Plusy i minusy brokerów kryptowalutowych. Co trzeba o nich wiedzieć?
Wielu początkujących inwestorów decyduje się na skorzystanie z usług brokerów. Dotyczy to zarówno tradycyjnej giełdy, jak i rynku kryptowalut. Pośrednik daje poczucie bezpieczeństwa, a także narzędzia niezbędne do kupna oraz sprzedaży wirtualnych monet nawet osobom, które wcześniej nie miały styczności z tego rodzaju usługami.
Jak jednak znaleźć brokera, który spełni nasze wymagania? Przed wyborem warto dokładnie zapoznać się z rynkiem kryptowalut i sprawdzić, na jakie kwestie trzeba zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.
Jak działają brokerzy kryptowalut?
Zadaniem brokera kryptowalutowego jest pośrednictwo między inwestorem a rynkiem wirtualnych monet. Wiele stron internetowych prezentuje najpopularniejsze serwisy, które realizują takie usługi. Jeden z rankingów znaleźć można np. na stronie CoinJournal. Jak jednak wyglądają działania takiego pośrednika w praktyce?
Brokerzy najczęściej działają w formie serwisów internetowych, na których użytkownik musi najpierw założyć swoje konto. Aby to zrobić, konieczna jest weryfikacja danych osobowych, zgodna z przepisami KYC. Każda osoba inwestująca pieniądze musi mieć ukończone 18 lat. Aby to potwierdzić trzeba okazać dokument tożsamości za pomocą skanu lub aparatu w telefonie. Niektórzy pośrednicy wymagają też potwierdzenia adresu zamieszkania (np. przez zdjęcie rachunku za prąd) czy źródła dochodu (np. wyciąg z banku).
Proces ten może być nieco uciążliwy, zapewnia jednak użytkownikom bezpieczeństwo oraz gwarantuje działalności pośrednika w zgodzie z obowiązującym prawem. Po zatwierdzeniu dokumentów konto jest gotowe, a przyszły inwestor może wpłacić na nie pieniądze (zwykle za pomocą bankowości online).
Po zaksięgowaniu wpłaty możliwe jest swobodne korzystanie z kontraktów oraz transakcji dostępnych u brokera. Zadaniem inwestora jest wybranie odpowiednich działań oraz kwoty, a całym procesem zajmuje się już pośrednik. Zainwestować można np. w kontrakty na różnice kursowe (CFD), dzięki którym użytkownik ma możliwość spekulacji na ruchach kursów wirtualnych monet.
Jeśli oczekuje wzrostu ceny i taka nadejdzie, możliwe jest odnotowanie ewentualnego wzrostu. Gdy dojdzie do spadku, konto inwestora zostanie uszczuplone. U brokera skorzystać można także z opcji dźwigni finansowej. Dzięki niej ekspozycję na przypuszczalne zyski rośnie bez zwiększania kwoty zakładanego kapitału.
Po zakończeniu transakcji inwestor może wypłacić swoje pieniądze z konta na stronie brokera. Zależnie od metod płatności, pieniądze pojawią się na koncie w określonym terminie.
Wady i zalety korzystania z usług brokerów kryptowalut
Początkujący inwestorzy często sięgają po porady ekspertów w branży. Wiele stron internetowych oferuje w pełni kompleksowe usługi w tym zakresie, dostarczając użytkownikom najważniejsze newsy, aktualne notowania, podstawy teoretyczne oraz szczegółowo omówione zasady rządzące rynkiem kryptowalut. Ostateczny wybór usługi jednak należy do użytkownika, dobrze więc poznać wszystkie ich wady i zalety.
Brokerzy są doceniani za to, że biorą na siebie wszelkie formalności związane z handlem wirtualnymi walutami. Inwestor w tym przypadku tylko wpłaca pieniądze i wybiera usługę, a reszta jest po stronie pośrednika. Plusem jest też to, że można u niego płacić tradycyjną walutą.
Bardziej doświadczeni handlowcy z pewnością docenią szansę wykorzystania dźwigni finansowej. Daje ona szansę na ewentualne zyski bez inwestowania wysokich kwot z własnych środków.
Za zaletę uznać można też możliwość inwestowania w ruchy notowań kryptowalut, a nie w same monety. Dzięki temu handlowiec nie musi martwić się ewentualnymi kosztami przechowywania wirtualnych pieniędzy, a same transakcje realizowane są szybko.
Spis zalet nie oznacza jednak, że korzystanie z usług brokerów pozbawione jest wad. Trzeba wspomnieć w tym miejscu o premii, która dodawana jest do stawek. Przez nią inwestor nie kupuje po cenie rynkowej, tak jak ma to miejsce np. na giełdzie kryptowalut.
Brokerzy zwykle oferują też o wiele mniej opcji kryptowalutowych niż giełdy. Wybór ogranicza się zwykle do zaledwie kilku monet, zwykle tych najpopularniejszych. To wada szczególnie dla osób, które miałyby ochotę inwestować w mniej znane wirtualne pieniądze.
Ostatnim minusem jest dźwignia finansowa. Choć wcześniej wymieniana była jako zaleta, to niestety – w przypadku nietrafionej inwestycji – prowadzić może do ogromnych strat. Podobnie jak wszystkie kupna i sprzedaże, obarczona jest ryzykiem utraty kapitału. W jej przypadku jednak problem może być o wiele większy i wychodzić poza wpłacone na początku środki.
Broker czy giełda kryptowalut?
Szczegółowe porównania oferowane przez profesjonalne strony branżowe, takie jak np. CoinJournal, wskazują na wady i zalety obu rozwiązań. Żadnego z nich nie można uznać za idealne, każde natomiast dostosowane jest do innych potrzeb oraz oczekiwań inwestora.
Giełda kryptowalutowa pozwala na nabycie wirtualnych monet i zostanie ich prawdziwym właścicielem. Udostępnia też zwykle internetowe portfele do przechowywania walut, dzięki czemu inwestor może mieć swoje środki zawsze przy sobie.
Handlowcy mają tam też zwykle możliwość nabycia nie tylko najpopularniejszych kryptowalut, ale również tych tańszych i mniej znanych. Wiele osób ceni możliwość kupna „drobnej” waluty, która może mieć szansę na ewentualny wzrost. Z drugiej strony pobierane tam są dodatkowe prowizje i opłaty (choć niewliczone w ceny zakupu/sprzedaży kryptowalut) za różnego rodzaju transakcje.
Brokerzy nie umożliwiają zakupu kryptowalut, a jedynie spekulacje na temat ich kursów. Dzięki temu transakcje są szybsze, a zlecenia kupna i sprzedaży bardzo łatwe. Inwestor ma także potencjalną szansę na wykorzystanie różnic w cenach między transakcją otwierającą oraz zamykającą. Liczni gracze jako zaletę wymieniają też możliwość skorzystania z dźwigni finansowej, pozwalającej na ewentualny, większy zysk. Z drugiej strony jednak wiąże się ona z ryzykiem utraty kilkukrotnie większych środków niż te wpłacone, zalecana jest ostrożność przy korzystaniu z tej opcji.
Obie formy pośrednictwa mogą się sprawdzić w przypadku początkującego inwestora, dopiero rozpoczynającego swoje przygody z rynkiem kryptowalut. Wszystko zależy od jego strategii i planów. Niezależnie od wyboru, trzeba jednak upewnić się, że wybierany podmiot jest wiarygodny i nie przysporzy nam dodatkowych kłopotów.
Artykuł partnera, tekst zewnętrzny