Poradnik Pracownika
Header kadry i płace dla biur rachunkowych Header kadry i płace dla biur rachunkowych Header kadry i płace dla biur rachunkowych

Jak zostać stylistą i co warto wiedzieć o tym zawodzie?

Z pewnością każdy z nas zna kogoś, kto ma doskonałe wyczucie, jeżeli chodzi o dobór stroju. Czegokolwiek by nie nałożył, wygląda świetnie, jest na bieżąco z trendami, a jego rady odnośnie do ubrań innych osób są zawsze trafne. Takie wyczucie oraz znajomość świata mody to świetny początek do tego, aby zainteresować się zawodem stylisty. Czym właściwie zajmuje się taka osoba i jak zostać stylistą?

Czym zajmuje się stylista?

Aby wiedzieć, jak zostać stylistą, należy orientować się czym będziemy się zajmować w tym zawodzie. Stylista to doradca wizerunkowy. Wie co i kiedy ubrać, potrafi dobrać strój do sylwetki, zna modę i jej tajniki. W dzisiejszych czasach zawód ten jest naprawdę popularny, w związku z czym powstało wiele jego gałęzi, spotkać więc można nie tylko stylistę zajmującego się ubiorem, lecz także innymi aspektami wyglądu, takimi jak fryzura czy manicure.

Gdzie pracuje stylista?

Zawód stylisty bardzo często kojarzony jest z ubieraniem gwiazd. Warto jednak pamiętać, że nie na tym jego rola się kończy. Oczywiście znane osoby bardzo często korzystają z usług stylistów, chcą i niejednokrotnie muszą bowiem świetnie wyglądać. Jednak tak naprawdę styliści mogą pomóc w skompletowaniu garderoby każdemu z nas. Nie ma tutaj znaczenia, czy na co dzień gramy koncerty, czy pracujemy w biurze. Przedstawiciele tego zawodu mogą wybrać się z nami na zakupy i być naszym przewodnikiem. Na konkretnej osobie się nie kończy - człowiek na takim stanowisku może stylizować całą markę!

Gdzie jeszcze może pracować stylista? Takie osoby są zatrudniane przez marki modowe, projektantów, poza tym często przygotowują sesje zdjęciowe - np. do magazynów, ale nie tylko. Tak naprawdę każdy może potrzebować stylisty, lista miejsc pracy jest więc długa i różnorodna.

Co musi wiedzieć stylista?

Osoba na tym stanowisku musi mieć doskonałe wyczucie stylu - co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Poza tym powinna wykazywać się znajomością mody - nie tylko tej współczesnej, historia tej dziedziny również jest niezwykle istotna. Stylista musi także znać trendy, w końcu osoby, które korzystają z jego usług, chcą wyglądać modnie.

Żeby pomóc komuś w doborze stroju, należy również znać typy sylwetek i ubrań, które do nich pasują. Konieczna jest również znajomość wszystkich zasad kierujących doborem strojów, dodatków czy bielizny. Pożądaną umiejętnością jest również analiza kolorystyczna i dobieranie barw do stylizowanej osoby. Istotna jest też wiedza w zakresie tkanin i zastosowanie tricków, które wpływają pozytywnie na wizerunek osoby korzystającej z usług stylisty.

Czy wykształcenie kierunkowe jest konieczne?

Na tym stanowisku kierunkowe wykształcenie nie jest konieczne. Warto jednak wiedzieć, że aktualnie funkcjonują szkoły, w których można pobierać stosowną wiedzę. Dzięki temu można poznać ten zawód naprawdę od podszewki i zostać prawdziwym profesjonalistą. Oprócz szkoły dostępne są również wszelkiego rodzaju kursy przygotowujące do wykonywania tego zawodu.

Jak zostać stylistą?

Osoby, które zastanawiają się, jak zostać stylistą, mają wiele dróg, którymi mogą podążać. Wspomniane szkoły i kursy są oczywiście jedną z nich. Jednak w dzisiejszych czasach istnieje możliwość zdobywania doświadczenia także innymi drogami.

Warto pamiętać, jak ważne jest portfolio, które dokumentuje naszą pracę. Nawet jeżeli nie stylizujemy nikogo ponad znajomych czy rodzinę, warto zrobić odpowiednie zdjęcia i powoli je wypełniać. Innym popularnym dzisiaj sposobem jest założenie bloga, na którym osoby aspirujące do tego zawodu dzielą się swoimi stylizacjami oraz wiedzą na temat mody. Taki blog jest współcześnie rodzajem portfolio.

Często w sklepach poszukiwane są osoby, które doradzają klientom w sprawach doboru ubrań. Może to być dobra droga dla początkujących stylistów. Dzięki takiej pracy mogą zyskać bardzo potrzebne w tym zawodzie wyczucie.

Dobrze jest także obserwować autorytety w branży, przyglądać się stylizowanym sesjom zdjęciowym, szukać inspiracji, nie tylko w internecie czy na zdjęciach, lecz także na ulicy. To tam można znaleźć setki nietuzinkowych, świetnych stylizacji.

Ile zarabia stylista?

Wiemy już, jak zostać stylistą. Jak z kolei wygląda kwestia zarobków w tym zawodzie? Niestety nie da się tutaj odpowiedzieć jednoznacznie. Oczywiście, są styliści, którzy otrzymują stałe pensje, np. wspomniani powyżej doradcy klientów. Jednak większość przedstawicieli tego zawodu to freelancerzy, którzy zarabiają wtedy, kiedy mają zlecenie. Tym samym każdego miesiąca pensja może wyglądać zupełnie inaczej.

Inną kwestią są zarobki najbardziej znanych stylistów, ubierających znane osoby, reżyserujących sesje w najpoczytniejszych magazynach. Ich zarobki mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy.

Jakie są wymagania pracodawców?

Pracodawcy wymagają od stylistów wiedzy, poczucia stylu i estetyki, a także wysokiej kultury osobistej i dobrego kontaktu z klientami. Poszukiwane są osoby optymistyczne, uśmiechnięte, pełne pasji i kreatywne. Istotna jest również dyspozycyjność.

Jak zostać stylistą? Jest wiele dróg, którymi można pójść, by zostać przedstawicielem tego zawodu. Dlatego warto wybrać tę, która wydaje nam się najbardziej odpowiednia i konsekwentnie dążyć do celu. Aktualnie na rynku funkcjonuje spora konkurencja, co jednak nie znaczy, że nie można znaleźć w nim niszy, która będzie dla nas najlepsza.