Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Klęska urodzaju po rekrutacji – którego pracodawcę wybrać?

Poszukiwania pracy bywają trudne, stresujące i długotrwałe. Jednak nierzadko zdarza się klęska urodzaju po rekrutacji. Długo nic się nie dzieje, aż nagle zatrudnienie proponuje nam kilka firm jednocześnie. W takiej sytuacji nie do końca wiemy, co zrobić – nikt nie decyduje za nas. Jak więc wybrać najlepszą firmę? Co przeanalizować, jakie aspekty sprawdzić? O co pytać już podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Podpowiadamy w niniejszym artykule.

Wybór już podczas rekrutacji

Kiedy rekruter chce, żebyśmy zadali mu jakieś pytanie, często wpadamy w panikę. Nie wiemy, co powiedzieć, wydaje nam się, że wiemy już wszystko i tyle nam wystarczy. Jednak za każdym razem warto dopytać o pewne kwestie i zapamiętać lub zanotować, co ma do powiedzenia rekruter. Dlaczego? Takie działanie może nam pomóc w wyborze najlepszego oferty, jeśli okaże się, że chce nas zatrudnić kilka firm. O co więc warto zapytać? 

  1. Czy to nowe stanowisko? Dlaczego powstało? Jeśli nie, kto obejmował je wcześniej?
    Warto zapytać rekrutera o to, czy obejmowane przez nas stanowisko jest nowe, a jeśli tak, to dlaczego powstało. Zastanówmy się także, czy nie jest to miejsce pracy tymczasowe, które może okazać się jednak niepotrzebne. Jeśli jest to stanowisko, które obejmujemy po kimś, warto dowiedzieć się, dlaczego firma nie współpracuje już z tamtą osobą.

  2. Czy spełniam wszystkie wymagania? Jeśli nie, co mogę zrobić, by tak było?
    Może zdarzyć się, że nawet jeśli zostaniemy zaproszeni na rozmowę i wszystko wskazuje na to, że zostaniemy zatrudnieni, mamy świadomość tego, że nie spełniamy wszystkich wymagań, nie posiadamy wszystkich umiejętności. Warto zapytać więc, co z kompetencjami, których nie posiadamy, a będą one niezbędne. Czy firma pomoże nam w ich zdobyciu, czy mamy radzić sobie sami?

  3. Czy poznam nowe programy/urządzenia itd.?
    Poznawanie nowych technologii czy programów w dzisiejszych czasach jest bardzo istotne – wszystko szybko się zmienia, automatyzuje, jak najbardziej upraszcza się wiele procesów. Im więcej nowinek poznamy w pracy, tym lepiej dla nas, naszego doświadczenia i rozwoju.

  4. Czy mam możliwość rozwoju?
    Dla wielu z nas rozwój zawodowy jest bardzo ważny. Dlatego zależy nam na poszerzaniu kompetencji, a jeśli firma nam na to pozwala, a wręcz to ułatwia – to jeszcze lepiej dla nas. W związku z tym już na rozmowie warto zapytać, jak wygląda kwestia rozwoju i czy kładzie się na niego nacisk.

  5. Czy mogę rozwijać karierę w firmie?
    Kolejną istotną kwestią jest również to, czy mamy szansę na rozwój kariery w obrębie firmy. Czy jeśli będziemy dobrze wykonywać swoje obowiązki, mamy możliwości awansu? Czy rozwój i zaangażowanie są nagradzane? Wielu z nas ma wysokie ambicje i nie wyobraża sobie lat spędzonych na jednym stanowisku, mimo wykonywania swoich zadań w jak najlepszy sposób.

Klęska urodzaju po rekrutacji

Zdarza się, że chodzimy na rozmowy kwalifikacyjne, zadajemy dużo pytań, wydaje nam się, że dobrze nam idzie, ale przez długi czas nikt się nie odzywa. Nagle jednak pojawia się klęska urodzaju po rekrutacji. Co to znaczy? Nie dość, że nagle kilka firm oddzwania z propozycją zatrudnienia, to dodatkowo otrzymujemy również inne propozycje np. w mediach społecznościowych. Co wówczas zrobić? Jak wybrać jedną firmę, w której zaczniemy pracę?

  1. Znajdź wszystkie informacje o firmie
    Przejrzyj dokładnie stronę internetową, zapoznaj się z mediami społecznościowymi, poszukać profilu pracodawców na stronach typu LinkedIn czy GoldenLine, sprawdź opinie pracowników i klientów. Podpytaj znajomych. Nie kończ na pierwszym linku z wyszukiwarki. Przeczytaj jak najwięcej, co pozwoli ci na wyrobienie sobie opinii na temat tego miejsca. W tym momencie możesz już pewne propozycje odrzucić.

  2. Poznaj misję, wizję i wartości firmy
    Dla wielu firm bardzo ważna jest misja i wizja firmy oraz jej wartości. Pracownicy, jeśli chcą być zaangażowani i dobrze pracować, powinni wyznawać te same wartości i żyć w zgodzie z nimi. Jeśli uważasz, że zdecydowanie nie pasujesz do firmy pod tymi względami, praca tam może być niełatwa.

  3. Zastanów się, gdzie będziesz za kilka lat, jeśli podejmiesz zatrudnienie
    Warto też pomyśleć o naszej przyszłości. Gdzie widzimy się na przykład za 3 lata, jeśli nadal będziemy pracować w danej firmie? Czy będziemy w miejscu, którego oczekujemy? Nie musimy mieć twardych danych, tutaj wystarczy po prostu wyobraźnia.

  4. Zastanów się, czy stanowisko daje ci możliwość rozwoju
    Czy za kilka lat będziesz spełnionym pracownikiem? Czy firma stawia na rozwój? Czy będziesz mógł nauczyć się czegoś nowego? Jeśli pracownicy nie awansują, nie rozwijają kompetencji, być może nie jest to miejsce dla ciebie, skoro oczekujesz stałego rozwoju.

  5. Zobacz biuro
    Jeśli tylko masz taką możliwość, odwiedź biuro firmy i sprawdź, gdzie miałbyś pracować. Nasze otoczenie również jest bardzo ważne, a jeśli biuro jest ciekawe i daje nam możliwość nie tylko intensywnej pracy, lecz także odpoczynku, może nas przekonać.

  6. Przekonaj się, czego naprawdę chcesz
    Wszystkie tabele za i przeciw nic nie dadzą, jeśli nie będziesz wiedzieć, czego chcesz. Jeśli czujesz podskórnie, że choć firma A ma znacznie więcej plusów niż firma B, to jednak do tej drugiej ci bliżej – nie wahaj się. Intuicja bywa niezawodna.

Wybór odpowiedniego miejsca pracy jest dla nas bardzo ważny – spędzamy w niej połowę swojego dnia i chcemy, by był to nie tylko czas produktywny, lecz także przyjemny. Atmosfera jest równie ważna, jak inne czynniki motywujące. Dlatego też jeśli dotyczy nas klęska urodzaju po rekrutacji, warto dobrze zastanowić się, która firma najbardziej odpowiada naszym potrzebom. W tym wszystkim jednak musimy pamiętać o jednym – nic nie jest na zawsze. Jeśli nasz wybór okaże się nietrafiony, nie musimy w nim tkwić, bo taka była nasza decyzja. Może próbować aż do skutku!