Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Pytania sprawdzające kreatywność na rozmowie kwalifikacyjnej

Poszukiwania pracy dla wielu z nas nie są proste i wymagają wielu godzin przygotowań. Obejmują one nie tylko stworzenie odpowiednich dokumentów aplikacyjnych, lecz także pogłębianie informacji przed rozmową kwalifikacyjną. Ten element rekrutacji często jest dla nas stresujący, ponieważ nie wiemy, czego mamy się spodziewać. Wertujemy więc internet w poszukiwaniu pytań, które możemy usłyszeć. Wiele z nich to pytania sprawdzające kreatywność. O co może zapytać rekruter? Dlaczego padają tak nietypowe zdania? Wyjaśniamy w niniejszym artykule.

Dlaczego rekruter zadaje dziwne pytania?

Kiedy wybieramy się na rozmowę kwalifikacyjną, mamy świadomość, że najczęściej pojawia się na niej standardowy zestaw pytań (o mocne i słabe strony, dlaczego chcesz pracować w danej firmie, gdzie widzisz się za kilka lat itd.), jednak zdarza się również często, że rekruterzy pytają o coś zupełnie „z kosmosu”. Są one zdecydowanie nietypowe, teoretycznie nie dotyczą stanowiska, o które się staramy i mogą być podchwytliwe. Zdarza się, że odpowiedzi na takie pytania, jeśli akurat uda nam się znaleźć je wcześniej, musimy niemal wkuć na blachę. Jednak nie jest to dobry sposób na odpowiedź. 

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę, że rekruterzy też mają dostęp do internetu i artykułów o rekrutacji, w związku z tym najpewniej zorientują się, że nie odpowiadasz samodzielnie. Poza tym wymyślają oni także inne pytania sprawdzające kreatywność – takie, których nie będziesz mógł odnaleźć wcześniej. Dlaczego tak się dzieje? O co im chodzi? 

Na pewno nie o to, by w jakiś sposób pokazać ci, że sobie nie radzisz – wręcz przeciwnie. Zazwyczaj jest to próba sprawdzenia, czy jesteśmy kreatywni, czy nie ulegamy emocjom, czy choćby potrafimy odnaleźć się w sytuacji stresowej. Rekruter chce wiedzieć o nas jak najwięcej i to właśnie pytania sprawdzające kreatywność mogą mu w tym najszybciej pomóc.

Pytania sprawdzające kreatywność – czego się spodziewać?

Jeśli chodzi o pytania sprawdzające kreatywność kandydata, możemy spodziewać się właściwie wszystkiego. Rekruterzy często wymyślają je samodzielnie, nie mamy więc możliwości sprawdzić ich wcześniej i przygotować odpowiedź. Jednak co mamy na myśli, mówiąc o pytaniach sprawdzających kreatywność? Co możemy usłyszeć? Poznaj przykłady!

  1. Wanna wypełniona jest wodą. Obok stoi wiadro, szklanka i kieliszek. Jak najszybciej usunąć wodę z wanny?

  2. Proszę powiedzieć jak najwięcej o długopisie, który leży przed panią/panem.

  3. Proszę podać 10 ciekawych zastosowań dla szklanki, która stoi przed panią/panem.

  4. Ile razy wskazówki w ciągu dnia nakładają się na siebie?

  5. Jeśli miał(a)by pan(i) wehikuł czasu, w jakie czasy by się pan(i) udał(a) i dlaczego?

  6. Jak wyglądałby świat, gdyby nagle zabrakło prądu?

  7. Musi pan(i) przekonać się, czy pan(i) znajomy z pracy posiada pan(i) aktualny numer telefonu. Wiadomość do tego znajomego ma przekazać inny współpracownik, więc na kartce nie może być numeru pani/pana telefonu. Co napisać, by znajomy zrozumiał, o co chodzi, a współpracownik nie odczytał numeru telefonu?

Owszem, na wiele z tych pytań znajdziesz konkretną odpowiedź w internecie. Jednak pamiętaj, że to nie znaczy, iż jest to jedyna prawidłowa wersja. Liczy się przede wszystkim twoja kreatywność i wcale nie musisz wchodzić w wyznaczone ramy. Jeżeli pytanie cię zaskoczy, postaraj się wybrnąć. Twoje odpowiedzi naprawdę mogą być abstrakcyjne. Często już sam sposób wypowiedzi będzie istotny dla rekrutera.

Jak odpowiadać na nietypowe pytania?

Przede wszystkim największym błędem przy pytaniach na kreatywność, które padają podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jest odpowiadanie na każde z nich: „Nie wiem”, „Nie mam pojęcia”, „Nie potrafię odpowiedzieć”. Pokazujemy wtedy, że nawet nie próbujemy być kreatywni. W wielu zawodach ta cecha jest konieczna i wymagana, więc zostajemy skreśleni na starcie.

Pamiętajmy również, że niektóre pytania są podchwytliwe, nie do końca związane z tym, czym mamy się zajmować. One jednak także mają swój cel. Przykładowo, jeśli starasz się o pracę w dziale marketingu, a rekruter prosi cię o zaśpiewanie ostatniej piosenki, która wpadła ci w ucho, często wcale nie chce sprawdzać umiejętności wokalnych. Sprawdza natomiast, czy jesteś asertywny i w jaki sposób odmawiasz. Zanim się oburzysz, zastanów się, czy nie jest to próba dla ciebie i sprawdzanie twojego charakteru.

Nawet jeśli pytanie wydaje ci się głupie, nie ulegaj emocjom. „Skąd ja mam to wiedzieć, do czego to jest potrzebne, to przesada!” – choć te słowa cisną ci się na usta, bądź opanowany, uprzejmy i kulturalny. Rekruter nie jest złośliwy, wykonuje swoją pracę i z pewnością wie, dlaczego zadaje takie, a nie inne pytanie. Dlatego też nawet jeśli czujesz złość, zniechęcenie, nie daj tego po sobie poznać.

Staraj się również wybrnąć, jeśli twój tok myślenia nie był dobry i odpowiedziałeś nie do końca tak, jak chciałby tego rekruter. Odnieśmy się do pytania pierwszego, które wymieniliśmy powyżej: Wanna wypełniona jest wodą. Obok stoi wiadro, szklanka i kieliszek. Jak najszybciej usunąć wodę z wanny? Odpowiedź jest prosta: wyjąć korek. Jednak niewielu z nas słysząc to pytanie, pamięta, że wanna ma korek. Wiele osób wybiera wiadro. Jeśli i tobie się to zdarzyło, nie poddawaj się. Powiedz, że rzeczywiście korek byłby najszybszy, jednak wtedy woda zleciałaby do rur, a chciałeś podlać kwiaty znajdujące się w pomieszczeniu i nie chciałeś jej marnować. Wymyśl coś, co sprawi, że twoja odpowiedź nie będzie się wydawała bezsensowna. Zaznaczmy jednak, że niezgadzanie się z rektuterem z pewnością nie powinno polegać na burzliwych dyskusjach czy próbach kłótni.

Pytania sprawdzające kreatywność mogą nas zaskoczyć, nie zawsze pozytywnie. Pamiętajmy jednak, by się ich nie bać – jeśli jesteśmy kreatywni, poradzimy sobie z każdym z nich. Wystarczy tylko próbować.