Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

5 powodów, dla których warto mieć ubezpieczenie na życie

12,8 mld zł. Tyle wypłacono świadczeń z ubezpieczeń na życie w pierwszych trzech kwartałach 2020 r. Należy więc wysnuć wniosek, że Polacy nie są zwolnieni z ryzyka zachorowań czy wypadków, a co za tym idzie, ubezpieczenie na życie stanowi dla nich finansowe zabezpieczenie w obliczu zmian, jakie za sobą niosą.

Polisa ubezpieczeniowa jest więc nieocenionym świadczeniem w sytuacjach kryzysowych. Poważna choroba, eliminująca nas z życia zawodowego, czy też wypadek są dla rodziny sytuacjami trudnymi, odmieniającymi często dotychczasowy styl życia. Ubezpieczenie na życie pozwala na finansowe odnalezienie się w takiej sytuacji. Polisa zapewnia środki, które zagwarantują stabilną sytuację najbliższym, zabezpieczą środki na zobowiązania kredytowe, leczenie i rehabilitację. Będzie stanowić kapitałową osłonę dla dzieci, które w przyszłości wyjadą na studia. Ubezpieczenie na życie to finansowy komfort dla całej rodziny.

Czym jest ubezpieczenie na życie?

Polisa na życie jest formą zabezpieczenia finansowego najbliższej rodziny w sytuacji, w której ulegniemy poważnemu wypadkowi, a także w przypadku śmierci.

Ubezpieczenie na życie stanowi ochronę na wypadek wielu nieprzewidzianych zdarzeń. Polisa to finansowa gwarancja dla bliskich ubezpieczonego. Pozwoli spłacać ratę kredytu hipotecznego, kiedy finanse rodziny ucierpią w wyniku wypadku lub śmierci.

#1 Ubezpieczenie na życie gwarancją stabilności finansowej dla najbliższej rodziny

Największą zaletą ubezpieczenia na życie jest to, że rodzina nie pozostanie bez środków w sytuacji, kiedy nas zabraknie czy też wówczas, kiedy ulegniemy poważnemu wypadkowi lub dosięgnie nas choroba. Polisa reprezentuje olbrzymią wartość, jest wyrazem naszej odpowiedzialności, także obejmuje ryzyko utraty zdrowia czy życia. Środki finansowe nie wyeliminują bólu, poczucia wielkiej straty, ale są gwarancją finansowego komfortu oraz poczucia pewności, że nie zabraknie środków na zachowanie standardu życia przez wiele lat. Nie zabraknie funduszy na edukację dzieci.

#2 Finansowe wsparcie także w razie niepełnosprawności

Nieszczęśliwy wypadek nie zawsze musi skutkować śmiercią, jednak może prowadzić do niepełnosprawności. W rezultacie zostajemy wyeliminowani z zawodowego życia. Co więcej, należy też odpowiednio dostosować mieszkanie, kupić sprzęt wspierający nas w codziennych czynnościach. Rehabilitacja będzie trwać długo.

W obliczu takich wydarzeń nieocenionym wsparciem będzie dla nas ubezpieczenie, dzięki któremu nie zabraknie pieniędzy na codzienne życie, nie pogorszy się standard życia rodziny. Wprawdzie codzienność będzie wyglądała inaczej, to niepełnosprawność nie przełoży się na kryzys finansowy. Zabezpieczone w ten sposób fundusze pozwolą przejść rehabilitację, ale także przystosować się do nowych warunków życia.

#3 Zabezpieczenie finansowych zobowiązań – kredyt hipoteczny

Zarówno wypadek, jak i ciężka choroba mogą odczuwalnie wpłynąć na poziom życia rodziny. A przecież ten standard życia, komfortowe warunki wynikają najczęściej z naszej długoletniej i konsekwentnej pracy. Dążymy do tego, by nasi najbliżsi żyli wygodnie i mieli wszystko to, czego potrzebują. Wysoka jakość życia często nierozerwalnie wiąże się z zobowiązaniami finansowymi, kredytem hipotecznym. Zabezpieczając swoją rodzinę finansowo poprzez wykupienie polisy, możemy być spokojni o to, że w przypadku śmierci czy niezdolności do pracy będzie ona w stanie spłacać zarówno kredyt, jak i inne zobowiązania.

#4 Polisa na życie - zapewnione leczenie i rehabilitacja

Koszty hospitalizacji, jak i rehabilitacji mogą zburzyć finansowy ład każdej rodziny. Zarówno poważna choroba, jak i wypadek, to realne zagrożenia, które mogą dotknąć każdego członka rodziny. Ryzyko uszkodzenia ciała dotyczy każdego z nas, a wypadek może się przytrafić w drodze do pracy, do szkoły czy nawet w domu. Jeśli zabraknie wykupionej polisy ubezpieczeniowej wszelkie koszty, które będziemy musieli ponieść w konsekwencji wypadku czy choroby, spadną na nas. Z ubezpieczeniem nie ma takiego zagrożenia, dobrze skonfigurowana polisa chroni nas finansowo, żadne finansowe wydatki nie staną się dla nas obciążeniem.

Wykupienie ubezpieczenia na życie to odpowiedzialny gest, dzięki któremu zapewniamy rodzinie finansową osłonę. Nawet jeśli przydarzy się nieszczęśliwy wypadek, który będzie generował duże koszty, to nie będziemy musieli martwić się o ich pokrycie. Jest to niezwykle cenne zabezpieczenie, tym bardziej że nie zawsze dysponujemy na tyle dużymi oszczędnościami, by np. zagwarantować rehabilitację czy hospitalizację. Koszty z nich wynikające są olbrzymie, a koszt ubezpieczenia zaczyna się już od równowartości 1% średniego krajowego wynagrodzenia.

#5 Optymalnie skonfigurowane ubezpieczenie = finansowy komfort

Decydując się na wykupienie ubezpieczenia, wykazujemy się finansową odpowiedzialnością. Z polisą możemy być spokojniejsi o przyszłość rodziny, nawet wtedy, kiedy przytrafi się nieszczęśliwy wypadek generujący duże koszty. Ubezpieczenie jest gwarancją stabilności finansowej nawet przez kilka lat. W obliczu wypadku, przewracającego do góry nogami dotychczasowy styl bycia rodziny, możemy być spokojni o środki finansowe, które pozwolą nam się odnaleźć w nowej rzeczywistości.

A może warto zadać sobie nieco przewrotne pytanie – czy stać nas na to, by nie posiadać ubezpieczenia na życie? To niewielki koszt w stosunku do tego, jakie finansowe zabezpieczenie zyskujemy. Miesięczna składka zaczyna się już od 1% wartości średniej krajowej pensji. Zatem wykupując polisę, nie wyrwiemy finansowej dziury w naszym domowym budżecie. Na polisę nas stać, ale niekoniecznie będzie już nas stać na to, by zachować obecny poziom życia bez ubezpieczenia.

Tekst zewnętrzny, artykuł partnera