Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jak ochronić oszczędności przed inflacją?

Ceny towarów i usług rosną w zaskakująco szybkim tempie. Obecna sytuacja dość mocno uderza w oszczędzających. Zastanawiasz się jak chronić swoje fundusze przed inflacją? Pamiętaj, że nie istnieje rozwiązanie, które zagwarantuje Ci stuprocentową ochronę lub zysk. Badania pokazują, że banki również nie dają już pewnego zabezpieczenia. Oprocentowanie depozytów stale spada. Jakie sposoby są w takim razie skuteczne? Dowiesz się w tym artykule.

Antyinflacyjne obligacje skarbowe 

Możesz wybrać cztero- i dziesięcioletnie obligacje skarbowe, których oprocentowanie jest uzależnione od wskaźnika wzrostu cen. Oprocentowanie zmienia się raz w roku. Przez pierwsze 12 miesięcy musisz przygotować się na stały procent. Indeksacja wchodzi w życie w drugim roku. Ryzyko w tym przypadku polega na tym, że wysokość oprocentowania jest ustalana w oparciu o inflację z zeszłego roku. 

Obligacje skarbowe indeksowane inflacją cieszą się dużym zainteresowaniem wśród Polaków. W styczniu tego roku ich sprzedaż przekroczyła już miliard złotych. Papiery kupisz za pośrednictwem PKO BP. Ministerstwo Finansów wprowadziło również obligacje, które mają krótszy termin wykupu. Oprocentowanie jest niższe, ale i tak korzystniejsze niż w przypadku depozytów bankowych. 

Rodzinne obligacje skarbowe

Ten typ obligacji charakteryzuje wysokie oprocentowanie, na poziomie nawet 3%. Jeśli interesują Cię ROS, musisz przygotować się na długi termin ulokowania pieniędzy. Obligacje są oferowane na 6 lub 12 lat. Istnieje możliwość wypłacenia środków, ale po uiszczeniu prowizji. 

Akcje spółki dywidendowej

Kupno akcji spółek to skuteczny sposób na ochronę przed inflacją. Twoje fundusze będą zawsze odzwierciedlały realną wartość pieniądza, a nie nominalną, jak w przypadku depozytów bankowych. Kluczem jest tutaj wybór spółki, która będzie przynosiła zyski. Na szczęście rosnąca inflacja sprzyja zwiększaniu dochodów firm. W tym przypadku możesz liczyć na dywidendy, czyli określony procent z zysków. W Polsce są firmy, które nieprzerwanie wypłacają dywidendy od kilku, a nawet kilkunastu lat.

Fundusze inwestycyjne

Zainteresowanie funduszami inwestycyjnymi również utrzymuje się na wysokim poziomie. To rozwiązanie nie gwarantuje jednak stopy zwrotu na poziomie inflacji. Jeśli emitent papierów wartościowych nie zdecyduje się na kupno, możesz ponieść straty. Inny sposób to skorzystanie z giełd zagranicznych, gdzie odnotowuje się wzrosty cen. Możesz kupić np. fundusze inwestycyjne należące do TFI. 

Metale szlachetne

Jeśli chcesz uchronić majątek przed inflacją, warto wybierać rzeczy cenne, które nie mają szans na szybką utratę wartości. Jednym z najlepszych rozwiązań są metale szlachetne. Najpopularniejsze z nich to złoto i srebro. Historia pokazuje, że oba kruszce utrzymują wartość pieniądza, a nawet mogą ją powiększyć. Raz szybciej drożeje złoto, a raz srebro. 

Nieruchomości

Nieruchomości to również skuteczny sposób na ochronę przed wzrostem cen. Polacy często utożsamiają dochód z najmu z dywidendą. Musimy jednak pamiętać o wielu wadach nieruchomości. To przede wszystkim wysokie koszty transakcyjne, brak ubezpieczenia od wszystkich możliwych zdarzeń oraz niska płynność. 

Kryptowaluty

Coraz częściej inwestorzy chronią swoje pieniądze dzięki kryptowalutom. Ich emisja nie zależy od decyzji banku centralnego, ale od jednego niezmiennego algorytmu. Wiele osób decyduje się również na inwestowanie za pośrednictwem kryptobotów, takich jak Bitcoin Revolution. Zaawansowany algorytm wyszukuje najlepsze okazje do inwestowania i wykonuje transakcje za Ciebie. 

Na jaki stopień ryzyka jesteś gotowy?

Jeśli szukasz sposobu na ochronę swoich oszczędności, na początku warto ustalić poziom ryzyka, na jaki jesteś gotów. Jeśli wolisz bezpieczniejsze rozwiązania, wybierz obligacje zamiast akcji. Jeśli posiadasz większy kapitał i nie boisz się dużych przedsięwzięć, zachęcamy Cię do inwestowania na rynku nieruchomości. Pamiętaj jednak, że wzrosty cen mieszkań w ostatnich latach były bardzo wysokie. Tempo może powoli się zmniejszać, za to popyt na nowe mieszkania wciąż powinien się utrzymywać.

Inwestuj w siebie!

Pamiętaj, że w przypadku zagadnień oszczędzania i inwestycji nie ma rozwiązania idealnego. Nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji. Nawet duże firmy o stabilnej pozycji na rynku mogą stracić. Lokaty oraz konta oszczędnościowe oferowane przez banki nie proponują już tak atrakcyjnych warunków dla klientów. 

Dlatego zalecamy inwestowanie w siebie. Wszystkie kursy, szkolenia, które pozwolą Ci na awans lub zmianę pracy, są opłacalnym posunięciem. Polecamy szczególnie różne kursy językowe. Możesz nauczyć się języka, który nie jest popularny w Polsce, ale często używany na świecie. Poszukaj również specjalistycznych szkoleń, które nadadzą Ci dodatkowe uprawnienia w Twoim zawodzie. Stawiaj na rozwiązania, które skutkują mierzalnymi efektami w przeciągu kilku lat. 

Tekst zewnętrzny, artykuł partnera