Poradnik Pracownika

Aplikacje dla pracowników zdalnych - jak ułatwić wykonywanie obowiązków?

Jeśli nigdy nie pracowaliśmy zdalnie, może nam się wydawać, że tego rodzaju forma wykonywania swoich obowiązków jest spełnieniem marzeń - wstajesz, o której chcesz, możesz spokojnie zrobić obiad, nikt cię nie goni, przy okazji w każdej chwili możesz wyjść z domu itd. Jednak każdy, kto pracuje w domu, wie, że nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. Wstajesz, o której chcesz - ale im później to zrobisz, tym większą część dnia spędzisz nad zadaniami. Możesz zrobić obiad - ale codzienne czynności odrywają cię od pracy, nie możesz się skoncentrować i nie zawsze masz na nie czas. Możesz wyjść - ale czas ten odrobisz, kiedy inni  będą już odpoczywać. Poza tym wokół nas jest mnóstwo rozpraszaczy - jeśli nikt cię nie pogadania, możesz spędzić godzinę na przeglądaniu Facebooka lub innych rzeczach, a efektywność pozostanie tylko wspomnieniem. Nic więc dziwnego, że pracownicy ci szukają sposobów na to, by zwiększyć swoje skupienie, być bardziej produktywnym i nie dać się rozpraszaczom. Jakie aplikacje dla pracowników zdalnych mogą poprawić komfort ich pracy? Podpowiadamy w niniejszym artykule.

Aplikacje dla pracowników zdalnych

Warto wypróbować dostępne na rynku aplikacje i wybrać te, które pomogą nam w codziennym wykonywaniu naszych obowiązków. Oferta jest naprawdę szeroka.

Koncentracja

Pracownicy zdalni często mają duży problem z koncentracją. Łatwo rozproszyć ich uwagę. Na szczęście z pomocą przychodzi wiele aplikacji.

Forest

Ciekawą aplikacją jest Forest, która blokuje strony, na które nie chcemy wchodzić, gdy musimy się skoncentrować. Tworzymy listę blokowanych stron oraz czas, jaki chcemy poświęcić na pracę. Na ekranie pojawia się drzewo, które rośnie wraz z każdą kolejną minutą. Jeśli zdecydujemy się wejść na zablokowaną stronę, drzewo umrze.

Mechaniczny pomidor

Kolejną aplikacją, którą warto wypróbować, jest Mechaniczny pomidor, czyli licznik czasu oparty na metodzie Pomodoro. Pomodoro jest bardzo popularną techniką na koncentrację. Polega na blokach intensywnej pracy przerywanej krótkimi przerwami. Najczęściej pracuje się w systemie 25 minut wytężonej pracy i 5 minut przerwy, która co jakiś czas staje się dłuższa, na przykład 15-minutowa.

Noisli

Noisli pomoże każdemu, kto potrafi się skupić tylko przy określonych dźwiękach - kawiarni, natury, deszczu. Możemy automatycznie dobrać sobie tryb, w którym chcemy pracować (na przykład relaks czy produktywność) lub samodzielnie włączać to, czego chcemy w danym momencie słuchać.

RescueTime
Czas przelatuje ci przez palce, a ty nawet nie wiesz na czym? RescueTime powinno ci pomóc, śledzi bowiem naszą aktywność w sieci. Pod koniec dnia możesz sprawdzić przygotowany raport i dowiedzieć się, na jakich stronach spędzasz najwięcej czasu.

Notatki i organizacja

Aplikacje dla pracowników zdalnych to dla wielu z nich miejsce, w których mogą notować. Przechowywanie zapisków cyfrowo jest o tyle wygodne, że możemy sprawdzić je w każdym momencie. O kalendarzu możemy zapomnieć, jednak telefon zazwyczaj zawsze mamy przy sobie.

Kalendarz Google

Podstawowy kalendarz od Google’a jest doskonałym narzędziem dla pracowników zdalnych. Oprócz tego, że mają oni możliwość zapisywać w nim ważne dla nich terminy, mogą również go udostępniać i tworzyć z innymi osobami. Dzięki temu, jeśli pracujemy z wieloma osobami, każdy wie dokładnie, jakie terminy obowiązują wszystkich pracowników wykonujących dane zadania.

Microsoft OneNote

W tym programie możemy tworzyć notatki i uporządkować je dzięki zakładkom. Program umożliwia notowanie, tworzenie list, rysunków i wklejanie screenów ekranu. Dzięki dostępowi do narzędzia właściwie z każdego urządzenia notatki mamy zawsze przy sobie.

Nozbe

Nozbe to doskonała aplikacja dla pracowników zdalnych. Można tworzyć w niej listy zadań do wykonania i uporządkować je tematycznie. Wszystkie wykonane zadania odhaczamy. Nozbe umożliwia również pracę grupową.

Przechowywanie informacji

Wielu z nas pracując, trafia na coś, co będzie nam potrzebne później, co chcielibyśmy przeczytać, obejrzeć. W takiej sytuacji albo rzucamy wszystko i to robimy, albo wrzucamy kolejną rzecz do zakładek. Nieporządek w tym miejscu jednak skutecznie nas od niego odrzuca i koniec końców nie pamiętamy o ważnym linku. Aplikacje dla pracowników zdalnych mogą pomóc ci rozwiązać ten problem.

Feedly

W Feedly możesz zebrać wszystkie strony i blogi, które czytasz. Dzięki temu nie będziesz musiał za każdym razem wchodzić na witrynę, jeśli chcesz sprawdzić, czy pojawił się nowy artykuł. Wszystko znajdziesz w jednym miejscu. Dodatkowo możesz dzielić strony tematycznie lub w każdy inny dowolny sposób, a minimalizm witryny sprawi, że wszystko będzie uporządkowane.

Pocket
Dzięki wtyczce możesz przenieść do aplikacji Pocket każdy interesujący cię artykuł, potrzebną stronę itp. W jednym miejscu zbierzesz linki, o których chcesz pamiętać. Możesz je również uporządkować za pomocą dodawania tagów.