Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Czy bycie rodzicem może pomóc nam w znalezieniu pracy?

W dzisiejszych czasach właściwie większość branż dynamicznie się rozwija. W związku z tym dłuższe nie wykonywanie zawodu wiąże się z tym, że daną osobę mogły ominąć pewne zmiany. Nic więc dziwnego, że kobiety, które kończą czas urlopu macierzyńskiego, mogą się obawiać powrotu. Jednak czy bycie rodzicem może pomóc nam w znalezieniu pracy? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w niniejszym artykule.

Strach przed nieznanym, czyli mama wraca do pracy

Po urlopie macierzyńskim nierzadko kobiety chcą lub muszą wrócić do pracy. Wiąże się to jednak z wieloma obawami. Czy poradzę sobie po powrocie? Czy nie wybiłam się z rytmu? Czy się odnajdę, w rzeczywistości, o której już nieco zapomniałam? Czy uda mi się przyswoić nowe kompetencje?

Nierzadko też mamy decydują się na zostanie w domu przez pierwsze lata życia dziecka, w związku z tym nie są obecne na rynku pracy przez kilka lat. W pewnym momencie jednak chcą znaleźć pracę, ale obawiają się tego, że przez tak długi okres nie były aktywne zawodowo, więc pracodawcy nie będą chcieli z nimi współpracować. Czy bycie rodzicem może pomóc nam w znalezieniu pracy?

Czy bycie rodzicem może pomóc nam w znalezieniu pracy?

Przed powrotem do pracy warto sobie uświadomić, że pewne kompetencje, które nabywamy dzięki temu, że jesteśmy rodzicami, mogą nam pomóc w znalezieniu nowego zajęcia, w przekonaniu do siebie pracodawcy i spokojniejszym powrocie do firmy po przerwie.

Lepsza koncentracja

Młoda mama z pewnością chce spędzać dużo czasu ze swoją rodziną. Trudno rozstać jej się z dzieckiem, w związku z tym nie chce przynosić pracy do domu czy zostawać po godzinach, szczególnie z własnej winy. Czas z dzieckiem jest nieoceniony i płynie bardzo szybko, nic w tym dziwnego, że mama chce z tego korzystać.

W związku z tym młode mamy są w pracy bardziej skupione, chcą wywiązać się ze wszystkich zadań, nie rozpraszają się niepotrzebnie, nie wiedzą, czym jest prokrastynacja. Wykonują swoje obowiązki bez pośpiechu, jednak solidnie i zaangażowaniem. Poza tym chcą się pokazać z jak najlepszej strony, bo chcą udowodnić, że przerwa nie sprawiła, że nic już nie potrafią. Ich skupienie na zadaniach, by wszystko zrobić o czasie, nie jest więc niedokładne.  

Pracodawcy mogą się w takim razie spodziewać, że młode mamy będą mistrzyniami koncentracji, a skupienie się nawet na najtrudniejszych zadaniach nie będzie dla nich żadnym problemem. Jest to cecha, którą z pewnością docenią.

Doskonała organizacja czasu

Mamy muszą doskonale organizować swój czas - w końcu w ciągu dnia muszą zająć się dzieckiem, ale dodatkowo nierzadko wykonać obowiązki domowe, gotować, poza tym chcą spotykać się z bliskimi, mieć czas dla siebie, dla męża.

W związku z tym młode mamy są często doskonałymi organizatorkami czasu. Przenosi się więc to na pracę – potrafią zaplanować swoje zadania, ale doskonale wiedzą  również, jak ważny jest margines błędu. W końcu mały domownik potrafi zaskoczyć, czy więc może zaskoczyć niezapowiedziane spotkanie z klientem?

Rodzice wiedzą, że organizacja jest ważna, wiedzą jednak też, że kiedy coś nie idzie po naszej myśli, nie można się załamywać i frustrować - w końcu są okoliczności od nas niezależne i trzeba o tym pamiętać.

Cierpliwość

Małe dzieci uczą też cierpliwości. Przedłużający się płacz, niemożliwość porozmawiania lub wręcz przeciwnie – milion pytań na każdy temat. Tym samym bycie rodzicem uczy cierpliwości, nie tylko do dziecka, lecz także w stosunku do innych ludzi. Do pewnych rzeczy możemy się przyzwyczaić, a później niewiele z nich może nas wyprowadzić z równowagi.

Cierpliwość jest bardzo ważna na przykład w pracy z klientem. Może być niemiły, zdenerwowany, może się do nas odnosić tak, jak nie powinien, ale my mamy obowiązek bycia profesjonalistami. W związku z tym cierpliwość z pewnością się przyda. Nie zdenerwuje nas oczywiste pytanie, nie będziemy się pieklić, kiedy ktoś podniesie na nas głos.

Podzielność uwagi

Mamy mają oczy dookoła głowy. Widzą wszystko, wiedzą, gdzie jest ich dziecko, kontrolują sytuację. Nawet jeżeli teoretycznie robią coś innego, potrafią pojawić się w sekundę obok dziecka, jeśli coś mu grozi. Mamy jednocześnie wykonują swoje obowiązki i rozmawiają z dzieckiem, które nierzadko jest wszystkiego bardzo ciekawe. Budują w sobie podzielność uwagi.

Mówi się, że warto w pełni skupić się na tym, co robimy, a kiedy tak się dzieje, wyłączyć się na wszystkie inne czynniki. Jeśli jesteśmy skupieni na zadaniu, a pracownik z biurka obok o coś nas zapyta, powrót do pełnej koncentracji może potrwać. Jednak mamy przyzwyczajone do tego, że muszą wszystko widzieć i wiedzieć, szybciej wracają do skupienia po tym, jak ktoś im przeszkodzi.

Lojalność

Mamy stresują się powrotem. Kiedy jednak już się to dzieje, mało prawdopodobne jest, że szybko odejdą z firmy. Będą lojalne i zaangażowane, poza tym będą chciały pokazać, że czas poświęcony w pełni macierzyństwu nie wpłynął na ich kompetencje.

Pracodawcy chcą, aby pracownicy pracowali u nich jak najdłużej, rekrutacja jest bowiem skomplikowanym procesem, a wyszkoleni specjaliści są niezwykle ważni dla przedsiębiorstwa. Lojalny pracownik jest więc na wagę złota.

Bycie rodzicem może pomóc nam w znalezieniu pracy dzięki temu zdobywamy nowe unikalne kompetencje, które cenią pracodawcy. Kompetencje rodziców są cechami dobrego pracownika, którego watro mieć w firmie.