Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Dofinansowanie i refundacja okularów przez pracodawcę – co trzeba wiedzieć?

W dzisiejszym świecie trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek pracę biurową bez używania komputera czy smartfona. Korzystanie z urządzeń cyfrowych to codzienność w takich branżach jak IT, grafika komputerowa, administracja, księgowość, finanse czy dziennikarstwo. Niestety, spędzanie wielu godzin przed monitorem nie pozostaje bez wpływu na nasze oczy. Duża część osób pracujących przed ekranami potrzebuje okularów korekcyjnych. Takie osoby mają prawo ubiegać się o dofinansowanie zakupu okularów przez pracodawcę. Starający się o refundację muszą jednak spełnić pewne warunki.

Pracujesz przy komputerze? Zakładaj okulary!

Osoby, których podstawowym narzędziem pracy jest komputer, często odczuwają dyskomfort ze strony narządu wzroku. Do najczęstszych dolegliwości związanych z wykonywaniem obowiązków służbowych przed monitorem zalicza się m.in. zespół suchego oka, zły kontrast widzenia, rozmywanie się obrazu czy zaczerwienienie spojówek. Długotrwała praca przy komputerze zwiększa ponadto ryzyko wystąpienia lub pogłębienia wady refrakcji. Uznaje się, że szczególnie niebezpieczne dla oczu jest emitowane przez ekrany urządzeń elektronicznych światło niebieskie. Wytężona, wielogodzinna praca przed monitorem przyczynia się ponadto do nadmiernego napięcia akomodacyjnego oraz zmniejszenia częstotliwości mrugania, co istotnie zwiększa ryzyko kłopotów ze wzrokiem. W takiej sytuacji należy szczególnie zadbać o zorganizowanie sobie maksymalnie ergonomicznych warunków pracy. Aby zminimalizować negatywne oddziaływanie ekranu komputerowego nie można zapominać o okularach. Nie ulega żadnym wątpliwościom, że nasze oczy wymagają ochrony przed szkodliwym działaniem promieni światła niebieskiego niezależnie od stopnia stwierdzonej wady.

Dofinansowanie do okularów od pracodawcy – komu przysługuje?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu pracy, każdy pracownik, który jednorazowo spędza przed komputerem minimum 4 godziny, ma prawo do ubiegania się o dofinansowanie zakupu okularów przez pracodawcę. Zwrot pieniędzy za zakup okularów przysługuje więc każdemu zatrudnionemu, który przynajmniej połowę swoich obowiązków wykonuje przed monitorem ekranowym.

Zasady przyznawania dofinansowania do okularów

Dofinansowanie i refundacja okularów przez pracodawcę

Pracownik, który używa do pracy komputera, może zwrócić się do pracodawcy o dofinansowanie do okularów. Aby skorzystać z takiej pomocy trzeba jednak spełnić pewne warunki. Jak wspomnieliśmy, czas pracy przed monitorem musi wynosić co najmniej 4 godziny w ciągu całego dnia pracy. Konieczne jest także udokumentowanie potrzeby noszenia okularów stosownym oświadczeniem lekarskim. Co ważne, taki dokument może być wydany jedynie podczas badań profilaktycznych. Oznacza to, że oświadczenie uzyskane od prywatnego specjalisty nie będzie tu brane pod uwagę – według ustawy pracodawca jest zobowiązany do refundacji okularów jedynie na podstawie zaświadczenia wydanego podczas okresowych badań pracowniczych. Jeżeli pracownik czuje, że jego wzrok się pogarsza, a nie zbliża się akurat termin przewidzianych dla niego badań okresowych, może poprosić pracodawcę o wydanie skierowania na dodatkowe badania. Zatrudniony, który spełnił powyższe warunki i uzyskał od okulisty wymagane skierowanie, może następnie udać się do pracodawcy z wnioskiem o dofinansowanie kosztów zakupu okularów.  Co więcej – prawo nie mówi jaka jest wysokość takiego dofinansowania – o tym decyduje sam pracodawca.

Zwrot za okulary korekcyjne – jak otrzymać go od pracodawcy?

Aby móc otrzymać dofinansowanie do zakupu okularów od pracodawcy musisz sam nabyć szkła i oprawki za własne pieniądze, a następnie zabrać za nie fakturę. Dopiero wtedy możesz zwrócić się do przełożonego z prośbą o zwrot pieniędzy. Potwierdzeniem zakupu może być też rachunek – najważniejsze, by na dokumencie znalazły się twoje dane osobowe, a więc przede wszystkim imię i nazwisko. Nie ma przy tym znaczenia, gdzie dokonasz zakupu – równie dobrze może to być stacjonarny salon optyczny, jak i dedykowany sklep internetowy z okularami.

Refundacja okularów przez NFZ

Równie popularną opcją w kwestii zwrotu kosztów zakupu okularów jest skorzystanie z pomocy Narodowego Funduszu Zdrowia. W tym przypadku refundacja jest jednak znacznie mniejsza niż ta, o którą można ubiegać się u pracodawcy. Co więcej, dotyczy ona tylko szkieł – za oprawki musimy zapłacić sami. Z drugiej strony ten rodzaj dofinansowania jest dostępny nie tylko dla zatrudnionych pracujących przed monitorami, przez co może skorzystać z niego więcej osób. 

 Artykuł partnera, tekst zewnętrzny