Silny psychicznie pracownik - czyli jaki? Poznaj jego cechy!
Zazwyczaj podziwiamy i doceniamy silne osobowości. Tacy ludzie są bardziej pewni siebie i nie dają sobie wejść na głowę. Jaki typem jest silny psychicznie pracownik? Czy warto mieć go w swoim zespole? Przeczytaj niniejszy artykuł i poznaj cechy takiej osoby!
Kim jest silny psychicznie pracownik?
Niejednokrotnie silna psychika jest źle rozumiana. Wydawać się może, że silny psychicznie pracownik jest typem osoby, która dominuje nad innymi, jest twarda, czasami nawet w kontaktach z innymi agresywna. Takie rozumowanie okazuje się jednak błędne. Silny psychicznie pracownik to osoba, która zna swoją wartość, jest pewna siebie, ambitna i lubiąca konkurowanie, jednak nie wykazuje się cechami wspomnianymi na początku.
Czy silny psychicznie pracownik jest firmie potrzebny?
Im silniejsza psychicznie jest dana osoba, tym lepiej radzi sobie w pracy. Tacy ludzie to dla pracodawców prawdziwy skarb. Jak już wspominaliśmy, pracownicy o takim usposobieniu są ambitni i dążą do wyznaczonych celów, lubią konkurować z innymi, więc dobrze wykonują swoje zadania. Poza tym wierzą w siebie i swoje możliwości, uczą się na własnych błędach i często wnoszą do firmy nową energię.
Nie znaczy to oczywiście, że osoby wrażliwsze powinny być odsuwane od stanowisk i pracują źle. Jednak wiele rzeczy spadających na ich barki, może przytłaczać i pogarszać wykonywanie zadań. Takich pracowników nie należy odrzucać, ale dbać o nich. Istnieją jednak takie stanowiska i zadania, w których znacznie lepiej poradzi sobie właśnie silny psychicznie pracownik.
Silny psychicznie pracownik - jakie cechy powinien posiadać?
Jaki jest więc pracownik silny psychicznie? Jakie cechy czy zachowania można zauważyć u takich osób?
-
Jak już wspominaliśmy osoby silne psychicznie wierzą w siebie i swoje umiejętności. Znają swoją wartość, jeżeli coś potrafią, to o tym wiedzą. Udowadniają, że ich kompetencje są coraz wyższe, są ambitni i dążą do wyznaczonego sobie celu.
-
Silny psychicznie pracownik lubi konkurować, ale ceni sobie tylko zdrową rywalizację. Nie zazdrości innym sukcesów i przejścia na wyższy etap kariery, ponieważ wie, że wymaga to wiele wysiłku i pracy, natomiast zawiść, że ktoś jest tam, dokąd my dążymy, tylko uwsteczni nasze działania. Taka osoba cieszy się z sukcesów innych ludzi, gdyż stanowią oni dla niej potwierdzenie, że obrana droga jest słuszna - skoro ktoś już ją przeszedł, nie widzą przeszkód, dla których oni mieliby tego nie zrobić.
-
Silna psychicznie osoba wie, że czasami na odpowiednie rezultaty należy czekać latami. Cierpliwość popłaca, kiedy cegiełka po cegiełce buduje się sukces. Nie od razu Kraków zbudowano - i nie od razu wszystkie działania kończą się sukcesem.
-
O silnej psychice może świadczyć również to, że osoby o takim usposobieniu nie pozwalają, żeby z równowagi wyprowadzało ich coś, na co nie mają wpływu. Jeżeli taka osoba stanie w korku, po prostu przeczeka ten czas, próbując go sobie zająć w inny sposób. Nie będzie tracić zdrowia na coś, z czym i tak nic nie może zrobić. Niepotrzebne zdenerwowanie zabiera nam energię i sprawia, że spada nasza efektywność.
-
Silny psychicznie pracownik wie, że jego życie leży w jego rękach i wiele zależy właśnie od niego. Nie zrzuca za swoje niepowodzenia czy porażki winy na innych ludzi. Jego życie kontroluje przede wszystkim on sam.
-
Takie osobowości nie próbują zmieniać się, by się komuś przypodobać. Nie tolerują lizusostwa. Wiedzą, że mają prawo do tego, aby komuś odmówić, jeżeli nie mogą komuś pomóc. Wyrażają swoje zdanie, nawet jeżeli skrajnie różni się ono od zdania innych. Nie robią tego jednak w sposób agresywny. Nie jest dla nich problemem to, że ktoś może się z nimi nie zgodzić.
-
Silny psychicznie pracownik nie boi się zmian i ryzyka. Nie chodzi o to, że ryzykuje bezmyślnie, jednak po odpowiedniej kalkulacji, jest w stanie podjąć wyzwanie. Zmiany nie przerażają go, potrafi się do nich dostosować, jest elastyczny.
-
Osoba silna psychicznie uczy się na własnych błędach. Zapamiętuje je i wyciąga z nich lekcję. Rzadko je powtarza. Nie załamuje się porażką, ponieważ wie, że dzięki niej może zyskać wiedzę, która pomoże mu się z niej podnieść i dążyć do sukcesu.
-
Siła psychiczna opiera się również na skupieniu na teraźniejszości i przyszłości. Silne psychicznie osoby nie rozpamiętują, nie wyobrażają sobie, co by było gdyby, nie wracają często do sytuacji sprzed lat, by przeżyć je jeszcze raz. Najważniejsze jest dla nich to, co tu i teraz oraz cele, do których dążą.
-
Samotność nie jest dla silnych psychicznie pracowników przerażająca. W czasie, kiedy zostają zupełnie sami, często pracują nad sobą, poświęcają go swoim pasjom. Nie potrzebują ciągłej obecności innych osób. Potrafią pracować zarówno samodzielnie, jak i w zespole.
-
Choć to może zadziwić, cechą osób silnych psychicznie jest także umiejętne planowanie pracy i czasu wolnego. Tacy pracownicy są nierzadko zorganizowani, pilnują harmonogramów, oddzielają życie prywatne od zawodowego i potrafią odpoczywać. Cenią sobie wykonywane przez siebie zadania, ale wiedzą, że nie mogą poświęcać im całego swojego czasu, bo bez odpoczynku łatwiej jest o wypalenie zawodowe.
-
Silny psychicznie pracownik ma często po prostu pozytywne nastawienie do wszystkiego, co go otacza. Dla niego o wiele częściej szklanka jest do połowy pełna. Stara się we wszystkim dostrzegać tę dobrą stronę i na tym opierać swoje zadania. Dzięki temu wszystko przychodzi mu łatwiej.
-
Silny psychicznie pracownik nie stoi w miejscu. Ceni sobie możliwość rozwoju, wykorzystuje zdobytą wiedzę w praktyce, prężnie działa, nie wyobraża sobie spocząć na laurach.