Poradnik Pracownika

Praca i zarobki w korporacji

Wraz z otwarciem się polskiej gospodarki na rynki międzynarodowe (nastąpiło to przede wszystkim w wyniku przystąpienia do UE w 2004 roku), w naszym kraju zaczęły powstawać korporacje zajmujące się m.in. świadczeniem wysokiej jakości usług informatycznych, finansowych czy doradczych. Na czym polega praca w korporacji i jakie można osiągnąć zarobki w korporacji?

Praca w korporacji

Czym jest właściwie korporacja? W pewnym uproszczeniu jest to duże przedsiębiorstwo, które może zatrudniać od kilkuset do nawet kilku tysięcy pracowników. Jednak to nie liczba pracowników jest tu decydującym kryterium. Korporacje od tradycyjnych przedsiębiorstw odróżnia m.in. sposób organizacji – jest to podmiot silnie zhierarchizowany, którego funkcjonowanie regulują liczne zasady przyjęte w firmie.

Wszystko to sprawia, że praca w korporacji – niezależnie do branży danego przedsiębiorstwa – jest mocno usystematyzowana przez wewnętrzne procedury. Typowe stanowiska, jakie możemy spotkać w korporacjach, to między innymi:

  • analityk,
  • controllingowiec,
  • specjalista ds. księgowości/rachunkowości finansowej,
  • doradca ds. sprzedaży,
  • kierownik projektu,
  • specjalista ds. wdrożeń,
  • konsultant biznesowy,
  • audytor,
  • specjalista ds. jakości,
  • ekspert IT

oraz wiele innych. Powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich możliwości. Należy pamiętać, że w każdej korporacji można spotkać rodzaje stanowisk niespotykane nigdzie indziej.

Zarobki w korporacji

Tym, co przyciąga rzesze młodych specjalistów do pracy w korporacji, jest przede wszystkim aspekt finansowy. Ponieważ przedsiębiorstwa tego typu dysponują olbrzymim kapitałem w porównaniu np. z lokalnymi firmami rodzinnymi, pracownicy korporacji mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenia. Sytuację dodatkowo poprawia fakt, że korporacje mają swoje siedziby głównie w największych aglomeracjach Polski (Warszawa jest uznawana obecnie za centrum biznesowe Polski). Tak duże nagromadzenie korporacji w kilku miastach sprawia, że muszą one – jako pracodawcy – wręcz rywalizować o kompetentnych pracowników (zwłaszcza tych z wieloletnim doświadczeniem).

Zarobki pracowników korporacji są oczywiście mocno zróżnicowane i uzależnione od tego, czy mowa jest o stanowisku juniora/regularnym/seniora. Warto dodać, że już nawet początkujący pracownik może liczyć na miesięczną pensję w wysokości ok. 4 000 złotych brutto. Wraz ze zdobywaniem kwalifikacji oraz doświadczenia wynagrodzenie rośnie, mogąc osiągnąć poziom nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Generalnie najlepiej opłacani pracownicy korporacji to: programiści (nawet 20 000 zł brutto miesięcznie), analitycy i ekonomiści (odpowiednio ok. 8 000 zł oraz 6 000 zł brutto).

Wynagrodzenie pieniężne to jednak jeszcze nie wszystko. Standardem w korporacjach są także takie pozapłacowe benefity jak np. karta Multisport, bony rabatowe, darmowa prywatna opieka medyczna itd. Wszystko to sprawia, że zatrudnienie w korporacjach jest naprawdę atrakcyjne w porównaniu z warunkami oferowanymi przez mniejsze przedsiębiorstwa.

Jak zostać pracownikiem korporacji?

Aby zostać pracownikiem korporacji, należy ukończyć studia wyższe (preferowane są kierunki ekonomiczne, matematyczne oraz informatyczne). Obowiązkowe atuty to także: znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym, tzn. co najmniej na poziomie B2, znajomość MS Excel oraz dobrze rozwinięte kompetencje miękkie.