Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Praktyki studenckie – dlaczego mogą być kluczowe w dalszej karierze?

Zazwyczaj w trakcie studiów jednym z warunków zaliczenia roku jest odbycie praktyk. Są one obowiązkowe, dlatego zdarza się, że niektórzy idą na skróty – załatwiają „papierek”, jednak nie pojawiają się w firmie. Takie rozwiązanie jest być może proste, jednak tak naprawdę sprawia, że student wiele na nim traci. Praktyki studenckie mogą być kluczowe w dalszej karierze. Dlatego nie warto ich pomijać. Co mogą nam dać? Jakie są dobre strony takiej pracy? Odpowiadamy w niniejszym artykule!

Praktyki studenckie, czyli darmowa siła robocza?

Wielu studentów buntuje się przed praktykami, gdyż w głównej mierze są one darmowe. Mają oni wrażenie, że są traktowani jako darmowa siła robocza, pracownicy określani jako „przynieś, podaj, pozamiataj”. Jednak studia to doskonały okres na praktyki studenckie, ponieważ mamy wtedy więcej czasu na naukę zawodu, niż kiedy już pracujemy na pełny etat.

Praktyki studenckie niosą ze sobą wiele korzyści, dlatego warto je podjąć. Często w tym okresie nauki pomagają nam rodzice, dostajemy stypendia z uczelni i możemy sobie pozwolić na zbieranie doświadczenia zawodowego za darmo. W późniejszych latach może być już to zwyczajnie niemożliwe lub bardzo utrudnione.

Warto natomiast mieć świadomość, że praktyki studenckie mogą być kluczowe dla całej naszej dalszej kariery zawodowej. Co mogą nam dać? Dlaczego z nich korzystać?

Co dają praktyki studenckie?

Oczywiście zdarzyć się może, że trafimy do miejsca, w którym nie nauczymy się absolutnie niczego, dostaniemy nieciekawe zadania i kadra będzie nas traktować lekceważąco. Jednak w wielu przypadkach tak nie jest, a praktykant dostrzega dużo zalet takiej pracy. Co więc dają praktyki studenckie?

Praktyczna nauka zawodu

Przede wszystkim praktyki studenckie to doskonała okazja do praktycznej nauki zawodu. Na studiach skupiamy się mimo wszystko na teorii i tak naprawdę dopiero w trakcie praktyk możemy zweryfikować to, czego się nauczyliśmy.

Dodatkowo często mamy naprawdę duże możliwości nauki, ponieważ nikt nie spojrzy krzywo na praktykanta, który nie wie, jak wykonać dane zadanie – takiej osobie po prostu się pomaga i wszystko tłumaczy. Mamy nieograniczone możliwości w zadawaniu pytań, możemy prosić o wytłumaczenie wszystkiego, co jest dla nas niezrozumiałe. W pracy inni pracownicy mogą nie być dla nas już tacy wyrozumiali, dlatego warto korzystać z tej okazji i uczyć się tak dużo, jak to możliwe.

Weryfikacja planów zawodowych

Może się również okazać, że dzięki praktykom studenckim przekonamy się, iż zawód ten nie jest zupełnie dla nas, że się w nim nie odnajdujemy, jego wykonywanie nie jest dla nas żadną przyjemnością.

Kiedy uczymy się teorii, możemy mieć poczucie, że praktyka z pewnością będzie ciekawsza i nas „wciągnie”, jednak podczas praktyk może się okazać, że wcale tak nie jest. Dzięki temu mamy szybszą możliwość zmiany planów, przemyślenia ścieżki swojej kariery i wejścia na właściwe tory.

Weryfikacja planów w obrębie branży

Praktyki nie tylko pomogą w sprawdzeniu, czy sprawdzimy się w danej branży. Może się okazać, że specjalizujemy się w jednym kierunku, na praktykach poznamy drugi i okaże się, że to właśnie on jest tym, co chcemy robić. Dzięki temu, jeśli np. studia są dwustopniowe, możemy się upewnić, co chcemy robić na II stopniu, czym się zająć.

Zdobywanie doświadczenia

Praktyki studenckie pomagają również w zdobyciu doświadczenia zawodowego, które jest niezbędne, jeśli chcemy zdobyć pracę na danym stanowisku. Im więcej praktyk i nauki, tym lepiej będzie wyglądać nasze CV podczas poszukiwania pierwszej pracy.

Nie chodzi tutaj tylko o dokumenty aplikacyjne, ale o sam fakt, że po skończeniu studiów i podjęciu pracy w zawodzie nie jesteśmy laikami, wiemy, jak ją wykonywać, co także oszczędza nam stresu. 

Poznanie kultury firmy

Na praktykach poznajemy także kulturę firmy, innych pracowników, uczymy się jak pracować, jak to wszystko wygląda od środka. Poznajemy biznesowy savoir-vivre, wiemy, jak zachowywać się w danych sytuacjach i lepiej odnajdujemy się w podejmowanych później pracach. Zaczynanie nowej pracy nie będzie dla nas już aż tak bardzo stresujące, ponieważ będziemy wiedzieć, z czym się wiąże.

Poznanie procesu rekrutacji

Zdarza się, że na praktyki rekrutujemy i zostajemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Wtedy poznajemy także proces rekrutacji, jesteśmy z nim bardziej zaznajomieni i wiemy, czego możemy się  nim spodziewać. 

Zdobywanie kontaktów biznesowych

Praktyki to także czas zdobywania pierwszych kontaktów biznesowych. Jeśli się wyróżniamy, dobrze wykonujemy swoje zadania, jesteśmy zaangażowani i efektywni, pracodawcy czy pracownicy mogą nas zapamiętać i odezwać się do nas, jeśli będą poszukiwać pracowników.

Zdobywanie kompetencji twardych i miękkich

Dzięki praktykom zdobywamy także nowe kompetencje – nie tylko twarde, lecz także miękkie. Uczymy się komunikatywności, pracy w grupie, zarządzania swoim czasem. To wszystko jest niezwykle przydatne w dalszej karierze zawodowej.