Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Windows 11 Home czy Pro - który system wybrać do pracy biurowej?

System operacyjny Windows 11 jest obecny na rynku już od października 2021 roku. Przez ten czas producent zdążył już poprawić stabilność i sprawność oprogramowania na tyle, że Jedenastka staje się coraz częstszym wyborem nie tylko dla użytkowników indywidualnych, ale także dla firm. Którą wersję systemu wybrać - Windows 11 Home czy Pro? Na czym polegają główne różnicy między nimi?

Windows 11 Home vs Pro - poznaj najważniejsze różnice

Różnic między wersjami Windows 11 Home a Pro jest dosyć sporo, ale warto przyjrzeć się tym najważniejszym. Wypada wspomnieć, że wariant Pro oferuje wszystkie rozwiązania, które otrzymała wersja Home, a dodatkowo cały pakiet usprawnień.

Możliwości Windows 11 Home

W wersji Windows 11 Home Microsoft postawił na wygodę korzystania z systemu operacyjnego. Znajdziesz w nim takie funkcje, jak:

  • Windows Hello, czyli odblokowywanie komputera przy pomocy czytnika linii papilarnych, kodu PIN lub skanem twarzy;
  • przeglądarka internetowa Microsoft Edge;
  • szyfrowanie urządzenia - po włączeniu szyfrowania urządzenia dostęp do danych wymaga autoryzacji;
  • bezpieczny rozruch - algorytmy zabezpieczające przed wymuszającym okup oprogramowaniem (ransomware) oraz szkodliwym działaniem kodu źródłowego;
  • zapora i ochrona sieci oraz program antywirusowy Windows Defender wraz z funkcją SmartScreen blokującą zasoby z zewnątrz, które mogą zagrażać bezpieczeństwu systemu;
  • ochrona rodzicielska pozwalająca na monitorowanie czasu spędzonego przez dzieci przed komputerem, odwiedzanych stron internetowych oraz ustawianie blokad na wybrane witryny;
  • dostęp do danych z urządzeń mobilnych - w ten sposób można np. przejrzeć na komputerze zdjęcia z galerii smartfona.

Użytkownicy laptopów docenią też opcję oszczędzania baterii. Dzięki niej można znacząco wydłużyć czas działania urządzenia poprzez wyłączenie wielu różnych, opcjonalnych funkcji.

windows 11

Jakie dodatkowe funkcje otrzymał Windows 11 Pro?

W systemie operacyjnym Pro pojawiło się wiele funkcji zwiększających bezpieczeństwo danych gromadzonych na dysku komputera.

Jako pierwszy pojawia się tutaj Bitlocker. To funkcja, która szyfruje pliki na komputerze, uniemożliwiając niepowołanym osobom dostęp do wrażliwych danych w razie kradzieży sprzętu. Funkcją, która również zwiększa bezpieczeństwo i chroni przed przypadkowymi wyciekami informacji jest Windows Information Protection (WIP). Daje ona możliwość oddzielenia danych firmowych od prywatnych oraz określenia zakresu dostępu do poszczególnych rodzajów informacji.

W dużych organizacjach, gdzie pojawia się potrzeba zarządzania dostępem do komputerów i aplikacji przez wielu użytkowników, przydatna jest obsługa usługi Active Directory oraz usługi Enterprise State Roaming na platformie Azure.

Jedenastka Pro lepiej integruje się też z urządzeniami mobilnymi (Zarządzanie Urządzeniami Mobilnymi MDM) i pozwala konfigurować tzw. zasady grup, czyli uprawnienia dla całych zespołów użytkowników. Wśród innych opcji warto wymienić dynamiczne inicjowanie obsługi, czyli szybką konfigurację sprzętową, Windows Update dla firm oraz tryb Kiosku uniemożliwiający ingerencję w system poza wytyczone ramy.

System Windows 11 Pro współpracuje z oprogramowaniem Hyper-V do wirtualizacji. Korzystając z niego, można uruchomić na jednym komputerze np. kilka systemów operacyjnych do celów testowych, ale jest to całkowicie bezpieczne dla danych.

Różnica między Windows 11 Home a Pro na płaszczyźnie sprzętowej

Wersje systemu Windows 11 różnią się między sobą nie tylko w zakresie dostępnych funkcji, ale również możliwości sprzętowych.

Windows 11 Home obsługuje do 128 GB pamięci RAM oraz jeden procesor o maksymalnej liczbie 64 rdzeni. Z kolei wersja Pro obsługuje do 2 TB pamięci RAM, a także dwa procesory o maksymalnej liczbie rdzeni do 128.

Tak dużą moc obliczeniową trudno wykorzystać w domowych warunkach, a i większość firm bazujących na pracy biurowej nie ma aż tak dużych potrzeb. Jeżeli jednak zajmujesz się projektowaniem 3D, tworzeniem złożonych modeli, wizualizacji czy stosujesz oprogramowanie klasy Business Intelligence, które dokonuje analiz Big Data, większe moce obliczeniowe mogą okazać się przydatne.

Czy warto dopłacać za system Windows 11 w wersji Pro?

Dla większości firm główne różnice dzielące system Windows w wersji dla domowych użytkowników od wersji Pro dotyczą warstwy zabezpieczeń. Czy warto dopłacać za takie rozwiązania, jak Bitlocker, WIP czy Microsoft Defender Application Guard? Na takie pytanie każdy przedsiębiorca musi odpowiedzieć samodzielnie.

Jeżeli Twoja firma przetwarza znaczne ilości danych albo prowadzisz działalność na dużą skalę lub o profilu, który zwiększa ryzyko ataków hakerskich (np. instytucja finansowa, instytucja płatnicza, biuro rachunkowe), z pewnością z systemem Windows w wersji Pro możesz czuć się bezpiecznie.

Dla użytkowników domowych, ale też małych firm, które dopiero szukają swojego miejsca na rynku lub prowadzą działalność na niewielką skalę, Microsoft Windows 11 Home powinien być całkowicie wystarczającym rozwiązaniem. Jest nieco tańszy, a nadal oferuje cały szereg zaawansowanych zabezpieczeń, jak chociażby bezpieczny rozruch, szyfrowanie urządzenia czy program antywirusowy Windows Defender.

Niezależnie od tego na którą wersję systemu operacyjnego się zdecydujesz, warto zainwestować również w komercyjny program antywirusowy. To podstawa bezpieczeństwa w każdym biznesie. Możesz go kupić razem z systemem Microsoft Windows 11 w Soft360.

Jakie są wymagania sprzętowe Windows 11?

Wymagania sprzętowe w systemie Windows 11 są dokładnie takie same dla odsłony Home, jak i Pro. Jeśli więc Twój komputer uruchomi wersję dla domowych użytkowników, bez problemu poradzi sobie też z wersją Pro. Minimalne wymagania obejmują:

  • procesor taktowany z prędkością 1 GHz lub szybszy, co najmniej z 2 rdzeniami, zgodny procesor 64-bitowy lub rozwiązanie SoC (System on a Chip);
  • 4 GB pamięci RAM;
  • karta graficzna zgodna z biblioteką DirectX 12 lub nowszą ze sterownikiem WDDM 2.0;
  • Trusted Platform Module w wersji 2.0;
  • minimum 64 GB pamięci na dysku twardym;
  • wyświetlacz HD o rozdzielczości minimum 720p.

Gdzie kupić system Windows 11?

Jeśli planujesz zainstalować na firmowym komputerze system Windows 11, ale nie jesteś pewien, którą wersję systemu operacyjnego warto wybrać, sprawdź ofertę sklepu Soft360. Znajdziesz w nim zarówno system w wersji Windows 11 Home dla mniej wymagających użytkowników, jak i system Windows 11 Pro z którego skorzystają przede wszystkim klienci korporacyjni.

Zakupy online w Soft360 to gwarancja bezpieczeństwa. Do każdego zakupu dołączany jest certyfikat legalności, który potwierdza, że oprogramowanie zostało nabyte zgodnie z prawem. Dzięki temu Twoja firma może bez obaw zaliczyć taki wydatek do kosztów uzyskania przychodu  i korzystać z oprogramowania bez obaw o naruszenie warunków licencji. Potrzebujesz wsparcia przy wyborze między Windows 11 Pro a Home? Skorzystaj ze wsparcia doradców sklepu Soft360 i znajdź system operacyjny, który odpowiada potrzebom Twojej firmy.

Artykuł sponsorowany