Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Praca i zarobki w korporacji

Wraz z otwarciem się polskiej gospodarki na rynki międzynarodowe (nastąpiło to przede wszystkim w wyniku przystąpienia do UE w 2004 roku), w naszym kraju zaczęły powstawać korporacje zajmujące się m.in. świadczeniem wysokiej jakości usług informatycznych, finansowych czy doradczych. Na czym polega praca w korporacji i jakie można osiągnąć zarobki w korporacji?

Praca w korporacji

Czym jest właściwie korporacja? W pewnym uproszczeniu jest to duże przedsiębiorstwo, które może zatrudniać od kilkuset do nawet kilku tysięcy pracowników. Jednak to nie liczba pracowników jest tu decydującym kryterium. Korporacje od tradycyjnych przedsiębiorstw odróżnia m.in. sposób organizacji – jest to podmiot silnie zhierarchizowany, którego funkcjonowanie regulują liczne zasady przyjęte w firmie.

Wszystko to sprawia, że praca w korporacji – niezależnie do branży danego przedsiębiorstwa – jest mocno usystematyzowana przez wewnętrzne procedury. Typowe stanowiska, jakie możemy spotkać w korporacjach, to między innymi:

  • analityk,
  • controllingowiec,
  • specjalista ds. księgowości/rachunkowości finansowej,
  • doradca ds. sprzedaży,
  • kierownik projektu,
  • specjalista ds. wdrożeń,
  • konsultant biznesowy,
  • audytor,
  • specjalista ds. jakości,
  • ekspert IT

oraz wiele innych. Powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich możliwości. Należy pamiętać, że w każdej korporacji można spotkać rodzaje stanowisk niespotykane nigdzie indziej.

Zalety i wady pracy w korporacji

Praca w korporacji owiana jest złą otoczką. Mówi się, że właściwa dla tego środowiska pracy jest rywalizacja między pracownikami, czyli tzw. wyścig szczurów, napięta atmosfera oraz stres związany z presją realizacji ciężko osiągalnych celów. Niewątpliwie, w wielu korporacjach spotkamy się ze zjawiskami tego typu, należy jednak pamiętać, że korporacja korporacji nierówna, a większość z negatywnych założeń wcale nie musi pokrywać się z rzeczywistością.

Korporacje to nie tylko ścisłe reguły obowiązujące pracowników oraz hierarchiczna struktura stanowisk. Pracownicy wielkich przedsiębiorstw cenią sobie stabilne zatrudnienie, duże zarobki, realną możliwość awansu, pozapłacowe dodatki ze strony pracodawcy i liczne szkolenia, które dają późniejszą przewagę na rynku pracy. 

Charakterystyka pracy w korporacji

Korporacje to zdecydowanie jedne z najbardziej charakterystycznych środowisk pracy. Duże, głośne przestrzenie biurowe wypełnione biurkami w centrach dużych miast, są klasycznym obrazem w głowie każdego, kto próbuje sobie zwizualizować, jak wygląda praca w korporacji. Nie jest to wcale sprzeczne z istniejącymi realiami, oprócz przeszklonych biurowców korporacje charakteryzuje odrębna terminologia, która jest przeplatanką angielskich słów, nierzadko będących przedmiotem żartów, nawet wśród pracowników.

 

Zarobki w korporacji

Tym, co przyciąga rzesze młodych specjalistów do pracy w korporacji, jest przede wszystkim aspekt finansowy. Ponieważ przedsiębiorstwa tego typu dysponują olbrzymim kapitałem w porównaniu np. z lokalnymi firmami rodzinnymi, pracownicy korporacji mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenia. Sytuację dodatkowo poprawia fakt, że korporacje mają swoje siedziby głównie w największych aglomeracjach Polski (Warszawa jest uznawana obecnie za centrum biznesowe Polski). Tak duże nagromadzenie korporacji w kilku miastach sprawia, że muszą one – jako pracodawcy – wręcz rywalizować o kompetentnych pracowników (zwłaszcza tych z wieloletnim doświadczeniem).

Zarobki pracowników korporacji są oczywiście mocno zróżnicowane i uzależnione od tego, czy mowa jest o stanowisku juniora/regularnym/seniora. Warto dodać, że już nawet początkujący pracownik może liczyć na miesięczną pensję w wysokości ok. 4 000 złotych brutto. Wraz ze zdobywaniem kwalifikacji oraz doświadczenia wynagrodzenie rośnie, mogąc osiągnąć poziom nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Generalnie najlepiej opłacani pracownicy korporacji to: programiści (nawet 20 000 zł brutto miesięcznie), analitycy i ekonomiści (odpowiednio ok. 8 000 zł oraz 6 000 zł brutto).

Wynagrodzenie pieniężne to jednak jeszcze nie wszystko. Standardem w korporacjach są także takie pozapłacowe benefity jak np. karta Multisport, bony rabatowe, darmowa prywatna opieka medyczna itd. Wszystko to sprawia, że zatrudnienie w korporacjach jest naprawdę atrakcyjne w porównaniu z warunkami oferowanymi przez mniejsze przedsiębiorstwa.

Korporacje a mniejsze przedsiębiorstwa

Główna różnica między korporacjami a mniejszymi przedsiębiorstwami leży w wynagrodzeniu, które jest o ponad 30% wyższe w przypadku korporacji. Głównie z tego powodu praca w wielkich firmach jest najbardziej atrakcyjna dla młodych ludzi, którzy dopiero skończyli studia marząc o karierze i zarabianiu dużych pieniędzy. Solidne wynagrodzenia wiążą się jednak z koniecznością przepracowywania nadgodzin, a więc i problemami z pogodzeniem życia osobistego z karierą zawodową, co nie stanowi takiego problemu dla pracowników małych i średnich firm.

 

Jak zostać pracownikiem korporacji?

Aby zostać pracownikiem korporacji, należy ukończyć studia wyższe (preferowane są kierunki ekonomiczne, matematyczne oraz informatyczne). Obowiązkowe atuty to także: znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym, tzn. co najmniej na poziomie B2, znajomość MS Excel oraz dobrze rozwinięte kompetencje miękkie.