Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Praca i zarobki w biurach podróży

Objęcie stanowiska pracownika biura podróży to idealna praca dla wszystkich tych, którzy pragną pogłębiać wiedzę na temat świata i dzielić się nią z innymi ludźmi. Sprawdź jaka jest praca i zarobki w biurach podróży oraz jakie wymagania należy spełniać, aby móc podjąć pracę w tym zawodzie.

Praca i zarobki w biurach podróży

Praca w biurze podróży polega głownie na prezentacji i sprzedaży wycieczek klientom, którzy poszukują ciekawych kierunków turystycznych. Jednak nie jest to jedyne stanowisko, jakie można obejmować w tej branży. Specjalista ds. obsługi klienta jest niewątpliwie najpopularniejszym zawodem, ponieważ taki pracownik biura podróży odpowiada za realizację kilku funkcji - oprócz sprzedawcy biletów, pełni także rolę doradcy, a czasami nawet historyka. Osoba wykonująca ten zawód wybiera najlepiej dostosowaną ofertę lub dokonuje jej personalizacji - poprzez dopieranie i skreślanie konkretnych opcji. 

Praca w biurze podróży wiąże się także z zarządzaniem rezerwacjami i udzielaniem informacji dotyczących warunków wyjazdów. Dobry pracownik biura podróży powinien być w stanie rozpoznać oczekiwania z jakimi przyszedł klient i spróbować dostosować możliwie jak najlepszą ofertę. Jednak stanowisko związane z obsługą klienta nie jest jedynym stanowiskiem, jakie można objąć podczas poszukiwania pracy w biurze podróży. W każdym biurze wymagana jest także obecność osób, które skomponują oferty, będą odpowiedzialne za marketing oraz zadbają o klienta w czasie wycieczki. Coraz częściej zatrudnia się również osoby, które będą w stanie wypromować biuro podróży w social mediach - gdyż jest to obecnie bardzo popularny środek przekazu. Obowiązki, jakie należy wykonywać podczas pracy w biurze podróży, tworzą więc zupełnie różnie stanowiska do obsadzenia.

Zarobki w biurach podróży

Jak w każdej pracy, tak i w biurze podróży, bardzo ważną kwestią jest otrzymywane wynagrodzenie. Przyjmuje się, że średnie zarobki pracownika biura podróży wynoszą około 3200 złotych brutto w ciągu miesiąca. Oznacza to, że co druga osoba pracująca na tym stanowisku otrzymuje wynagrodzenie mieszczące się w przedziale 2700-4500 złotych. Około 25% osób zatrudnionych w biurach podróży zarabia natomiast mniej niż 2700 złotych, a 1/4 wszystkich pracowników to osoby, których wynagrodzenie przekracza 4500 złotych brutto w ciągu miesiąca.

Jak zostać pracownikiem biura podróży?

Jeśli myślisz o rozpoczęciu pracy w biurze podróży, to musisz przede wszystkim posiadać odpowiednie umiejętności. Jeśli chodzi o wykształcenie związane z turystyką, to nie jest one wymagane, ale stanowi dodatkowy atut i może być ważne z punktu widzenia pracodawcy. Istnieje grupa wspólnych cech i kompetencji, które musi posiadać każdy pracownik, niezależnie od obejmowanego stanowiska. Jakie to cechy? Przede wszystkim umiejętność pracowania z ludźmi, duża wiedza geograficzna, ciekawość świata oraz pasja do podróżowania. Bardzo ważne jest także stałe poszerzanie swojej wiedzy i nieustanne dokształcanie się. Często przydatny jest także brak lęku przed lataniem, ponieważ wówczas pracownik może liczyć na dodatkowe benefity ze strony pracodawcy - takie jak wyjazdy szkoleniowe, dzięki którym poszerzy swoją wiedzę na temat danego miejsca, pozna hotele i oferowane atrakcje turystyczne w danym regionie.