Urlop szkoleniowy 2024 r. - komu przysługuje i jaki jest jego wymiar?
Urlop szkoleniowy przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, który się kształci - podnosi swoje kwalifikacje zawodowe. Co ważne, by móc skorzystać z urlopu szkoleniowego, podjęcie nauki musi się odbyć za zgodą lub z inicjatywy pracodawcy.
Podnoszenie kwalifikacji a urlop szkoleniowy
Podnoszenie kwalifikacji zawodowych polega na zdobywaniu lub uzupełnianiu przez pracownika wiedzy oraz umiejętności zawodowych, jeśli wynika ono z porozumienia z pracodawcą lub wynika z jego inicjatywy. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, obowiązkiem pracodawcy jest ułatwienie zatrudnionemu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Dlatego pracodawca powinien stale motywować swoich pracowników i wspierać ich działania, mające na celu rozwój zawodowy.
Ile należy się urlopu szkoleniowego w 2024 r. ?
Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze:
- 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych,
- 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminu maturalnego,
- 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
- 21 dni w ostatnim roku studiów – na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.
Pracodawca nie może zmniejszyć wymiaru urlopu szkoleniowego.
Kto może skorzystać z urlopu szkoleniowego?
Pracownik, który nie został skierowany przez pracodawcę do podjęcia nauki, a decyduje się na podnoszenie kwalifikacji zawodowych z własnej inicjatywy, nie może skorzystać z urlopu szkoleniowego. W takiej sytuacji pracownik może ubiegać się jedynie o udzielenie urlopu wypoczynkowego lub bezpłatnego.
Możliwość nabycia przez pracownika urlopu szkoleniowego nie zależy od stażu pracy czy innych dodatkowych czynników, które brane są pod uwagę przy ustalaniu limitu urlopu wypoczynkowego. Głównym kryterium jest to, by:
- pracownik był zatrudniony na podstawie umowy o pracę,
- pracodawca wyraził zgodę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
Strony mogą podpisać tzw. umowę szkoleniową, która powinna określać wzajemne prawa i obowiązki stron, związane z podnoszeniem przez pracownika kwalifikacji zawodowych.
Zapisy umowy nie mogą być dla pracownika mniej korzystne niż przepisy Kodeksu pracy, w związku z tym, strony nie mogą ustalić w umowie niższego wymiaru urlopu szkoleniowego, niż wymiar przewidziany przepisami Kodeksu pracy.
- kształcenie,
- przejazd,
- podręczniki,
- zakwaterowanie.
Pracodawca może wyrazić zgodę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika również gdy pracownik uczący się na własną rękę poinformuje o tym w trakcie nauki i wystąpi o zgodę pracodawcy. Po uzyskaniu takiej zgody pracownik będzie kontynuował naukę jako podnoszenie kwalifikacji zawodowych na podstawie przepisów Kodeksu pracy i wówczas może skorzystać z dodatkowych uprawnień, takich jak urlop szkoleniowy.
Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługuje urlop szkoleniowy. By móc skorzystać z urlopu szkoleniowego, podjęcie nauki musi się odbyć za zgodą lub z inicjatywy pracodawcy.
Ile wynosi urlop pracownika młodocianego w 2024 roku?
Rozwód a urlop okolicznościowy - kiedy można skorzystać z dodatkowego urlopu?
- Kongres HR 2025: HR jako strategiczny partner: budowanie bezpiecznego, efektywnego i przyszłościowego środowiska pracy
- Mobile Trends Conference 2025 – najważniejsze wydarzenie dla branży technologicznej już w marcu!
- 2. Expo HR „Sprawdzone rozwiązania dla Twojej kadry”
- Konferencja dla Biur Rachunkowych, Księgowych i Przedsiębiorców: Innowacje i Wyzwania w Świecie Księgowości
- Prowadzisz biuro rachunkowe? Nie może Cię zabraknąć na tym wydarzeniu!
- Elastyczny czas pracy 2024 dla rodziców!
- Szkolenie BHP niepełnoetatowca w dzień wolny od pracy - czy przysługuje rekompensata?
- Jakie zdarzają się wpadki w pracy i jak z nich wybrnąć?
- Kalendarz dni wolnych oraz wymiar czasu pracy w 2025 r.
- Czy to pracodawca ustala kiedy następuje przerwa pracownicza?