Poradnik Pracownika

Doula, trader... Wiesz, czym się zajmują? Poznaj mało znane zawody!

Elektryk, kominiarz, kierowca, piekarz - same nazwy mówią nam już o tym, czym zajmują się przedstawiciele danej profesji. Istnieją jednak mało znane zawody i kiedy usłyszymy o brakarzu, fasowaczu czy groomerze, nierzadko nie mamy pojęcia, jakie zadania wykonują. Przeczytaj niniejszy artykuł i dowiedz się, na czym polegają profesje, których nazwy brzmią niecodziennie!

Mało znane zawody

Czy wiesz, kim jest masztalerz? A może czym zajmuje się doula? Sprawdź, czym zajmują się osoby wykonujące te mało znane zawody.

  1. Fasowacz - zawód ten pochodzi od słowa fasować, co dawniej znaczyło tyle co przecierać przez sito. Osoba na tym stanowisku jest pracownikiem apteki, jednak nie posiada wykształcenia farmaceutycznego, zajmuje się liczeniem i odmierzaniem odpowiednich porcji leków dla pacjentów, zgodnie z tym, czego potrzebują lub jak to ustalił lekarz na recepcie.
  2. Trader - niektóre duże instytucje finansowe nie chcą zamrażać zysków, w związku z czym nadwyżki lokują na rynku. Zajmują się tym traderzy. Kupują i sprzedają oni instrumenty finansowe, czyli np. papiery wartościowe. Ich transakcje są krótkotrwałe, nawet kilkusekundowe. Najdłuższy czas ich trwania do kilka dni. Osoby na tym stanowisku muszą umieć podejmować szybkie decyzje, analitycznie myśleć, znać rynek finansowy i umieć go analizować. Trader to jeden z mało znanych zawodów, który podzielić można na dwa rodzaje:
      • day trader - wykonujący inwestycje kilkudniowe,
      • swing trader - wykonujący transakcje krótkie, otwierane i zamykane tego samego dnia.
  3. Masztalerz - to osoba pracująca w stajni, błędnie kojarzona ze stajennym. Warto jednak poznać różnicę między tymi zawodami. Stajenny zajmuje się karmieniem oraz pojeniem koni, z kolei masztalerz pielęgnuje konie znajdujące się w stajni, dogląda je, przeprowadza podstawową tresurę. Jego zadaniem jest również ocena zdrowia zwierzęcia i wstępna ocena wskazująca, czy nadaje się ono do prac siłowych, czy do uczestnictwa w konkursach. Można uznać, że masztalerz jest kimś, kogo określić można starszym stajennym. Osoby na tym stanowisku muszą kochać zwierzęta, czuć z nimi więź i mieć w sobie pasję.
  4. Kaletnik - czy kaletnik to mało znany zawód? Choć tak naprawdę zawód ten ma już kilkaset lat, jego nazwa często bywa obca. Czym więc zajmuje się przedstawiciel tej profesji? To osoba wykonująca, a także naprawiająca takie przedmioty jak skórzane paski, torby, walizki, portfele itd. Choć najczęściej kojarzy się z wyrobami z prawdziwej skóry, w grę wchodzi również skóra sztuczna i inne tkaniny, z których wykonać można wymienione akcesoria. Oprócz umiejętności wykrajania, szycia, łączenia, konserwacji czy naprawiania, kaletnik musi również posiadać zdolności manualne, wyczucie stylu, wiedzę na temat materiałów oraz być niezwykle starannym i dokładnym.
  5. Brakarz - z rozpędu można uznać, że chodzi tutaj o bramkarza. Jednak z obroną bramki przed piłkami czy ochroną lokalu nie ma to nic wspólnego. Brakarz jest bowiem osobą, która pracuje w zakładach produkcyjnych i ocenia jakość wytworzonych produktów. Aktualnie najczęściej tego rodzaju pracowników spotyka się w przemyśle drzewnym, gdzie kontrolują oni jakość surowca drzewnego.
  6. Profos - osoba na tym stanowisku zajmuje się obsługą aresztu wojskowego. Zakres jego zadań to sprawy administracyjne i gospodarcze. Warto tutaj dodać, że profosem nazywa się potocznie również policjanta, którego zadaniem jest opieka nad aresztem. Sprawuje on kontrolę nad klucznikiem i przyjmowaniem osób aresztowanych.
  7. Doula - zawód ten wykonują kobiety, doświadczone w byciu matką. Są to osoby wykwalifikowane do tego, aby stanowić wsparcie dla matki w okresie ciąży, porodu i po nim. Kobieta, która rodzi po raz pierwszy, z pewnością boryka się z wieloma wątpliwościami, dlatego wsparcie - nie tylko w zakresie informacji, lecz także emocjonalne, pomoc fizyczna - jest niezwykle istotne. Doula pomaga młodej mamie w przyzwyczajeniu się do nowej sytuacji życiowej. Dzięki jej doświadczeniu, początkującym w macierzyństwie kobietom jest lżej i łatwiej radzą sobie ze strachem, niepewnością i zupełnie zmieniającym się stylem życia.
  8. Liczman - sama nazwa tego zawodu podpowiada nam, że osoba na tym stanowisku ma związek z liczbami. W jakim jednak zakresie? Otóż liczman pracuje w porcie i  zajmuje się liczeniem towaru, w czasie kiedy statek jest załadowywany lub wyładowywany. Inny zapis tej nazwy do liczmen.
  9. Groomer - groomer jest coraz bardziej popularnym zawodem, jednak nazwa ta może budzić wątpliwości. Przedstawiciele tej profesji zajmują się strzyżeniem psów, po polsku można więc powiedzieć, że chodzi po prostu o psiego fryzjera. Dzięki groomerowi pies nie tylko zostaje ostrzyżony, lecz także mogą zostać na nim przeprowadzone różne zabiegi pielęgnacyjne, usuwanie kołtunów, rozczesywanie sierści czy golenie. Groomer obcina również paznokcie, robi zwierzakom manicure, usuwa wszelkie pasożyty czy kąpie. Zdarza się nawet, że na życzenie właścicieli pupile mają farbowaną sierść. Jak widać więc zakres usług tego zawodu jest naprawdę szeroki.
  10. Tanatopraktor - ten mało znany zawód może przyprawiać o dreszcze, jego przedstawiciele na co dzień bowiem pracują z osobami zmarłymi. Zajmują się przygotowaniem ich ciał do pogrzebu. W zakres usług wchodzi makijaż pośmiertny, balsamowanie zwłok, pozbywanie się uszkodzeń ciała. Przedstawiciele tego zawodu starają się, aby zmarła osoba jak najbardziej przypominała siebie żywą. Starają się, by skóra wyglądała naturalnie i - jakby to nie zabrzmiało - zdrowo. W przypadku wypadków i innych obrażeń tanatopraktor zajmuje się rekonstrukcją ciała. Usługi przedstawicieli tej profesji są drogie, jednak nic w tym dziwnego - materiały potrzebne do pracy są nierzadko bardzo drogie, a tanatopraktor nabywa je na własny rachunek. Osoby, które chcą rozpocząć pracę w tym zawodzie, muszą być nie tylko profesjonalne, skrupulatne i dokładne, lecz także odporne na stres i mieć mocne nerwy.