Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jak szybko poradzić sobie z pierwszymi objawami infekcji?

Infekcje pojawiają się najczęściej w sezonie jesienno-zimowym, kiedy nasz organizm jest wystawiony na działanie chłodu, przebywamy głównie w pomieszczeniach zamkniętych i często jesteśmy osłabieni. Ból gardła, głowy, katar i złe samopoczucie to pierwsze objawy przeziębienia lub grypy. Jak szybko sobie z nimi poradzić? Podpowiadamy.

Natychmiastowa reakcja

Jeżeli zaczynamy odczuwać pierwsze objawy infekcji takie jak ból głowy, gardła, kichanie, dreszcze, niedrożność nosa, katar, kaszel i ogólne złe samopoczucie, powinniśmy zacząć działać od razu. Bardzo często wracamy do domu i czujemy, że „coś nas bierze”, wówczas warto wziąć gorącą kąpiel lub prysznic, wypić gorący napój i położyć się w ciepłym łóżku. 

Domowe sposoby 

Pierwsze objawy infekcji można próbować zwalczyć domowymi sposobami. Przydatne wówczas produkty to cebula i czosnek, które już nasi pradziadkowie stosowali podczas leczenia przeziębienia. W zależności od tego, jakie objawy nam towarzyszą, powinniśmy zdecydować się na różne dodatkowe sposoby. W przypadku kataru możemy spróbować inhalacji z olejkami eterycznymi lub ziołami. Po takim zabiegu katar powinien być nieco mniej uciążliwy. 

Na kaszel można wykonać domowy syrop z cebuli, który ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe oraz łagodzi objawy kaszlu. Często stosowane są również płukanki gardła solą fizjologiczną, solą kuchenną bądź szałwią, rumiankiem czy nagietkiem. Wiele osób pije również mleko z miodem, które łagodzi ból gardła i kaszel.

Farmakologiczne leczenie pierwszych objawów infekcji

Pierwsze objawy infekcji możemy zwalczać stosując leki na przeziębienie. W zależności od tego co nam dolega, powinniśmy dobrać produkt, który odpowie na nasze potrzeby. 

Jeżeli boli nas gardło, wybierzmy tabletki zawierające substancje takie jak chlorowodorek benzydaminy, amylometakrezol, czy chlorochinaldolen. Mają one działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, a niektóre również znieczulające. Z kolei w przypadku gorączki sięgającej powyżej 38 stopni, warto zastosować leki na bazie paracetamolu, ibuprofenu lub kwasu acetylosalicylowego. 

Na katar i związany z nim obrzęk śluzówki pomagają preparaty z pseudoefedryną lub ksylometazolinem oraz spraye z solą morską. Na kaszel warto zastosować syrop wykrztuśny, który zahamuje ten uporczywy odruch. Warto również sięgnąć po preparaty wieloskładnikowe, które w swoim składzie zawierają substancje łagodzące kilka objawów, na przykład takich jak gorączka, katar i kaszel jednocześnie.

Artykuł partnera, tekst zewnętrzny