jak nas widzą, tak nas piszą, przynajmniej na początku, dlatego powinniśmy zadbać o to, by wrażenie było jak najlepsze. Postawmy na stonowane kolory, takie jak czerń, granat, szarość, biel, beż czy brąz i starajmy się - nawet jeżeli nie jest to od nas wymagane - wyglądać schludnie i elegancko. Jak już wspominaliśmy, odpowiedni dobór stroju składa się na nasz profesjonalizm - dlatego nie warto pomijać tej kwestii.