Poradnik Pracownika

Systemy ERP: co oznacza skrót, jakie są ich możliwości, gdzie najlepiej się sprawdzą?

Niewiele rozwiązań informatycznych zrewolucjonizowało światowy biznes w takim stopniu jak system ERP. Z perspektywy wielu bardzo zróżnicowanych podmiotów to zasadniczo jedno z najważniejszych narzędzi, bez którego efektywne wykonywanie obowiązków, a co za tym idzie konkurowanie z coraz bardziej wymagającymi rywalami, byłoby praktycznie niemożliwe. Wokół platformy narosło wiele mitów, które warto rozwiać jeszcze przed podjęciem decyzji o przeprowadzeniu wdrożenia. Pozwoli to na dostrzeżenie najważniejszych zalet i realnych możliwości, jakie można dzięki nim osiągnąć.

Co daje system ERP?

Zarządzanie przedsiębiorstwem to niezwykle skomplikowane zadanie, które przekłada się bezpośrednio na jego efektywność i zdolność do osiągania satysfakcjonujących rezultatów. Każda firma posiada przy tym wiele zróżnicowanych zasobów, a wraz z jej rozwojem zapewnienie odpowiedniej organizacji jest jeszcze trudniejsze. 

Oczywiście olbrzymim udogodnieniem w tym zakresie są narzędzia informatyczne. Szczególne miejsce wśród nich zajmują systemy ERP, dostarczane przez firmy takie jak Kotrak, zajmujące się nie tylko wdrożeniami, ale również m.in. doradztwem, jak wybrać system ERP - Kotrak - Comarch ERP (oferta) - i przeprowadzić  satysfakcjonującą transformację cyfrową w firmie: . Takie narzędzia pozwalają na kompleksowe zarządzanie wszystkimi zasobami firmy i automatyzację większości zachodzących w niej procesów.

Co oznacza skrót ERP?

Wiele na temat systemu ERP jest w stanie powiedzieć już rozwinięcie samego skrótu. Enterprise Resource Planning, czyli zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa. Podstawą działania oprogramowania jest wsparcie wszystkich procesów oraz efektywne wykorzystanie całego zestawu zasobów należących do firmy. 

Zaliczają się do nich zarówno zasoby fizyczne i potencjał zatrudnionych w przedsiębiorstwie pracowników, jak i informacje i dane, a więc serce współczesnego biznesu. System ERP pozwala na zapewnienie optymalnego przepływu dokumentów oraz niezakłóconą komunikację pomiędzy konkretnymi osobami, działami czy centrami decyzyjnymi. Dzięki temu udaje się uniknąć wielu problemów charakterystycznych dla metod zarządzania spoglądających na poszczególne sektory działania osobno.

Jakie są możliwości ERP?

Podstawowym celem wdrożenia systemu ERP jest automatyzacja procesów. Dzięki modułowej budowie oprogramowanie może usprawnić obieg dokumentów oraz objąć np. cały cykl przetwarzania zamówienia od jego otrzymania poprzez rozliczenie, wydanie dyspozycji magazynowych, zaksięgowanie płatności, przekazanie odpowiednich informacji działowi logistycznemu, aż po kwestie finansowo-płacowe czy księgowe. 

To nie jedyne, co daje system ERP. Poza tym umożliwia również zdecydowanie bardziej wydajne monitorowanie i przetwarzanie informacji dzięki modułom Business Intelligence, pozwalającym na rozbudowane i zgodne ze stanem faktycznym raportowanie na podstawie danych zbieranych z różnego typu urządzeń oraz systemów informatycznych.

Jak wdrożyć system ERP?

Wysoka liczba dostępnych na rynku systemów ERP sprawia, że każdy podmiot – niezależnie od wielkości czy konkretnej branży – będzie w stanie dobrać oprogramowanie do własnych oczekiwań. W udzieleniu odpowiedzi na pytanie, jak wybrać system ERP dostosowany do indywidualnych celów i możliwości, pomocny okaże się natomiast profesjonalny dostawca. 

Warto postawić na współprace z podmiotem, który zatroszczy się nie tylko o kwestie technologiczne, ale również biznesowe. Niezwykle ważną rolę odgrywa dobre opracowanie strategii wdrożenia i wykorzystanie pełni rynkowych możliwości.