Dwa dni opieki nad dzieckiem w wymiarze godzinowym 2024 r.
Pracownik zatrudniony na umowę o pracę, który jest rodzicem dziecka do 14. roku życia - własnego, przysposobionego adoptowanego lub dziecka przyjętego na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, ma prawo do wykorzystania w ciągu roku dwa dni opieki nad dzieckiem. Za ten czas pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Dwa dni opieki nad dzieckiem dla mamy i taty?
W sytuacji, kiedy oboje rodziców pracuje, dwa dni opieki nad dzieckiem przysługuje tylko jednemu z nich. Zatem rodzice muszą zdecydować, które z nich będzie korzystało z dodatkowych dni wolnych. W specjalnym oświadczeniu dla pracodawcy deklarują, że będą lub nie będą korzystać w danym roku kalendarzowym z dwóch dni opieki nad dzieckiem. Pracodawca po otrzymaniu wniosku od pracownika ma obowiązek udzielić mu wolnego w terminie przez niego wskazanym. Pracownikowi nie można odmówić udzielenia wolnego.
Dwa dni opieki nad dzieckiem 2024 r. - wymiar
Należy pamiętać o tym, że wymiar czasu opieki na dziecko nie zależy od liczby posiadanych dzieci. Oznacza to, że bez względu na to, czy pracownik ma jedno, czy więcej dzieci, w ciągu roku kalendarzowego zawsze przysługują tylko dwa dni opieki nad dzieckiem. Co ważne, dni wolne opieki na dzieckiem obowiązują w danym roku kalendarzowym i tym samym nie przechodzą na kolejny rok (tak jak np. w przypadku urlopu wypoczynkowego). Dni wolne może wykorzystać razem, jeden po drugim lub pojedynczo.
Opieka w dniach lub godzinach
Wraz z 2016 r. zaczęły obowiązywać nowe przepisy regulujące dni wolne dla rodziców. Rodzic, który zamierza korzystać z opieki na dziecko, ma możliwość wyboru, czy chce korzystać z wymiaru liczonego w dniach - czyli 2 dni, czy w godzinach - 16 godzin. Co istotne, wymiar 16 godzin nie jest równy dla wszystkich i zależy od wymiaru zatrudnienia, co znaczy, że do 16 godzin opieki mają prawo pracownicy zatrudnieni na cały etat. Dla osób pracujących na pół etatu wymiar ten jest zmniejszony proporcjonalnie i kształtuje się następująco:
- ¾ etatu x 16 = 12 godzin
- ½ etatu x 16 = 8 godzin
- ⅓ etatu x 16 = 6 godzin (po zaokrągleniu)
- ¼ etatu x 16 = 4 godzin
Przepisy umożliwiają w bardziej elastyczny sposób pogodzenie pracy zawodowej z wychowywaniem dzieci, ponieważ pozwalają wykorzystać opiekę na część dnia pracy, np. 4 godziny opieki w 8-godzinnym dniu pracy. Sposób wykorzystania dni wolnych na opiekę na dziecko jest indywidualną sprawą każdego rodzica i sytuacji, w której się znajduje. Nie można określić jednoznacznie, który z nich jest korzystniejszy.
Wymiar godzinowy korzystniejszy dla osób niepełnosprawnych
Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mają obniżony wymiar czasu pracy z 8 do 7 godzin przy zatrudnieniu na cały etat lub z 4 do 3,5, pracując na pół etatu. Jednak wymiar czasu opieki nad dzieckiem pozostaje taki sam jak w przypadku osób bez orzeczenia o niepełnosprawności. W związku z tym osoba niepełnosprawna, która wybierze wolne na opiekę nad dzieckiem w systemie godzinowym, może wykorzystać dwa razy po 7 godzin (całe dwa dni wolne), co razem daje 14 godzin i nadal pozostaną jej 2 godziny do wykorzystania.
Rodzic może korzystać z 2 dni opieki na dziecko także w wymiarze godzinowym. Jest to zdecydowanie ułatwieniem dla rodziców, którzy musza się mierzyć niezaplanowanymi sytuacjami.
Pracownica w ciąży może wyjechać na wakacje - czy to możliwe?
Czym jest zwolnienie z powodu siły wyższej w 2024 r.?
- Nowa edycja I ❤ Marketing & Technology już w październiku!
- Przywództwo 360° hasłem tegorocznej edycji EvolucJA – daj się zainspirować
- Ideo Force organizuje 8. edycję Konferencji Lunch z e-commerce!
- semWAW#3 - startups welcome
- Zapraszamy na konferencję Trendy HR, już 18 czerwca 2024 roku! Bądź gotowy na przyszłość!
- Urlop macierzyński, a niespodziewana choroba
- Jakie otrzymam wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy na przełomie miesięcy?
- Urlop rodzicielski pracownika - wymiar i dokumentowanie
- Urlop wypoczynkowy w przypadku zatrudnienia w ramach dwóch umów u tego samego pracodawcy
- Likwidacja zakładu pracy a urlopy związane z rodzicielstwem