Praca i zarobki kosmetologa. Jak nim zostać?
Zawód kosmetologa kojarzy się z piękną panią, która zajmuje się paznokciami klientek. Jednak ile w tym prawdy? Niewiele. Tak, kosmetolog zajmuje się upiększaniem ciał, jednak jego zadania zahaczają o duże szersze pole, niż rozumiane potocznie. Jest to pojęcie bardzo często mylone z kosmetyczką, co sprawia, że nie zawsze wiadomo, do kogo warto się wybrać. Czym dokładnie zajmuje się kosmetolog?
Na czym polega praca kosmetologa?
Zajęciem kosmetologa jest kompleksowe podejście do zagadnień urody klienta, na co pozwala wiedza zdobyta na kilkuletnich studiach. Dzięki zgromadzonym informacjom jest on w stanie zapewnić wszechstronną opiekę nad wyglądem, zwiększając w ten sposób zadowolenie ludzi z własnej aparycji.
Kosmetolog zajmuje się wieloma rzeczami, a do najważniejszych należą:
- doradztwo w sprawie pielęgnacji ciała – wiąże się to z dostarczeniem wiedzy o tym, co dokładnie znajduje się w składach produktów, których klient używa, jak i jak te składniki dokładnie na niego działają,
- przeprowadzanie zabiegów wspomagających leczenie dermatologiczne – tutaj chodzi o drobniejsze zabiegi, które nie są tak inwazyjne, jak ich odpowiedniki z zakresu dermatologii i chirurgii,
- wykonywanie zabiegów związanych z pielęgnacją i profilaktyką – tutaj kosmetolodzy specjalizują się w różnych dziedzinach; najczęściej są to zabiegi na skórze, które mają ją oczyścić, nawilżyć i ujędrnić,
- wykonywanie wszystkich zabiegów zgodnie z najwyższymi standardami.
Jak widać, kosmetolog znajduje się pomiędzy dermatologiem a kosmetyczką. Warto wiedzieć, że zalicza się on do grupy zawodów medycznych, co sprawia, że w teorii nie ma ograniczeń co do zabiegów, które może przeprowadzać. Każdy specjalista powinien jednak doskonale zdawać sobie sprawę ze swoich możliwości, jak i ograniczeń.
Jak wyglądają zarobki kosmetologa?
Jak w każdym zawodzie, zarobki zależą od doświadczenia i tego, jak ktoś jest zatrudniany. Nie można się spodziewać wielkich pieniędzy zaraz po studiach, jednak nie muszą one również być poniżej oczekiwanej normy. Jak to przedstawia się w przypadku zawodu kosmetologa?
Według wielu danych, około 90% pracujących w zawodzie osób to kobiety. Mediana miesięcznego dochodu wynosi około 3500 zł brutto, co znaczy, że połowa specjalistów zarabia więcej, a połowa mniej. Wszystko to, jak zostało już wspomniane, jest zależne od doświadczenia, podejścia do klienta i formy zatrudnienia. Ważne, aby cały czas się rozwijać, gdyż kosmetologia nie stoi w miejscu.
Jak zostać kosmetologiem?
Wiele osób wciąż myli zawód kosmetologa z kosmetyczką, co teraz warto zweryfikować, mówiąc, że kosmetolog to osoba po skończeniu studiów związanych z tym kierunkiem. Kosmetyczka może pracować w swoim zawodzie najczęściej po szkole licealnej bądź kursie. Na uczelni przyszły kosmetolog poznaje szerszą wiedzę z zakresu anatomii człowieka, co daje mu umiejętności do dalszego rozwoju i pracy w zawodzie.
Aby zostać kosmetologiem, warto zainteresować się biologią i chemią już we wcześniejszej fazie edukacji, gdyż wiedza z tych przedmiotów przyda się podczas studiów. Warto zdać maturę z biologii i chemii, co zwiększy szanse rekrutacyjne. Później zostaje aplikacja na studia i przejście kilku lat, po których dobrze jest się wciąż rozwijać, rozbudowując swoje umiejętności. Nie można też zapomnieć, że do tej pracy warto mieć pasję do rozwiązań estetycznych i dbania o zdrowie i piękno swoje i innych.