Poradnik Pracownika

Jak zostać pozycjonerem i jakie są zarobki na tym stanowisku?

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie sprawne funkcjonowanie na rynku firmy, która nie posiada swojej strony internetowej. Jeżeli już zdecydowała się ona na tę formę promocji, nie jest niczym dziwnym, że dąży do tego, aby witryna była jak najbardziej widoczna, przyniosła korzyści i potencjalnych klientów. Nikt nie jest jednak specjalistą od wszystkiego i osoby zajmujące się stroną internetową zdają sobie sprawę, że żeby znaleźć się wyżej w wyszukiwarkach, muszą oddać ją pozycjonerom. Czym zajmują się przedstawiciele tego zawodu? Ile zarabiają? Jak zostać pozycjonerem? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w niniejszym artykule.

Kim jest pozycjoner?

Pozycjoner - jak sama nazwa wskazuje - zajmuje się pozycjonowaniem stron internetowych. Można powiedzieć, że wchodzi to w zakres marketingu internetowego, musi być więc osobą posiadającą wiedzę z tej dziedziny. Jego głównym zadaniem jest sprawienie, żeby witryna znajdowała się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania wyszukiwarki. Jednak aby tak się stało, potrzebny jest szereg działań.

Przede wszystkim osoba na tym stanowisku musi analizować daną stronę internetową oraz inne, podobne do niej, należące do konkurencji. W związku z tym nie tylko musi wybrać jak najlepsze słowo kluczowe, lecz także zoptymalizować kod strony, a także wszystkie teksty, które się na niej znajdują.

Oczywiste jest więc, że pozycjoner musi nie tylko znać się na SEO, lecz także poprawnie budować teksty i sprawnie wplatać w nie słowa kluczowe, analizować i testować, ciągle monitorować wyniki, sprawdzać, dopasowywać do aktualnych wymagań, zwiększać swoją wiedzę i umiejętności.

Jak zostać pozycjonerem?

Nie ma sprecyzowanych wymagań co do tego, jak zostać pozycjonerem. Nie są konieczne konkretne studia czy kursy. Najważniejsze okazują się umiejętności, które posiada kandydat na to stanowisko.

Nie zmienia to jednak faktu, że wykształcenie wyższe po kierunkach związanych z informatyką czy marketingiem, dopełnione szkoleniami czy kursami z pewnością pomogą i sprawią, że pozycjoner będzie jeszcze większym ekspertem w swojej dziedzinie.

Doświadczeni pozycjonerzy podpowiadają kandydatom na to stanowisko, że pierwszym doświadczeniem w tym zawodzie może być założenie strony internetowej zgodnej z ich zainteresowaniami i optymalizacja jej. Dzięki temu nie będą musieli biernie czekać, aż w którymś z ogłoszeń nie pojawi się wymagane portfolio. Wiemy już, jak zostać pozycjonerem, warto więc sprawić, ile zarabiają osoby na tym stanowisku.

Ile zarabia pozycjoner w Polsce?

Zarobki pozycjonerów są z pewnością interesujące dla każdej osoby, która chce rozpocząć pracę w tym zawodzie lub już go wykonuje. Średnia pensja netto wynosi 2500 złotych. 25% pozycjonerów z najniższymi pensjami zarabia mniej niż ok. 2150 złotych netto, z kolei 25% przedstawicieli tego zawodu z najwyższymi pensjami - więcej niż średnio 3050 złotych netto.

Według portalu pracuj.pl najwięcej zarabiają pozycjonerzy pracujący w województwie mazowieckim (średnio ok. 3275 złotych netto), pomorskim  (ok. 2700 złotych netto) oraz małopolskim i dolnośląskim (ok. 2500 złotych netto). Najmniej z kolei w województwie lubelskim (ok. 1850 złotych netto), podlaskim (ok. 1775 złotych netto) oraz podkarpackim (ok. 1600 złotych netto).

Z kolei jeżeli chodzi o miasto, w którym wykonywany jest zawód, najwięcej zarabiają pozycjonerzy z Warszawy (ok. 3300 złotych netto), Gliwic (ok. 3000 złotych netto) oraz Gdańska (ok. 2850 złotych netto).

Wymagania pracodawców

Jeżeli poznaliśmy już wynagrodzenie i i wiemy jak zostać pozycjonerem, przedstawimy teraz jakie wymagania co do stanowiska maja pracodawcy. Po przeanalizowaniu ogłoszeń o pracę na tym stanowisku można wywnioskować, że pozycjoner powinien posiadać wiedzę z zakresu XHTML/HTML, CSS, PHP, SQL czy JavaScript, znajomość obsługi takich programów jak Google Analytics i Google AdWords, mieć odpowiednie doświadczenie zawodowe, znać narzędzia i metody pozycjonowania stron, analizować strony pod kątem SEO, tworzyć strategię, zaplecze SEO, posiadać umiejętność tworzenia i optymalizowania tekstów, posiadać umiejętność pracy w grupie oraz pod presją czasu, wiedzę na temat tego, jak działają wyszukiwarki internetowe czy potrafić analitycznie myśleć. Przydatna będzie również dobra organizacja czasu pracy, zaangażowanie w posiadane działania czy produktywność.

Oprócz tego, aby dobrze pracować należy nastawić się na ciągłe zdobywanie i aktualizowanie posiadanej wiedzy. W tej dziedzinie może się coś zmieniać każdego dnia, dlatego nie wolno stanąć w miejscu.