Poradnik Pracownika

Atrakcyjny pracownik – czyli jaki?

Szukanie pracy nierzadko nie jest łatwe. Przygotowanie dokumentów aplikacyjnych, autoprezentacja, odpowiednie zachowanie, wiedza – to tylko niektóre elementy, które składają się na to, jak zostaniemy ocenieni. Staramy się, wypaść jak najlepiej i dostać wymarzone stanowisko. Jak to zrobić? Jak zostać zauważonym? Wiele słyszy się o tym, że pracodawcom zależy na atrakcyjnych pracownikach. Oczywiście nie chodzi tutaj o względy fizyczne. Co to jednak znaczy – atrakcyjny pracownik? Co warto wyeksponować, żebyśmy tacy byli w oczach rekruterów czy pracodawców? Co się na to składa? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Atrakcyjny pracownik, czyli jaki?

Atrakcyjny pracownik przyciąga uwagę potencjalnego pracodawcy. Jest doskonale dopasowany do wymagań, które ten ma wobec kandydatów. Co zrobić, by w oczach rekrutera bądź przyszłego przełożonego stać się atrakcyjnym pracownikiem? Co o tym stanowi? Co sprawia, że kandydat do pracy wydaje się idealny?

Ma doskonale przygotowane dokumenty aplikacyjne

Atrakcyjny pracownik przykłada się do tego, by jego dokumenty aplikacyjne były dostosowane do pracodawcy, aby posiadały tylko najważniejsze informacje, były odpowiednio sformatowane i czytelne.

CV atrakcyjnego pracownika jest przejrzyste i intuicyjne, z kolei list motywacyjny doskonale je uzupełnia. Nie ma w nim zbyt wiele treści i tak zwanego lania wody. Liczą się konkretne informacje i jasny cel pracownika.

Taki kandydat doskonale wie, że dokumenty aplikacyjne są często pierwszym kontaktem z rekruterem. Dlatego też nieodpowiednio sformatowane i niezawierające wszystkich niezbędnych informacji mogą przekreślić jego szansę na sukces. Profesjonalne CV i dobrze napisany list motywacyjny są najlepszą wizytówką. 

Nie spóźnia się

Taki pracownik szanuje również czas innych ludzi. Na rekrutacji pojawia się odpowiednio wcześniej, jeśli jednak coś mu wypadnie, na pewno zadzwoni i o tym poinformuje. Wie o tym, jak ważny jest czas w biznesie i zdaje sobie sprawę, że powiedzenie „czas to pieniądz” jest jak najbardziej prawdziwe.

Nikt z nas nie lubi czekać i marnować czasu, który moglibyśmy przeznaczyć na coś innego. Jeśli ktoś tego nie szanuje, nie tylko nie wzbudza naszej sympatii, lecz także okazuje się po prostu nieprofesjonalny.

Jest doskonale przygotowany do rozmowy

Rozmowa z osobą, która nie ma do końca pewności, na jakie stanowisko w danej firmie aplikowała, nie wie nic o firmie, przychodzi na rekrutację z marszu i jest absolutnie nieprzygotowana to dla pracodawcy czy rekrutera strata czasu.

Atrakcyjny pracownik wie, do jakiej firmy przychodzi, dlaczego jest zainteresowany pracą w niej, potrafi odpowiedzieć na każde zadane przez rekrutera pytanie. Ma świadomość misji przedsiębiorstwa, wie, jaką działalnością się zajmuje. Doskonałe przygotowanie jest jednoznaczne z tym, że kandydat jest zaangażowany, podchodzi do sprawy profesjonalnie.

Rozwija swoje kompetencje

Taki kandydat wie, że jeśli chcemy być atrakcyjnym pracownikiem, musimy stale się rozwijać, dbać o to, by nasze kompetencje były na jak najwyższym poziomie. Dzięki temu pracuje wydajniej, jest efektywniejszy, poszerza swoją wiedzą i znajduje nowe rozwiązania.

W wielu branżach taka ciągła nauka jest niezbędna – bez niej nie jesteśmy w stanie dobrze wykonywać swojej pracy. Aktualizacja wiedzy powinna być stałą częścią rozwoju i kształcenia. Poza tym nic nie jest nam dane raz na zawsze, dlatego też nawet jeśli zdobędziemy jakąś umiejętność i nic z nią nie zrobimy – prędzej czy później ją stracimy i nie będziemy mogli z niej korzystać.

Spełnia wymagania zawarte w ogłoszeniu

Wielokrotnie zdarza się, że pracownicy wysyłają swoją aplikację, choć nie jest ona adekwatna do wymagań zawartych w ogłoszeniu o pracę. Oczywiście warto tę sprawę przedyskutować, szczególnie jeśli list motywacyjny jest zachęcający, jednak atrakcyjny pracownik jest zdecydowanie dobrze dopasowany do tego, czego oczekiwał pracodawca.

Ma bogate doświadczenie zawodowe

Choć nie zawsze jest ono najważniejsze, nie da się ukryć, że pracodawcy doceniają bogate doświadczenie zawodowe. Mają wtedy pewność, że kandydat wie, co chce robić, ma odpowiednią wiedzę, poradzi sobie ze wszystkimi obowiązkami.

Jest otwarty

Atrakcyjny pracownik jest otwarty na innych. Wykazuje się empatią, doskonale komunikuje się z innymi, nie jest zamknięty w sobie, nie trzeba z niego wręcz wymuszać odpowiedzi na pytanie. Szybko zaskarbia sobie sympatię innych pracowników i potrafi dogadać się właściwie z każdym.

Szybko adaptuje się do nowych warunków

Taki pracownik potrafi się szybko zaadaptować do nowych warunków. Jest otwarty na zmiany, nie boi się ich, bez problemu wpada w rytm nowej pracy, nawiązuje kontakty i poznaje swoje obowiązki. Nie potrzebuje długotrwałego wprowadzenia, szybko zachowuje się tak, jakby pracował w firmie od dawna.

Oczywiście właściwie każdy pracodawca postrzega atrakcyjnego pracownika inaczej, nie ma więc jednej złotej rady na to, by stać się taką osobą. Jednak warto się rozwijać i dbać o to, by jak najbardziej zbliżać się do ideału. To wcale nie jest takie trudne!