Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Co szkodzi karierze zawodowej - jak uniknąć błędów?

Czujesz, że dajesz z siebie 100%  i robisz wszystko dobrze, a mimo to Twoja kariera stoi w miejscu? Być może popełniasz któryś z 5 najbardziej powszechnych błędów. Przeczytaj co szkodzi karierze zawodowej

Ignorowanie współpracowników

Być może wszelkie zadania wykonujesz dobrze i dotrzymujesz terminów. Niezależnie od tego, musisz pamiętać o komunikacji i współpracy z innymi. Zwracaj szczególną uwagę na swoje relacje ze współpracownikami. 

Oczywiście, patrząc na sytuację racjonalnie, ludzie powinni być oceniani jedynie za efekt i jakość. W rzeczywistości jednak dobre relacje z otaczającymi Cię osobami są równie ważne – przypomina Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. To decyduje o atmosferze w zespole. Samodzielna próba wybicia się i osiągnięcia sukcesu w pojedynkę jest bardzo trudna. 

Co szkodzi karierze zawodowej - zła aparycja?

Czy tego chcesz czy nie, Twój wygląd jednak ma znaczenie. Idealistyczne przysłowie o tym, że nie szata zdobi człowieka nie jest do końca prawdziwe. Zwracaj uwagę na strój, fryzurę, a także wszelkiego rodzaju dodatki oraz gadżety i upewnij się, że są one odpowiednie.

W pracy nie reprezentujesz jedynie siebie. Jesteś przedstawicielem marki i firmy. Zasady biurowego dress code’u to obowiązkowa wiedza dla każdego, kto chce uchodzić za profesjonalistę – zaznacza Małgorzata Majewska. Jeśli więc wyglądasz, jakbyś ubierał się w pośpiechu, po ciemku lub po prostu niechlujnie, wysyłasz podświadomie wiadomość, że nie traktujesz siebie i swojego pracodawcy poważnie. 

Nie widzisz granicy między „profesjonalne” a „osobiste”

Kierownictwo zdaje sobie sprawę z tego, że zachowanie pracowników i podejmowane przez nich decyzje najczęściej wynikają z ich osobistych celów i dążeń. Nie znaczy to jednak, że na każdym kroku musisz podkreślać swoje racje – zwłaszcza, kiedy chodzi o negocjowanie lub kwestionowanie decyzji.

Menedżerowie wiedzą, że negocjując podwyżkę, myślisz o możliwych większych wydatkach i w głowie planujesz, co zrobisz z większą niż dotychczas sumą pieniędzy. Twoim zadaniem jednak jest udowodnienie, jak podwyżka i docenienie Ciebie pozytywnie wpłyną na Twój poziom motywacji, firmę i jej funkcjonowanie – podpowiada Małgorzata Majewska.

Jeśli więc mowa o podwyżce, możliwości pracowania z domu czy elastycznych godzinach pracy – nie skupiaj się tylko na sobie, ale staraj się przekonać swoich rozmówców, że i oni odniosą także z tego jakąś korzyść.

Pieniądze kosztem nowych możliwości

W momencie, kiedy skupisz się na pieniądzach, a zapomnisz o zawodowym spełnianiu się, nowych wyzwaniach i nabywaniu cennego doświadczenia, niebawem znienawidzisz swoją pracę.

Kiedy kwestia pieniędzy przeważa w każdym aspekcie Twojego życia zawodowego, kariera po prostu stanie w miejscu. Bez zdobywania nowych doświadczeń i prób zaimponowania współpracownikom oraz pracodawcy swoimi umiejętnościami i efektami pracy, stracisz szansę na rozwój zarówno osobisty, jak i zawodowy – sugeruje Małgorzata Majewskal. A za pieniądze nie kupisz satysfakcji, uznania i szacunku, także własnego.

Brak inicjatywy to coś co szkodzi karierze zawodowej?

Wychodzenie z nowymi pomysłami i inicjatywą to duży krok w procesie zmian – na lepsze. Czekanie na takie zmiany to krok wstecz. Bycie aktywnym  i kreatywnym pracownikiem sprawi, że ktoś to na pewno zauważy i doceni Twoje zaangażowanie. Brak inicjatywy da się zauważyć dużo szybciej. Jeśli ktoś musi ciągle wytyczać Ci szlaki i kierować Tobą oraz Twoją pracą, zostaniesz uznany za osobę niesamodzielną, mało kreatywną a najgorszym przypadku – mało użyteczną dla firmy.

Często zastanawiamy się co szkodzi karierze zawodowej,  jak widać czasem z pozoru błahe rzeczy mogą stanowić problem i być powodem naszej niepewnej sytuacji w pracy. Warto postawić na profesjonalne, otwarte i prokreatywne podejście wówczas nasza kariera może nabrać rozpędu. 

Artykuł zewnętrzny

Autorka: Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl