Biuro Informacji Kredytowej – co warto wiedzieć o tej instytucji?
Biuro Informacji Kredytowej, czyli w skrócie BIK, jest instytucją, która nie cieszy się w naszym kraju zbyt dobrą sławą. Wynika to z faktu, że możemy znaleźć tam informacje o braku spłaty zadłużeń wśród osób prywatnych, oraz przedsiębiorstw. W istocie jednak funkcja pełniona przez BIK nie sprowadza się tylko do przyglądania się dłużnikom pod kątem zaległości. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czym właściwie jest BIK!
Co to jest BIK?
BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to jedna z podstawowych instytucji w naszym kraju, do której możemy się zgłosić, by sprawdzić stan naszych zadłużeń. Baza dłużników BIK to jednak tylko jedna z funkcjonalności, z jakich możemy skorzystać po sprawdzeniu danych tej instytucji.
O czym konkretnie mowa? Wbrew obiegowej opinii, w BIK nie znajdziemy jedynie informacji o zadłużeniach, których jeszcze nie udało nam się spłacić, lub o opóźnieniach w płatnościach poszczególnych rat. Możemy tam sprawdzić informacje o wszystkich swoich ratach, kredytach i pożyczkach, nawet jeśli te są spłacane z odpowiednią regularnością.
Jak działa Biuro Informacji Kredytowej?
Działanie BIK jest bardzo proste – każda nasza pożyczka, kredyt, czy wszystkie raty za dany produkt, są w momencie podpisania umowy wprowadzane do baz danych BIK. Następnie, jeśli będziemy je spłacali w terminie określonym warunkami umowy, będziemy mogli zyskać punkty, które następnie również wpłyną na naszą zdolność kredytową – da to informacje potencjalnym pożyczkodawcom, że rzetelnie podchodzimy do kwestii spłaty naszych zobowiązań.
Jeśli jednak zdarzy się nam jakieś potknięcie i znacznie spóźnimy się z oddaniem naszych należności, zadziała to odwrotnie. Wówczas przy próbie wzięcia następnego kredytu po sprawdzeniu naszych danych w BIK okaże się, że widnieją tam opóźnienia w spłacie różnych zobowiązań, co może wpłynąć na brak pozytywnej decyzji o przyznaniu pożyczki przez kredytodawcę. Wyjątkiem będzie tutaj najczęściej kredyt konsolidacyjny.
Dlaczego Biuro Informacji Kredytowej jest ważne?
Biuro Informacji Kredytowej to bardzo ważna instytucja, zarówno z punktu widzenia banków i innych instytucji udzielających pożyczek, jak i ich klientów. Dlaczego? Banki mogą w łatwy sposób sprawdzić, czy dana osoba podchodzi rzetelnie do spłaty swoich zobowiązań, co przyniesie korzyści obu stronom i przyspieszy decyzję o udzieleniu pożyczki. Klient świadomy funkcjonowania BIK może również wpłynąć na swoją zdolność kredytową, dzięki chociażby terminowemu spłacaniu rat. Więcej o mechanizmach działania BIKu można przeczytać na stronie Akredo. Tutaj sprawdzimy, co o tej firmie mówią jej kontrahenci: akredo.pl/napisali-o-nas.
Jak korzystać z BIK?
Istnieje wiele możliwości, by móc sprawdzić, czy nie widniejemy na żadnej liście dłużników, nie mając o tym pojęcia. Z pomocą może przyjść przykładowo Krajowy Rejestr Zadłużonych lub właśnie BIK. W jaki sposób sprawdzić, czy nasza historia kredytowa w bazie tej instytucji przedstawia się dobrze?
Mamy do dyspozycji dwie opcje wygenerowania raportu. Jedna z nich jest darmowa i możemy z niej skorzystać raz na pół roku, jednak na tym kończą się niestety jej zalety – na plik z naszymi danymi będziemy musieli zaczekać nawet do trzydziestu dni, co czasami przy ubieganiu się o pożyczkę może nawet pokrzyżować nasze plany. Druga opcja jest płatna, ale pozwala na uzyskanie raportu już parę minut po złożeniu wniosku. To właśnie z niej warto skorzystać, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę to, że koszty stworzenia raportu z BIK tego typu nie powinny być zbyt wysokie.
Artykuł sponsorowany