Poradnik Pracownika

Jak zachować bezpieczeństwo w sieci - 5 zasad bezpiecznego surfowania

5 zasad, jak zachować bezpieczeństwo w sieci

Bezpieczeństwa nigdy za wiele, zwłaszcza w sieci. Bez dbałości o nie, w Internecie można natknąć się na wiele zagrożeń. Ryzyko wiąże się nie tylko z utratą pieniędzy z konta bankowego, ale również kradzieżą danych osobowych bądź pozyskaniem adresu IP do ataków hakerskich. Młodsi, znacznie bardziej wrażliwi użytkownicy sieci są zagrożeni nawiązaniem przypadkowego kontaktu z przestępcami i osobami, które stosują mowę nienawiści. Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci? Oto 5 zasad, które w tym pomogą.

1. Nie otwieraj podejrzanych linków i maili

Jedną z najważniejszych zasad bezpieczeństwa w sieci jest unikanie podejrzanych wiadomości i linków. Pod żadnym pozorem nie powinno się ich otwierać. Maile od nieznanych nadawców zwykle trafiają do spamu. Ich tematyka często nawiązuje do wygranych w konkursach, możliwości odebrania wartościowych voucherów lub konieczności wykonania niewielkiej dopłaty za popularną usługę. 

Maile wysyłane przez podejrzanych nadawców często zawierają pliki, w których znajdują się wirusy. Otwarcie załączników lub kliknięcie w link powoduje zawirusowanie komputera, tabletu lub smartfona. W ten sposób cyberprzestępcy mogą wejść w posiadanie loginu i hasła do konta bankowego, a następnie wykraść wszystkie pieniądze. 

Zamów nowy laptop z oferty https://www.komputronik.pl/category/5022/laptopy.html i zabezpiecz go z pomocą programu antywirusowego.

Ryzyko zawirusowania komputera pojawia się również, gdy klika się w wyskakujące okna i reklamy na różnych stronach internetowych. Reklamy tego typu najlepiej ignorować i pod żadnym pozorem nie klikać w żadne okno.

2. Korzystaj z firewalla i oprogramowania antywirusowego

Bez względu na to, czy kupuje się laptop, czy telefon z oferty Komputronik, każdy sprzęt będzie posiadał podstawową ochronę przed wirusami. System operacyjny jest chroniony przed atakami za pomocą różnych zapór i zabezpieczeń, jednak do pełnej ochrony przed zagrożeniami w Internecie potrzebne są firewall i oprogramowanie antywirusowe.

Firewall zabezpiecza przed niebezpiecznymi połączeniami przychodzącymi i wychodzącymi. Zapora uniemożliwia ataki hakerskie, monitorując sieć użytkownika i blokując nieautoryzowaną transmisję danych. Tym samym, wirusy i inne złośliwe aplikacje nie mogą przedostać się do komputera.

Oprogramowanie antywirusowe jest natomiast podstawowym sposobem ochrony przed trojanami i innymi zagrożeniami. Antywirus usuwa z dysku twardego wszystkie złośliwe pliki, a następnie blokuje możliwość ich ponownego pojawienia się na komputerze.

3. Używaj trudnych do odgadnięcia haseł

Hasła takie jak „hasło”, „1234” lub „qwerty” są coraz częściej blokowane automatycznie. Wiele serwisów i platform uniemożliwia utworzenie konta po podaniu tak prostych haseł i wymusza na użytkownikach stworzenie hasła z użyciem wielkich liter, znaków specjalnych i liczb. Dzięki temu zwiększa się bezpieczeństwo danych i utrudnia się uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do konta. Jest to świetna praktyka, którą warto stosować przy tworzeniu jakichkolwiek nowych haseł.

Warto wysilić się nieco i stworzyć hasło, które będzie trudne do odgadnięcia. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku kont bankowych i poufnych profili do załatwiania spraw urzędowych. Im bardziej skomplikowany jest zestaw liter, znaków i liczb, tym trudniej hakerom go złamać.

4. Korzystaj z dwuetapowej weryfikacji dostępu w bankowości elektronicznej

Jak zachować bezpieczeństwo w sieci - 5 zasad bezpiecznego surfowania

Bankowość elektroniczna jest szczególnie interesująca dla cyberprzestępców. Aby uniknąć włamania na konto, powinno się używać dwustopniowej weryfikacji dostępu. Pierwszym elementem jest login i hasło o odpowiedniej sile, drugiem - token (tymczasowy kod) wysyłany na numer telefonu podany w banku. Dzięki temu ogranicza się ryzyko włamania na konto, gdyż haker ma trudność w pozyskaniu dodatkowego tokena. Jedno niewielkie zabezpieczenie wystarcza, by znacząco ograniczyć ryzyko utraty wszystkich oszczędności.

5. Łącz się tylko ze sprawdzoną siecią prywatną

Łączenie się z publiczną siecią WiFi niekiedy jest kuszące, jednak lepiej go unikać. Publiczna sieć posiada niewielką liczbę zabezpieczeń, przez co łatwo pozyskuje się z niej dane logowania użytkowników i inne wrażliwe informacje. W szczególności nie powinno się wykorzystywać sieci publicznej do logowania się na konto bankowe. Ogólnodostępne WiFi warto wykorzystywać jedynie w szczególnych sytuacjach, pamiętając każdorazowo o wylogowaniu się ze skrzynek mailowych i innych kont.

Artykuł partnera, tekst zewnętrzny

Strzałka