Czym różni się odrzucenie spadku od zrzeczenia się dziedziczenia?
Tato chce zostawić mi w spadku pewien majątek. Nie chciałabym go przyjąć. Czy wybrać odrzucenie spadku, czy zrzeczenie się dziedziczenia? Jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma instytucjami?
Aneta, Wołów
Zrzeczenie się dziedziczenia, jak i odrzucenie spadku jest normowane przez przepisy kodeksu cywilnego (kc) w Księdze czwartej dotyczącej spadków. Odrzucenie spadku jest uregulowane art.1012-1024, a zrzeczenie się dziedziczenia – 1047-1057 kc.
Zarówno w przypadku zrzeczenia się dziedziczenia, jak i odrzucenia spadku chodzi o nieprzyjmowanie majątku przez spadkobiercę.
Mimo że te dwie instytucje są do siebie podobne, to istnieją między nimi pewne różnice. Należą do nich:
-
Wzajemność – zrzeczenie się dziedziczenia jest umową dwustronną między spadkodawcą a spadkobiercą i jest podpisywana za życia spadkodawcy. Natomiast odrzucenie spadku jest czynnością jednostronną i jest dokonywane przez spadkobiercę po śmierci spadkodawcy.
-
Zmiana decyzji – w przypadku zrzeczenia się dziedziczenia podpisaną w tej sprawie umowę w formie aktu notarialnego można rozwiązać (również poprzez akt notarialny, który musi być podpisany przez obie strony – spadkodawcę oraz osobę, która cofa decyzję o zrzeczeniu się). Odrzucenie spadku jest decyzją nieodwołalną.
-
Dziedziczenie majątku przez zstępnych – odrzucenie spadku powoduje, że prawo do dziedziczenia przechodzi na zstępnych odrzucającego spadek, natomiast zrzeczenie się dziedziczenia pozbawia spadku również zstępnych spadkobiercy, chyba że w umowie zastrzeżono inaczej.
Zrzeczenie się dziedziczenia automatycznie pozbawia prawa do zachowku.
Zarówno w przypadku odrzucenia spadku i zrzeczenia się dziedziczenia spadkobiercę traktuje się, jakby nie dożył otwarcia spadku.