Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Piramida wartości pomoże Ci w rozwoju osobistym!

Życie nie jest czarno-białe i każdy z nas jest inny. Jednak wielu z nas, świadomie lub nie, żyje według pewnych zasad i wartości. Czy można je podzielić na dobre i złe? Trudno powiedzieć. Każdy obiera własny punkt widzenia. Dla jednego nadrzędna może być religia, dla innego może nie mieć żadnej wartości, dla kogoś ważne może być dobro zwierząt, dla innych z kolei nie musi być to istotne. Wartości są sprawą osobistą, często bardzo prywatną, która pomaga nam obrać odpowiednią drogę w naszych działaniach. Piramida wartości może pomóc nam w rozwoju osobistym! Na czym polega ten proces? Jak to zrobić? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w niniejszym artykule.

Czym są wartości?

Wartość, jak już wspominaliśmy, dla każdego oznacza coś innego. Ogólnie jednak można powiedzieć, że jest to coś, do czego dążymy, z racji czego podejmujemy pewne kroki, co chcemy posiadać czy czuć tylko ze względu na chęć.

Czasami trudno nam znaleźć wartości w naszym życiu. Myślimy, że wartością jest dla nas na przykład pomoc zwierzętom, a po zastanowieniu okazuje się, że jest to tylko droga do wartości, którą jest dla nas pomoc wszystkim słabszym od siebie. Nierzadko zdarza się, że drogę do wartości określamy jako wartość.

Piramida wartości

Wyznaczenie wartości w swoim życiu nie jest konieczne, można doskonale funkcjonować bez tego, jednak ich określenie może być dla nas rozwijające. Pomocna w tym może być piramida wartości. Na czym polega? Na ustaleniu hierarchii wartości w naszym życiu. Jak to zrobić?

Przygotujmy kartkę i długopis, zapiszmy wszystkie wartości, którymi kierujemy się w życiu, jakie tylko przyjdą nam do głowy. Na tym etapie nie powinniśmy zastanawiać się, czy to na pewno jest wartość. Na to pytanie odpowiemy sobie później. Piszmy, co dyktuje nam serce i co uważamy za ważne.

Kartkę z wypisanymi wartościami możemy zostawić na jakiś czas i wrócić do niej po przerwie. Ze świeżym umysłem spójrzmy na listę i dopiszmy coś, jeżeli czujemy taką potrzebę.

Następnie warto przeanalizować każdą wartość pod kątem kilku pytań: Co by się stało, gdybyśmy żyli tylko dla tej wartości, gdybyśmy tylko ją posiadali/doświadczali? oraz Dlaczego to jest dla mnie ważne? Jakie to ma dla mnie znaczenie? Odpowiedzmy na nie szczerze i wykreślmy te potencjalne wartości, które jednak się nimi nie okazały.

Do kolejnego etapu można przystąpić od razu, ale tak jak poprzednio czasami może być potrzebna krótka przerwa. Wszystkie wartości, które zostawiliśmy na kartce, układamy od najważniejszych do tych najmniej ważnych.

Warto również do każdej wartości dodać dwa, trzy zdania - co ona dla nas oznacza, dlaczego jest ważna. Dzięki temu piramida wartości stanie się konkretna.

Piramida wartości w rozwoju osobistym

Co więc wspólnego ma piramida wartości z rozwojem osobistym? Dzięki temu, że określimy swoje wartości, przekonamy się również, jakie sfery naszego życia wymagają pracy. Widzimy, co powinno obejmować nasz rozwój, a nad czym nie warto się skupiać.

Wyznaczenie wartości pomaga nam w określeniu pewnych celów, kroków do tego, by dążyć do życia według nich. Uświadamiamy sobie, co musimy zrobić, żeby poczuć, że nasze życie idzie w dobrym kierunku, że się spełniamy, jest w nas spokój.

Rozwój osobisty stał się bardzo modnym tematem. Przez powszechny dostęp do internetu i fakt, że ludzie dzielą się wieloma informacjami w mediach społecznościowych, mamy ciągłe wrażenie, że nikt nie stoi w miejscu, każdy robi jakieś ekscytujące rzeczy, uczy się czegoś nowego i żyje w niesamowity sposób. W związku z tym my również czujemy potrzebę rozwoju - co więcej jest nam głupio i czujemy się źle, gdy nie robimy poza pracą nic wielkiego, głównie odpoczywamy. Wpadamy w pułapkę wyrzutów sumienia. Zaczynamy więc robić wiele rzeczy, często naśladując innych i okazuje się, że wcale nie przynosi nam to wielkiej satysfakcji. Nie czujemy się lepiej, choć teoretycznie ciągle coś robimy. Dzięki temu, że poznamy swoją piramidę wartości i będziemy jej świadomi, unikniemy takiej sytuacji. Będziemy robić tylko to, na czym naprawdę nam zależy i co przynosi nam prawdziwą satysfakcję. Chociażby dlatego warto dokładnie zastanowić się nad tym i stworzyć piramidę.

Pamiętajmy jednak, że liczba wartości jest nieskończona. Jesteśmy bardzo ambitni, nawet jeśli wydaje nam się, że jest inaczej. Kiedy osiągamy cel, udaje nam się rozwinąć w pewnej sferze, odczuwamy dużą satysfakcję, ale apetyt rośnie w miarę jedzenia. Podczas rozwoju jednej umiejętności czy jednego nawyku często dostrzegamy inne ważne aspekty, które wcześniej były poza naszym polem widzenia. Przez to jak tylko osiągniemy jeden cel, niemal od razu zastanawiamy się nad wyznaczeniem kolejnego. Nie ma w tym oczywiście niczego złego, daje to mnóstwo radości i energii do działania.

Czy można żyć bez wartości?

Nie można komuś zarzucić, że jego życie nie ma sensu, bo nie ma wartości. Jak wspomnieliśmy na początku, każdy z nas jest inny i dla każdego z nas co innego jest ważne. Jednak można zaryzykować stwierdzenie, że każdy żyje według pewnych wartości, choć nie zawsze po prostu wyznacza je i zastanawia się nad nimi. Wartości mają dla nas, jak sama nazwa wskazuje, wartość, która dla każdego znaczy coś innego. W związku z tym mamy tendencję do oceniania pod kątem własnego punktu widzenia. Oburzamy się, gdy ktoś mówi, że dla niego wartością są pieniądze, jednak tak naprawdę nie ma w tym nic złego, jeżeli tylko ten ktoś tak właśnie chce żyć i to mu przynosi satysfakcję. Ocena pod kątem zła i dobra jest nie do końca możliwa w wielu przypadkach.