Poradnik Pracownika

Pożyczka z niską zdolnością kredytową - jak to działa?

Udzielanie kredytów oraz pożyczek przynosi bankom i firmom pozabankowym sporo zysków, nie można jednak zapominać, że każde takie zobowiązanie niesie ze sobą również ryzyko. W końcu nie każdą sytuację w życiu można przewidzieć i zawsze istnieje ryzyko, że dana pożyczka nie zostanie spłacona z powodu nieprzewidzianych komplikacji. Nic więc dziwnego, że instytucje finansowe starają się w miarę możliwości zminimalizować ryzyko, na przykład poprzez dokładne sprawdzanie historii kredytowej oraz zdolności kredytowej swoich klientów.

Do sprawdzania takich informacji szczególnie dużą wagę przykładają banki, które po prostu nie przyznają klientom żadnych środków, kiedy ich sytuacja finansowa nie jest wystarczająco stabilna. Dla takich osób, które z różnych przyczyn nie spełniają wysokich wymagań bankowych, dostępne jest jednak w dalszym ciągu inne rozwiązanie pozwalające na zdobycie dodatkowych pieniędzy na nagłe wydatki. Rozwiązaniem tym jest oczywiście skorzystanie z bogatej oferty pozabankowych firm pożyczkowych, które nie stawiają tak restrykcyjnych warunków. Warto jednak mieć na uwadze, że rynek pozabankowy nie jest tak ściśle regulowany, jak banki, dlatego dostępne oferty mogą znacząco różnić się od siebie. W celu znalezienia takiej, która będzie odpowiednia w tej konkretnej sytuacji warto skorzystać z porównywarki pożyczek jak LoanScouter, która pozwoli na wygodne porównanie dostępnych możliwości.

Jak sprawdza się zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa to określenie, z którym spotyka się każda osoba chcąca otrzymać pożyczkę, nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, co to wszystko dokładnie oznacza. W rzeczywistości jest to dużo mniej skomplikowane, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Zdolność kredytowa to nic innego jak zdolność klienta do uregulowania swojej należności w terminie. Z tego powodu bank zainteresowany będzie informacjami dotyczącymi miesięcznych dochodów, ale też wydatków wynikających zarówno z kosztów utrzymania, jak i innym posiadanym już zadłużeniem. Jednak samo posiadanie wystarczającego dochodu nie oznacza jeszcze automatycznej zgody, ponieważ na zdolność kredytową składają się również inne elementy, jak forma zatrudnienia, liczba osób na utrzymaniu oraz to czy wcześniejsze zobowiązania były regulowane w terminie.

Czym są pożyczki pozabankowe z niską zdolnością kredytową?

W wielu przypadkach można już z wyprzedzeniem przewidzieć czy otrzymanie kredytu bankowego będzie możliwe, czy nie. Kiedy szansa na pozytywne rozpatrzenie wniosku jest dość niska, a dodatkowe środki potrzebne są jak najszybciej, lepszym pomysłem może być skierowanie się do firmy pozabankowej już na samym początku. Bez trudu znaleźć można oferty skierowane nie tylko do osób bez zdolności kredytowej, ale nawet takie dla osób zadłużonych. Pożyczki takie charakteryzują się tym, że historia kredytowa ani bazy dłużników nie są sprawdzane. W większości przypadków wystarczy wypełnić wniosek oraz potwierdzić swoją tożsamość, by przejść cały proces pożyczkowy. Pozwala to na bardzo szybkie otrzymanie pieniędzy, co jest dużym plusem zwłaszcza w kryzysowych sytuacjach.

Czy warto korzystać z takich ofert?

Tak jak w przypadku jakiejkolwiek innej pożyczki, przed zdecydowaniem się na pożyczkę bez zdolności kredytowej warto dobrze zastanowić się, czy na pewno jest to najlepsze rozwiązanie, a pożyczka jest nam niezbędna. Jest to szczególnie istotne, jeśli spłata istniejącego zadłużenia już sprawia problemy. W takiej sytuacji dołożenie kolejnego zobowiązania może doprowadzić do niepotrzebnych kłopotów. Jednak przy zachowaniu ostrożności i odpowiedzialnym pożyczaniu pożyczka pozabankowa nie niesie ze sobą ryzyka większego niż ta zaciągana w banku, co więcej charakteryzuje się większą elastycznością oraz małą ilością formalności, co tylko podnosi jej atrakcyjność.

Tekst zewnętrzny. artykuł partnera