Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Co zrobić aby praca jesienią była bardziej efektywna?

Choć każdy chciałby, aby jesień była piękną, złotą porą roku, nie da się ukryć, że częściej jednak za oknem jest szaro, ciemno, pada deszcz, a dni są coraz krótsze. Nic dziwnego, że po ciepłym, jasnym lecie, trudno nam przywyknąć do nowej rzeczywistości, powszechnie mówi się przecież o jesiennej chandrze i dopada ona nas coraz częściej. Wydawać się więc może, że praca jesienią jest skazana na brak efektywności. Warto jednak sprawić, by tak nie było i praca jesienią stała się produktywna i skuteczna - co możemy zrobić? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w niniejszym artykule!

Jak sprawić, by praca jesienią była efektywna?

O ile wczesna jesień jest łaskawsza, im bliżej zimy, tym pewniejszy jest fakt, że przychodzimy do pracy i wracamy z niej, kiedy jest ciemno. Zasłonięte rolety i sztuczne, mocne światło sprawiają, że mamy bardzo mało kontaktu ze słońcem. Tym samym czujemy się gorzej, dopada nas zły nastrój, nie mamy na nic ochoty.

Aktualnie bardzo dużo mówi się o zbawiennej mocy suplementowania w mniej słonecznych miesiącach witaminy D3. Dzięki temu będziemy mniej podatni na infekcje, poza tym witamina zmniejsza ryzyko występowania niektórych chorób. Przyjmowanie jej poprawi również nasze samopoczucie. Jeśli jesienna chandra nas dopada, warto pomyśleć o suplementacji.

Aby złapać trochę słońca i naturalnego światła, warto korzystać z każdej chwili, gdy jest to możliwe - wychodzić na spacery, być aktywnym w weekend, przyjść do pracy piechotą, jeśli zaczynamy później. Jeżeli to możliwe - otwierajmy okna w biurze lub chociaż odsłaniajmy rolety czy żaluzje, by wpuścić trochę światła. Z pewnością wpłynie ono na naszą pracę jesienią!

Krótkie dni i mało słonecznego światła oraz kiepska pogoda to często główne czynniki naszego przygnębienia i spadku motywacji. Co jednak jeszcze możemy zrobić, aby praca jesienią była efektywniejsza?

Efektywna praca jesienią - porady

  1. Jak już wspominaliśmy postaraj się, aby do pomieszczenia, w którym pracujesz, wpadało jak najwięcej naturalnego światła. Otwieraj okna lub podnoś rolety, aby jak najdłużej korzystać ze słońca. Jeśli przychodzisz lub wychodzisz z pracy, kiedy na zewnątrz jest jeszcze jasno - zrób sobie chociaż krótki spacer.

  2. Bądź aktywny, ponieważ aktywność fizyczna wpływa nie tylko na nasze ciało, lecz także na pracę mózgu. Nie siedź cały dzień przy biurku - wstawaj co jakiś czas, na przykład, kiedy masz sprawę do współpracownika, nie wysyłaj mu maila, ale pójdź do niego. Zrezygnuj z jedzenia przy biurku, a jeśli możesz w ten sposób wykorzystać przerwę na obiad - przejdź się gdzieś, wyjdź z biura. Spróbuj wybrać schody zamiast windy. To wszystko sprawi, że będziesz czuł się lepiej i praca będzie przyjemniejsza, nie zmieni tego nawet szarość i deszcz za oknem.

  3. Zachowaj porządek miejsca pracy. Choć niektórzy twierdzą, że lepiej pracuje się im w nieładzie, należy przyznać, że porządek sprzyja motywacji i produktywności. Powinniśmy wiedzieć, co gdzie leży i dlaczego w ogóle jest na naszym biurku. Kurz i brudne kubki również nie pomagają. Warto myć naczynia na bieżąco, przynajmniej raz, dwa razy w tygodniu wytrzeć kurze, a raz w miesiącu porządnie posprzątać każdy kąt. Dzięki temu również w naszej głowie zapanuje porządek. Nie będziemy się denerwować, że nie możemy czegoś znaleźć, coś nam zaginęło. Dodatkowy stres nie jest nam potrzebny - praca jesienią bywa już wystarczająco trudna.

  4. Jesienią nierzadko tęsknimy za urlopem, wakacjami, wspominamy, choć nie pamiętamy już, jak bardzo byliśmy zrelaksowani. Aby powrócić myślami do wakacji, warto wprowadzić do biura letnie akcenty - kwiat doniczkowy, tapetę w komputerze czy playlistę z letnimi hitami. Dzięki temu wprowadzimy się w przyjemny nastrój, a praca od razu stanie się przyjemniejsza.

  5. Planujmy i starajmy się utrzymywać porządek w skrzynce mailowej. Chyba nikt nie lubi, kiedy lista nieprzeczytanych maili rośnie z dnia na dzień. Warto więc planować swój dzień pracy i zawrzeć na liście zadań przynajmniej jeden blok, w którym będziemy zajmować się pocztą. Zasada inbox zero z pewnością sprawi, że chociaż ta jedna sprawa przestanie nas przytłaczać i będziemy mogli się bardziej skupić na pozostałych obowiązkach. Planowanie pomoże nam w spokoju psychicznym, kiedy wiemy bowiem, jak wiele mamy do zrobienia, nawet jeśli już zajmujemy się jakimś zadaniem, ciągle gdzieś “z tyłu głowy” mamy wszystko inne, co powinniśmy zrobić. Kartka i długopis oraz uporządkowanie tych myśli, spisanie ich, z pewnością nam pomoże. Dzięki temu łatwiej będzie nam się skupić na zadaniu.

  6. Organizujmy sobie ciekawie czas po pracy - co prawda wakacje już za nami, ale przecież to nie znaczy, że musimy zaszyć się w domu i narzekać. Spotykajmy się z bliskimi - wielu z nich w wakacje jest nieuchwytna, róbmy sobie małe wycieczki, pielęgnujmy swoje hobby. Popatrzmy na jesień bardziej pozytywnie. W końcu to idealna pora roku, aby z kubkiem gorącej czekolady zakopać się pod kocem i czytać wszystkie książki, na które latem trudniej było znaleźć czas, czy oglądać filmy. Jesień to również sporo pysznych sezonowych warzyw i owoców - warto spędzić trochę czasu w kuchni. Gorące miesiące sprawiają, że ani nie chce nam się siedzieć w domu, ani tym bardziej w kuchni, jesienią częściej stajemy się domownikami i nic w tym złego - warto dobrze wykorzystać ten czas. Dzięki temu będziemy zrelaksowani i będziemy mieli więcej energii do pracy.

Jesień przygnębia wielu z nas, nawet jeśli nie jesteśmy fanami lata, brak słońca, nieprzychylna aktywnościom pogoda czy po prostu krótkie dni, mogą być dla nas niemal nie do przejścia. W takim czasie praca jesienią wydaje się czymś niesamowicie trudnym. Marzymy nierzadko tylko o łóżku i świętym spokoju.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nie ma rzeczy niemożliwych i nawet w tych zimnych, nieprzyjemnych miesiącach można stać się zmotywowanym i efektywnym. W każdej porze roku postarajmy się odnaleźć pozytywne strony.