Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Komputery Mac: przegląd najnowszych modeli

Wiele osób korzysta od lat z komputerów Apple, traktując je jako alternatywę dla laptopów z Windowsem. MacBook nie jest komputerem na każdą kieszeń. Wiele firm oferuje znacznie tańszy sprzęt, jednak urządzenia z charakterystycznym, nadgryzionym jabłkiem na obudowie, nieprzypadkowo cieszą się uznaniem. Ich wyróżnikiem jest bardzo dobry design, dobra jakość wykonania, a także system operacyjny i oprogramowania. Chcesz spróbować zamienić zwykły komputer na Mac? A może znasz już możliwości Apple i rozglądasz się za kolejnym modelem? Poniżej przedstawiamy zestawienie najnowszych MacBooków. Zobacz, który warto kupić!

Co warto wiedzieć, zanim kupisz MacBook?

Obecnie komputery MacBook to wiele różnych modele różniących się ceną i możliwościami. Jeśli planujesz zakup sprzętu Apple pierwszy raz albo od dawna nie śledzisz oferty, warto przypomnieć o właściwym nazewnictwie laptopów.

Dwie główne linie produktowe to MacBook Pro oraz MacBook Air. Komputery z dopiskiem Pro to zaawansowany sprzęt przeznaczony dla profesjonalistów. Rzadko przeznaczony jest wyłącznie do użytku domowego. Bardzo często są to komputery służbowe wykorzystywane do wykonywania pracy, szczególnie w wolnych, kreatywnych zawodach. Z reguły MacBook Pro dysponuje mocniejszą specyfikacją niż MacBook Air.

Co można powiedzieć o tych drugich? Komputery Apple z dopiskiem Air to modele, które są przede wszystkim smukłe, lekkie i poręczne. Idealnie sprawdzają się w rękach osób, które dużo podróżują. MacBook Air zawsze łatwo ze sobą zabrać, waży niewiele, a przy tym ma bardzo długi czas pracy na baterii.

Wybór jednak nie ogranicza się do odkrycia preferowanej linii produktowej – Air lub Pro. W ich obrębie jest wiele różnych opcji. Przeglądając specyfikację należy zwrócić uwagę na wielkość wyświetlacza. MacBooki Air to z definicji mały komputer, stąd standardowy rozmiar 13 cali. Są jednak większe modele mierzące 15,3 cala. MacBook Pro może mieć 14 cali lub 16 cali.

Kolejna kwestia to procesor. Apple stosuje bardzo proste nazewnictwo. Czip odpowiadający za szybkość przetwarzania wszystkich zadań oznaczony jest literą M oraz numerem. Im wyższa liczba, tym mocniejszy procesor. Przykładowo M1 to znacznie starszy model od M3.

Na koniec warto zwrócić uwagę jeszcze na wielkość wbudowanej pamięci wewnętrznej. Podobnie jak w przypadku telefonów są tu warianty 256 GB, 512 GB, a nawet 1 TB. Naturalnie, im większa pojemność dysku, tym wyższa będzie cena.

Wszystkie te elementy składają się na nazwę komputera. A właściwie jego konkretnej wersji, ponieważ liczba kombinacji jest duża. Dodatkowym elementem różnicującym jest kolor obudowy. Zazwyczaj do wyboru jest kolor srebrny oraz gwiezdna szarość lub gwiezdna czerń.

Wiedząc o tym wszystkim, łatwo odczytać kluczowe informacje o konfiguracji z samej nazwy modelu. Przykładowo Laptop MacBook Pro 14 M3/8GB/512GB SSD to komputer z serii Pro, który ma 14-calowy wyświetlacz, procesor M3 oraz 512 GB wbudowanej pamięci. Prawda, że proste?

Komputery Mac – najnowsze modele

Szukając idealnego sprzętu Mac, można spotkać wiele różnych wersji. W zależności od indywidualnych potrzeb oraz dostępnego budżetu, można dopasować to, co będzie najbardziej odpowiednie. Jeśli interesują cię najnowsze modele, to masz następujące możliwości:

  • MacBook Pro 14 cali z czipem M3, M3 Pro lub M3 Max;
  • MacBook Pro 16 cali z czipem M3 Pro lub M3 Max;
  • MacBook Air 13 cali z czipem M2 lub M3;
  • MacBook Air 15 cali z czipem M3.

W zależności od wybranej wersji różnić będzie się czas działania na baterii, wydajność, liczba możliwych do obsługi wyświetlaczy zewnętrznych, a także obsługiwany standard Wi-Fi.

Sprawdź wszystkie dostępne wersje komputerów Apple MacBook w sklepie MediaMarkt!

Artykuł sponsorowany