Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

PIT online – wszystko, co musisz wiedzieć!

Początek roku to czas składania deklaracji podatkowych. Coraz więcej osób decyduje się na złożenie PIT przez internet. Co dokładnie oznacza rozliczenie PIT online i jakie są jego zalety? Jakie rodzaje deklaracji podatkowych mamy do wyboru? Odpowiedzi na te i inne pytania przedstawimy w naszym artykule.

Sposoby rozliczania deklaracji PIT

Wybór sposobu rozliczenia podatkowego może mieć duży wpływ na naszą wygodę oraz efektywność procesu podatkowego. Dzięki różnorodności dostępnych opcji każdy podatnik może dopasować metodę rozliczenia do swoich preferencji. Możliwości są następujące:

  • Osobiste dostarczenie wypełnionej deklaracji podatkowej do urzędu skarbowego;
  • Wysłanie wypełnionej deklaracji do urzędu skarbowego listem poleconym;
  • Rozliczenie PIT przez internet – to najszybsza, a zarazem najwygodniejsza metoda rozliczenia się z urzędem skarbowym.

Dlaczego warto rozliczyć PIT online?

Rozliczenie PIT online ma wiele zalet, dlatego coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z takiej opcji. Oto niektóre powody, dla których warto złożyć deklarację podatkową przez internet:

  • Oszczędność czasu – rozliczając się elektronicznie, oszczędzamy czas, który zostałby poświęcony na wizytę w urzędzie skarbowym czy na poczcie. Nie musimy stać w długich kolejkach, a deklarację możemy złożyć w dowolnym czasie i miejscu, korzystając jedynie z komputera lub smartfona oraz dostępu do internetu.
  • Szybszy zwrot podatku – decydując się na rozliczenie PIT online, możemy również liczyć na szybsze uzyskanie ewentualnego zwrotu podatku. Złożenie kompletnego dokumentu przez internet daje nam możliwość otrzymania nadpłaconej kwoty podatku do 45 dni.
  • Wygoda – deklarację PIT w formie elektronicznej złożymy za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Wystarczy, że sprawdzimy poprawność przygotowanego zeznania podatkowego oraz zweryfikujemy wysokość odliczeń i przyznanych ulg.
  • Łatwość rozliczenia – składanie deklaracji PIT przez internet jest niezwykle łatwym i intuicyjnym procesem, z którym bez wątpienia poradzi sobie każdy z nas.
  • Ochrona środowiska – warto wspomnieć również o tym, że elektroniczne deklaracje PIT mogą przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego poprzez zmniejszenie zużycia papieru. Przejście na rozliczenia online eliminuje potrzebę drukowania dużych ilości papierowych dokumentów.

Jak rozliczyć PIT online?

Rozliczanie podatku dochodowego przez internet to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Dzięki rozwiniętym platformom online składanie deklaracji podatkowych staje się coraz łatwiejsze i wygodniejsze. Wypełnianie PITów w wersji elektronicznej to intuicyjny proces, który zamyka się w kilku prostych krokach:

  1. Pierwszym krokiem jest uruchomienie wybranego programu do rozliczania podatków i uzupełnienie danych podatnika ręcznie lub automatyczne wczytanie ich do zeznania.
  2. Jeśli chcemy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, należy dodać do listy podatników również dane swojej żony lub męża.
  3. Jeżeli oprócz kwot, które zostały wykazane w przygotowanym dokumencie, posiadamy również inne dochody, powinniśmy wykazać je w rozliczeniu. Kwotę dochodu należy przepisać z formularza PIT-11 otrzymanego od pracodawcy. Formularze PIT-11 mogą pochodzić z różnych źródeł (takich jak np. umowa zlecenie, umowa o pracę czy umowa o dzieło) i kwoty z każdego z nich należy przenieść do deklaracji PIT.
  4. Jeśli w programie nie zostały wprowadzone wszystkie przysługujące nam ulgi (lub zostały one wprowadzone nieprawidłowo), należy zmodyfikować przygotowany dokument, wykazując prawidłowe kwoty ulg.
  5. Ostatnim krokiem jest wysłanie deklaracji przez internet na serwery Ministerstwa Finansów (zwykle można to zrobić za pomocą jednego kliknięcia w wybranym programie do rozliczania podatków).

Z jakich ulg można skorzystać, rozliczając PIT?

Istnieje szereg ulg podatkowych, które można odliczyć podczas składania deklaracji PIT. Zanim wypełnimy formularz PIT, warto dokładnie sprawdzić, które z nich nam przysługują. Do najpopularniejszych ulg podatkowych należą między innymi:

  • Ulga na dziecko (inaczej ulga prorodzinna) – przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym i rodzicom zastępczym, którzy rozliczają się na podstawie deklaracji PIT-37 bądź PIT-36.
  • Ulga termomodernizacyjna – jest ona związana z wydatkami poniesionymi na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w jednorodzinnym budynku mieszkalnym.
  • Ulga na internet – przysługuje podatnikom ponoszącym wydatki związane z korzystaniem z internetu.
  • Ulga rehabilitacyjna – przysługująca podatnikom ponoszącym wydatki na rehabilitację.
  • Ulga na darowizny – przysługuje osobom, które w danym roku podatkowym przekazały darowizny na różnego rodzaju organizacje (np. pożytku publicznego).

Jaką deklarację podatkową wybrać?

Prawidłowe rozliczenie się z urzędem skarbowym wymaga wyboru odpowiedniej deklaracji podatkowej. Poniżej przyjrzymy się najpopularniejszym rodzajom deklaracji i podpowiemy, kto powinien rozliczać się na ich podstawie.

PIT-37

Jedną z najczęściej wypełnianych deklaracji podatkowych jest PIT-37. Jest ona przeznaczona dla osób, które rozliczają wyłącznie zarobki uzyskiwane od pracodawcy, zleceniodawcy, organu rentowego, emerytalnego itd. (czyli w sytuacjach, gdy podatek rozlicza za nas płatnik). Na podstawie deklaracji PIT-37 rozliczają się osoby:

  • Zatrudnione w oparciu o umowę o pracę;
  • Pracujące na podstawie umowy zlecenie;
  • Zatrudnione na podstawie umowy o dzieło;
  • Pobierające rentę bądź emeryturę.

Deklaracja PIT-37 powinna zostać wypełniona na podstawie otrzymanego od pracodawcy formularza PIT-11. Formularz ten stanowi informację o uzyskanych dochodach i zaliczkach na podatek dochodowy, które zostały pobrane przez pracodawcę w minionym roku kalendarzowym. Osoby rozliczające się na podstawie deklaracji PIT-37 mają możliwość odliczenia od podatku przysługujących im ulg, a także rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem. Warto rozliczyć PIT 37 online, ponieważ jest to najszybszy, a zarazem najwygodniejszy sposób złożenia deklaracji podatkowej. 

PIT-36

Deklarację PIT-36 powinni wybrać podatnicy, którzy samodzielnie ustalają zaliczki na podatek lub opłacają go na koniec roku bez pomocy płatnika. Na podstawie tego formularza rozliczają się:

  • Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, która opodatkowana jest na zasadach ogólnych;
  • Przedsiębiorcy prowadzący działalność w obszarze działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowaną na zasadach ogólnych;
  • Osoby, które uzyskują dochód z najmu, dzierżawy podnajmu lub poddzierżawy.

Warto mieć na uwadze, że rozliczając się na podstawie deklaracji PIT-36, mamy możliwość rozliczenia na tym samym formularzu również innych przychodów osiągniętych w minionym roku kalendarzowym.

PIT-36L

Kolejnym popularnym rodzajem deklaracji podatkowej jest PIT-36L. Podobnie jak PIT-36, jest ona przeznaczona dla podatników prowadzących działalność gospodarczą. Formularz PIT-36L jest jednak dedykowany przedsiębiorcom rozliczającym się na zasadzie podatku liniowego.

PIT-28

Deklaracja PIT-28 przeznaczona jest dla osób, które uzyskują przychody z:

  • Pozarolniczej działalności gospodarczej, która opodatkowana jest w formie ryczałtu, spółki jawnej bądź spółki cywilnej;
  • Prywatnego najmu nieruchomości znajdującej się w Polsce lub za granicą.

PIT-38

Formularz PIT-38 dedykowany jest osobom, które uzyskują przychody z różnego rodzaju inwestycji kapitałowych (takich jak np. giełda czy forex), opodatkowanych inaczej niż ryczałtem. PIT-38 składamy w związku ze zbyciem papierów wartościowych bądź pochodnych instrumentów finansowych, z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów, a także z racji objęcia udziałów za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo bądź jego zorganizowana część.

Inne deklaracje PIT

Oprócz wyżej wymienionych deklaracji podatkowych możemy spotkać się również z innymi rodzajami formularzy. Są to na przykład:

  • PIT-19 – deklaracja, za pomocą której rozliczają się osoby duchowne.
  • PIT 16A – formularz przeznaczony dla osób rozliczających się w formie karty podatkowej.
  • PIT-39 – deklaracja dla podatników, którzy uzyskują przychody ze sprzedaży nieruchomości.
  • PIT-6 – formularz dedykowany osobom, które zajmują się produkcją rolną.

Do kiedy PIT?

Wiele osób zastanawia się, do kiedy PIT, czyli w jakim terminie należy rozliczyć się z urzędem skarbowym. Warto mieć na uwadze, że zeznanie podatkowe PIT musimy dostarczyć do urzędu skarbowego najpóźniej do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

PIT online

Artykuł sponsorowany