Dobre zdjęcia biznesowe – o czym pamiętać?
Dobre zdjęcia biznesowe są istotną częścią naszego zawodowego wizerunku. Przydadzą się już na etapie rekrutacji, kiedy znajdą się w naszym CV jednak także w późniejszych etapach pracy z pewnością pomogą w budowaniu wizerunku eksperta. Niestety często zupełnie nie przywiązujemy do nich wagi i umieszczamy zamiast nich selfie zrobione telefonem albo fotografię z wakacji – byleby nasza twarz była widoczna. Jednak dobre zdjęcia biznesowe to coś więcej. Jak powinny wyglądać i dlaczego ich odpowiednia kompozycja jest tak ważna? Odpowiadamy na te pytania w niniejszym artykule.
Jak wyglądają dobre zdjęcia biznesowe?
Co to właściwie znaczy „dobre zdjęcia biznesowe”? Co sprawia, że wyglądamy bardziej profesjonalnie? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, przymierzając się do wykonania takich fotografii? Podpowiadamy!
Jak cię widzą, tak cię piszą
Na pierwsze wrażenie składa się oczywiście nasz wygląd. Jest on niezwykle ważny na fotografiach, ponieważ nie mamy okazji porozmawiać z osobą, która na nią patrzy. Musimy wzbudzić zaufanie w nasze umiejętności tylko wyglądem. Dlatego też zdecydowanie powinniśmy przestrzegać pewnych reguł.
Przede wszystkim na zdjęciu warto wyglądać na wypoczętą osobę, pełną energii. Dlatego też przed zdjęciami porządnie się wyśpijmy (ale nie przesadźmy ze snem), nawadniajmy nasz organizm i pozwólmy sobie na relaks. Dzięki temu nie będziemy spięci i oprócz tego, że będziemy dobrze się czuć, będziemy także dobrze wyglądać.
Pamiętajmy również o tym, że nasze ubrania powinny być eleganckie. Oczywiście nie w każdym przypadku musimy wciskać się w garnitur czy garsonkę i być pod krawatem, ale koszula zawsze będzie dobrym wyborem. Dodatkowo istotne jest to, aby przez materiał nic nie prześwitywało, ubranie było wyprane i wyprasowane.
Jeśli zdecydujemy się na makijaż, pamiętajmy, aby był delikatny, nie dominował na fotografii, był jak najbardziej naturalny i dopasowany do cery (chodzi tutaj szczególnie o kolor podkładu). Choć make-up powinien być delikatny, pamiętajmy także, że aparat go nam trochę „zabierze”, więc nałóżmy więcej produktu. Postawmy na matowe wykończenie.
Fryzura powinna być świeża i lekka, dodatkowo powinniśmy również zwrócić uwagę na to, by nie zasłaniała naszej twarzy.
Drugi plan
To, jak będziemy się prezentować na zdjęciu, jest oczywiście bardzo ważne, ale równie istotne jest odpowiednie tło. Nierzadko decydujemy się na jednolite w stonowanych kolorach. Zdarza się jednak i jest to dość częsta praktyka, że zdjęcia wykonujemy w naszym miejscu pracy, czyli na przykład przy biurku.
W takim przypadku najważniejszy jest porządek, który powinien panować wokół nas. Nie ma tutaj miejsca na nieuporządkowane stosy dokumentów, brudne naczynia czy resztki lunchu. Musimy oczyścić przestrzeń i sprawić, by wyglądała jak najbardziej estetycznie.
Spojrzenie
Gdzie skierować nasze spojrzenie? Na to pytanie odpowiedź jest prosta – w obiektyw. Nie rozglądajmy się na boki, nie odwracajmy głowy w inną stronę. Poza tym istotne jest również to, w jaki sposób patrzymy. Zdarza nam się bowiem nienaturalnie szeroko otwierać oczy. Robimy to głównie ze względu na lampę błyskową. Pamiętajmy jednak, że takie spojrzenie sprawi, że będziemy wyglądać na przestraszonych czy zdziwionych. Otwórzmy oczy normalnie, tak jak robimy to zawsze.
Postawa
Dobre zdjęcia biznesowe to także odpowiednia postawa. Szczególnie jest ona istotna w przypadku, kiedy na zdjęciu pokazujemy całą swoją sylwetkę.
Pamiętajmy o tym, by się nie garbić. Plecy powinny być proste, chociaż oczywiście nie oznacza to, że mamy stać prosto jak strzała i wyglądać, jakby ktoś nas przywiązał do kija.
Problem sprawiać może również ułożenie dłoni. O czym warto pamiętać? Że powinniśmy je pokazywać – odbiorcy wydaje się wówczas, że można nam zaufać i nie mamy nic do ukrycia. Czy krzyżować ręce? Jeśli zdecydujemy się na taką pozę, pamiętajmy, by pokazać dłonie – wówczas wydajemy się bardziej otwarci.
Głowę możemy trzymać na wprost i zerkać w obiektyw, jednak większe zaufanie wzbudza inne jej ułożenie – lekko w bok i w dół. Taka poza sprawia, że wydajemy się osobami, które potrafią słuchać.
Dobre zdjęcie biznesowe w CV
Zdjęcia biznesowe najczęściej wykorzystujemy w CV czy portfolio. Jeśli się na to zdecydujemy, fotografia będzie decydowała o pierwszym wrażeniu, jakie wywrzemy na rekruterze. Dlatego też pamiętajmy, by wykonując ją, kierować się powyższymi radami.
Zrezygnujmy ze zdjęcia z wakacji czy selfie i zastąpmy je profesjonalną fotografią biznesową. Możemy ją zrobić sami, nie musi ona stanowić dodatkowych kosztów, a z całą pewnością sprawi, że będziemy wyglądali bardziej profesjonalnie.
Dobre zdjęcie biznesowe możemy umieścić w prawym górnym rogu CV – jest to jego tradycyjne położenie. Jeśli jednak układ jest inny, zapamiętajmy, że chodzi przede wszystkim o to, aby zdjęcie nie zdominowało dokumentu, a już na pewno nie zajmowało więcej miejsca niż treść.
Warto zastosować się do powyższych rad i wykonać dobre zdjęcia biznesowe. Składają się one na nasz wizerunek i sprawiają, że wyglądamy profesjonalniej, co z pewnością jest ważne w każdym zawodzie.