Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Kobieta w ciąży wykonująca pracę przy monitorze ekranowym - ile może pracować?

Jestem zatrudniona jako księgowa w ramach umowy o pracę na czas nieokreślony. Przez prawie 8 godzin dziennie pracuję przy komputerze. W zeszłym tygodniu przekazałam pracodawcy zaświadczenie o ciąży, wraz z informacją, którą znalazłam w internecie, że nie mogę pracować powyżej 4 godzin. Szef się ze mną nie zgodził, twierdząc, że w tym roku zmieniły się przepisy i mogę wykonywać pracę przy komputerze powyżej 4 godzin dziennie. Czy kobieta w ciąży wykonująca pracę przy monitorze ekranowym może pracować powyżej 4 godzin na dobę? Kto ma rację?

 

Magdalena, Wrocław

 

Rzeczywiście, do niedawna obowiązywały przepisy, które zabraniały kobietom ciężarnym wykonywania pracy przy komputerze powyżej 4 godzin dziennie. Jednak 1 maja 2017 roku weszło w życie uchwalone rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią. Wraz z nim wprowadzono nowy przepis mówiący o tym, że kobieta w ciąży wykonująca pracę przy monitorze ekranowym może pracować 8 godzin dziennie, ale czas jednorazowej pracy nie może być dłuższy niż 50 minut, a po nim musi następować 10-minutowa przerwa wliczana do czasu pracy. W związku z tym, czas pracy kobiety w ciąży nie może przekroczyć 6 godzin i 40 minut na dobę.

Rację ma Pani szef, twierdząc, że może Pani wykonywać pracę powyżej 4 godzin dziennie, z tym że należy pilnować limitów czasu pracy jednorazowej oraz przerw.