Poradnik Pracownika

Jak zrobić zdjęcie do legitymacji w domu?

Chcesz zrobić zdjęcie do legitymacji szkolnej lub studenckiej? Pamiętaj, że powinno ono spełniać określone kryteria. W szczególności, gdy zastanawiasz się jak zrobić zdjęcie do legitymacji w domu. Przeczytaj, czego wymaga się od fotografii do dokumentów.

Czy do dowodu można dać zdjęcie do legitymacji

Wiele osób zastanawia się, czy zdjęcie do legitymacji może być takie jak zdjęcie do dowodu. Zazwyczaj musi ono spełnić takie same kryteria, jak te do dowodu osobistego czy prawa jazdy. Aby jednak uniknąć niespodzianek, sprawdź wymagania, jakie stawia się w danej szkole. Ogólnie rzecz biorąc, zdjęcie legitymacyjne powinno przedstawiać całą głowę i górną część barków.

Jeśli nosisz okulary, możesz je zdjąć, ale nie musisz. Upewnij się jednak, że nie zasłaniają oczu ani nic się w nich nie odbija. Jeśli nosisz okulary z ciemnymi szkłami, zdejmij je, zanim zaczniesz robić zdjęcia. Zwróć uwagę, aby głowa była równomiernie oświetlona. Zastanawiasz się, czy na zdjęciu do legitymacji możesz mieć soczewki? Tak, pod warunkiem że nie zmieniają koloru oczu.

Jak zrobić zdjęcie do legitymacji studenckiej

Zdjęcie do legitymacji studenckiej powinno pokazywać lewy półprofil. Oczy powinny być otwarte i dobrze widoczne. Pamiętaj, żeby patrzeć prosto w obiektyw. Nie unoś głowy, nie opuszczaj jej ani nie przechylaj na boki. Najczęściej uszy nie muszą być widoczne, należy natomiast odgarnąć włosy, tak żeby nie zasłaniały brwi. Postaraj się, aby na zdjęciu do legitymacji zachować naturalny wyraz twarzy, czyli nie uśmiechać i mieć zamknięte usta.

Nakrycie głowy możesz zostawić tylko wtedy, gdy należysz do związku wyznaniowego. W takiej sytuacji podstawą do przyjęcia zdjęcia legitymacyjnego jest dowód osobisty, paszport lub inny dokument tożsamości, w którym znajduje się taka fotografia.

Zdjęcie do legitymacji. Jak się ubrać

Chociaż oficjalny ubiór nie jest obowiązkowy, to warto wyglądać elegancko. W ten sposób możesz wykorzystać zdjęcie do legitymacji studenckiej, kiedy będziesz składać wniosek o dowód osobisty, prawo jazdy czy paszport. Pamiętaj, że fotografia musi być aktualna. To oznacza, że możesz wybrać taką, która została wykonana w ciągu ostatniego półrocza.

Zastanawiasz się, jak się ubrać do zdjęcia legitymacyjnego? Postaw na klasyczne kolory, takie jak: biel, czerń, granat lub szarość. Jeśli jednak lepiej czujesz się w delikatnych, pastelowych barwach, możesz wybrać pudrowy róż, brzoskwiniowy, miętowy, liliowy czy jasnoniebieski. A jeżeli chodzi o fason, zdecyduj się na płytki dekolt i zasłonięte ramiona. Kobieta może założyć delikatną biżuterię, a mężczyzna – krawat. Jeśli chcesz, to na zdjęciu do legitymacji możesz mieć klipsy lub kolczyki. Upewnij się jednak, że są na tyle małe, że nie przysłaniają szyi ani policzków.

Jak się przygotować do zdjęcia legitymacyjnego

Potrzebujesz porady na temat uczesania? Na zdjęciu legitymacyjnym idealnie sprawdzi się kucyk lub tradycyjny kok. Jeśli chcesz nadać swojej fryzurze nieco charakteru, to zrób warkocz francuski, holenderski lub kłos. Możesz mieć rozpuszczone włosy, pod warunkiem że nie będą zasłaniały uszu ani oczu.

Jeśli na co dzień się malujesz, nie musisz rezygnować z makijażu. Można delikatnie podkreślić oczy i usta, wyrównać koloryt skóry, żeby ukryć drobne niedoskonałości. Ważny jest dobry sen przed wizytą u fotografa wykonującego zdjęcia do dokumentów.

Wymiary zdjęcia legitymacyjnego

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz zdjęcia do legitymacji szkolnej, studenckiej, prasowej czy służbowej, musisz go zrobić na jednolitym białym lub jasnoszarym tle. Zalecana rozdzielczość fotografii do wywołania wynosi 600 dpi. Upewnij się, że ta wybrana jest ostra. Nie mogą pojawić się na niej piksele, w przeciwnym razie będzie konieczne dostarczenie kolejnego, poprawnego zdjęcia do legitymacji.

Rozmiar zdjęcia do legitymacji jest ustalony na: 45 mm wysokości i 35 mm szerokości. Zanim jednak dołączysz je do pozostałych dokumentów, upewnij się, że właśnie taki format obowiązuje w twojej szkole, uczelni lub miejscu pracy. Rzadko zdarza się, że potrzebne jest większe zdjęcie do legitymacji szkolnej. Jeśli jednak chcesz uniknąć ponownej wizyty w salonie fotograficznym, to sprawdź obowiązujące wytyczne.

Cena zdjęcia do legitymacji

Zanim zamówisz pakiet zdjęć do legitymacji, zastanów się, czy potrzebujesz też wersji elektronicznej. Mogą przecież przydać się później, gdy będziesz składać wniosek o dowód osobisty czy prawo jazdy. Zazwyczaj kandydaci muszą wgrać też fotografię na konto, po to żeby uczelnia przygotowała elektroniczną legitymację studencką.

Ile kosztuje zdjęcie do legitymacji szkolnej i studenckiej? Cena zależy przede wszystkim od oferty danego fotografa. Aktualnie za pakiet czterech sztuk zapłacimy kilkadziesiąt złotych. Jeśli zdecydujesz się na drugi zestaw zdjęć do dokumentów, to możesz liczyć na niższe ceny. Jak już wspomnieliśmy, możesz również zamówić wersję elektroniczną. Fotograf prześle ci wtedy zdjęcie do legitymacji na wskazany adres e-mailowy. Za taką usługę zapłacisz około 10 zł.

Jak samodzielnie zrobić zdjęcie legitymacyjne

Jeśli chcesz zrobić zdjęcie do legitymacji szkolnej telefonem, poszukaj równomiernie oświetlonej przestrzeni. Pamiętaj, że na wybranym fragmencie ściany nie powinno być dekoracji ani ozdób. Odsuń zasłony, podciągnij żaluzje lub rolety, a następnie stań w odległości około 2 m od okna – dzięki temu twarz będzie równomiernie oświetlona. Nie możesz dołączyć fotografii, na której będą cienie czy prześwietlania, ponieważ w takim wypadku osoba weryfikująca na pewno odrzuci takie zdjęcia do dokumentów.

Przypominamy, że tylko ty możesz być na zdjęciu do legitymacji studenckiej czy szkolnej. Nie wybieraj więc takiego, na którym jesteś z przyjaciółką lub chłopakiem. Nie dołączaj też zdjęcia z wakacji, imprezy albo uroczystości rodzinnych. Przy okazji przypominamy, że to wybrane nie może być zbyt ciemne ani zbyt jasne. Jeśli martwisz się, że pomimo włożonego wysiłku ktoś odrzuci zdjęcia do dokumentu, to po prostu idź do fotografa.

Zdjęcie do legitymacji możesz zrobić w domu. Jeśli jednak nie chcesz zastanawiać się, czy spełnia ono określone wymogi, to skorzystaj z profesjonalnego salonu fotograficznego. W ten sposób szybko uzyskasz potrzebną odbitkę, a przy okazji unikniesz niepotrzebnego stresu, bo nie będziesz się martwić, że osoba sprawdzająca podanie odrzuci twoje zdjęcie do dokumentu.

Profesjonalne fotografie możesz wykonać w jednym z salonów fotograficznych AB FOTO, zlokalizowanych na terenie całej Polski.

 Artykuł sponsorowany

Strzałka