Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Praktyki wakacyjne – czy warto pracować za darmo?

Zdobywanie doświadczenia zawodowego na początku naszej drogi po rynku pracy może być trudne. Wpadamy w błędne koło – chcemy się zatrudnić, aby je nabyć, ale nie możemy tego zrobić, ponieważ… go nie mamy. Doświadczenie jest jednym z najczęściej pojawiających się wymagań pracodawców w ogłoszeniach. Pomocne dla uczniów i studentów mogą być praktyki wakacyjne. Choć nie zawsze możemy pozwolić sobie na pracę za darmo, warto je rozważyć! 

Praca za darmo to nie zawsze wyzysk

Dużo możemy aktualnie przeczytać i usłyszeć o pracy dla idei albo dla słynnego już wpisu do portfolio. To oczywiste, że nikt nie chce pracować za grosze czy za darmo – nie tylko dlatego, że poświęca swój czas, lecz także z bardzo prozaicznego powodu – musimy mieć za co żyć, a nie zawsze mamy tyle oszczędności, by pozwolić sobie na darmową praktykę. 

Dlatego też tak często praktyki mogą się kojarzyć z wyzyskiem, darmową siłą roboczą i są omijane szerokim łukiem. Z pewnością każdy z nas zna kogoś, kto miał odbyć obowiązkowe praktyki zawodowe w ramach szkoły czy studiów i zamiast tego załatwił sobie po prostu zaświadczenie, że na nich był.

Zazwyczaj jednak, kiedy jesteśmy uczniami czy studentami, mamy możliwość wykorzystania wolnego czasu inaczej niż na pracę zarobkową. Praktyki wakacyjne mogą nam bowiem pozwolić wybrać swoją dalszą drogę i zdobyć wymagane na rynku doświadczenie. 

Jeśli więc możemy liczyć na pomoc rodziców albo na przykład tylko część wakacji zamierzamy spędzić na pracy zarobkowej, warto rozważyć praktyki wakacyjne. Mają one wiele zalet. Dlaczego warto?

Praktyki wakacyjne – zalety

Młodzi ludzie, niezależnie od tego, czy są w szkole średniej, czy już studiują, często nie mają pojęcia, co chcą robić w życiu. Nie wiedzą, w jakiej branży chcą pracować, jak w ogóle wygląda cały ten proces, co ich czeka, czego mogą się spodziewać. 

Wszystkie te wątpliwości mogą zostać rozwiane, jeśli taka osoba zdecyduje się na praktyki wakacyjne. Wakacje są długie i oczywiście jest to zasłużony wypoczynek, jednak nie musimy ich w całości poświęcać na pracę. Warto rozważyć chociażby zaplanowanie ich połowy w ten sposób. Dlaczego?

Dowiesz się, co chcesz robić

Jak nie teraz, to kiedy? Oczywiście zawsze możemy zmienić naszą drogę zawodową. W końcu branża nie jest czymś, co wybieramy raz na zawsze. Jednak młodzi ludzie często nie mają pojęcia, co chcieliby robić, jaki zawód chcieliby wykonywać, chociażby na początku swojej drogi na rynku pracy. Dzięki praktykom wakacyjnym mogą się dowiedzieć, co sprawia im przyjemność, w czym się odnajdują, co jest dla nich ważne w czasie pracy. Dostanie się na praktyki nie jest bowiem trudne i często możemy spróbować pracy w branżach i firmach, o których wiemy naprawdę niewiele, ale po prostu chcemy spróbować. 

Praktyki pomogą w wyborze

Zdarza się, że wiemy, jaka branża nas interesuje, ale w jej obrębie jest tyle zawodów, że naprawdę nie mamy pojęcia, co moglibyśmy wybrać. Praktyki wakacyjne mogą sprawić, że sprawdzimy każdą interesującą nas opcję i łatwiej będzie nam obrać najlepszą dla nas drogę. 

Może to również być pomocne w wybraniu kierunku studiów. W szkole średniej nie zawsze potrafimy zadecydować o przyszłości. Może się okazać, że praktyki nas wciągną i będziemy się chcieli kształcić w tym kierunku. 

Przełamanie stresu

Praktyki wakacyjne mogą nam pomóc w przełamaniu stresu. Pierwsza praca, zapoznanie się z kulturą organizacyjną firmy, może powodować w młodym człowieku duże zdenerwowanie. Nie wiemy, jak się zachować, jak rozmawiać z ludźmi, co robić. To wszystko sprawia, że stres nas zjada. 

Dzięki praktykom poznamy firmy od środka, możemy sprawdzić, gdzie pracuje nam się lepiej – w małym przedsiębiorstwie czy dużej korporacji, przekonać się, jaki system wykonywania zadań jest dla nas odpowiedni, poznać tradycje i zachowania współpracowników. Dzięki temu kolejne zatrudnienie nie będzie się już wiązało z tak wielkim dyskomfortem. 

Przetarcie szlaków

Jeśli będziesz się czymś wyróżniać lub pracować naprawdę solidnie, nie tylko wyrobisz sobie dobrą opinię i dostaniesz dobre referencje. Może się zdarzyć, że pracodawca odezwie się do ciebie, kiedy zwolni się etat albo będzie chciał, byś pozostał w przedsiębiorstwie po zakończeniu praktyk. Praca za darmo może stać się furtką do początków twojej zawodowej kariery.

Kontakty biznesowe

Praktyki wakacyjne to również doskonała okazja, by poznawać ludzi z branży, tworzyć sieć kontaktów biznesowych, które mogą się przydać w przyszłości. Warto je pielęgnować i zawsze pozostawiać po sobie dobre wrażenie. 

Nauka!

Praktyki wakacyjne są przede wszystkim praktyczną nauką zawodu. To doskonały czas na to, by dowiadywać się jak najwięcej, uczyć się, zdobywać kompetencje. Od praktykanta nikt nie wymaga doskonałej znajomości tematyki i wybitnych umiejętności. Dlatego też masz szansę podpytać specjalistów, w jaki sposób pracują, co im pomaga, zyskać porady i metody. 

Choć praktyki wakacyjne to najczęściej praca za darmo, pamiętajmy, że warto się do niej przyłożyć tak, jakby nam za nią płacono. Wyrabiamy sobie opinię i na pewno współpracownicy szybko nie zapomną o naszym lenistwie czy niewłaściwym zachowaniu. Starajmy się z tego czasu wyciągnąć jak najwięcej!