Inwestowanie w roku 2021 w dobie niskich stóp procentowych
Trwająca od ponad roku w Polsce pandemia COVID-19 jest przyczyną kryzysu gospodarczego, z którym zmaga się obecnie nasze społeczeństwo. Problemy, które dotknęły wielu sektorów gospodarki, nie pozostały bez negatywnego wpływu na gospodarstwa domowe. Są jednak osoby i firmy, których sytuacja finansowa w dobie kryzysu jest stabilna, dzięki czemu mogą one szukać okazji do zwiększenia swoich zysków. Czy kryzys to dobry moment na inwestycje?
Inwestycje w dobie niskich stóp procentowych
Dwukrotna obniżka stóp procentowych, która miała miejsce wiosną zeszłego roku sprawiła, że obecnie ich wysokość jest bliska zeru. Praktycznie zerowe stopy procentowe powodują, że lokowanie pieniędzy na depozytach bankowych przestało mieć sens, ze względu na brak ochrony przed inflacją. Osoby dysponujące kapitałem stale poszukują inwestycji z możliwie jak największym zwrotem, który przyniesie realne zyski, dzięki przewyższeniu poziomu inflacji. Oczywiście inwestycja ta musi być również bezpieczna i we właściwy sposób chronić zainwestowany kapitał.
Inwestorzy poszukują obecnie alternatywnych sposobów lokowania pieniędzy, które cechuje stosunkowo wysoka płynność, umożliwiająca szybkie reagowanie na zmieniającą się sytuację na rynku. Elastyczność inwestycji jest bardzo istotna w dobie kryzysu i okresie wzmożonej nieprzewidywalności światowych rynków.
W co inwestować w 2021 roku?
To pytanie zadaje sobie obecnie wielu poważnych inwestorów dysponujących dużym kapitałem, jak i zwykli ludzie, którzy nie są zadowoleni z tego, że ich oszczędności nie procentują, tracąc tym samym realną wartość z powodu inflacji. Odpowiedzi szukają również przedsiębiorcy, którzy zarządzają płynnością finansową własnych firm i widzą, że lokowanie firmowych środków w zerowe depozyty nie ma żadnego sensu. Propozycje dla siebie mogą znaleźć na: https://www.nntfi.pl/produkty-inwestycyjne-dla-firm.
Ucieczka od depozytów zazwyczaj oznacza zwrot w kierunku giełdy. Tym razem sytuacja wygląda podobnie, jednak należy mieć na uwadze fakt, że w dobie pandemii na zawirowania na GPW są większe niż zazwyczaj. Dobrą opcją może być inwestycja w tzw. spółki covidowe (firmy medyczne, farmaceutyczne, czy produkujące sprzęt dla szpitali), którym sprzyja obecna koniunktura. Zyski przynoszą również inwestycje w akcje firm informatycznych, czy e-commerce, które prężnie się rozwijają. Dla osób lubiących ryzyko i szukających przecen okazją mogą być akcje banków, które obecnie sporo tracą, ale w dłuższej perspektywie z pewnością nastąpi odbicie.
W 2021 roku warto zainwestować również w fundusze inwestycyjne (zarówno te o charakterze dłużnym, jak i akcyjnym) oraz tzw. ETF-y, które dają dostęp do globalnego rynku akcji. Jest to coraz popularniejsze rozwiązanie, które wg analityków może przynieść w bieżącym roku duże zyski.
Warto wspomnieć również o nieruchomościach, których ceny delikatnie zwolniły, ale nadal rosną. Kupno mieszkania na wynajem może przynieść kilkuprocentową stopę zwrotu mimo obecnego spadku średnich czynszów najmu. Masowe szczepienia sprawią, że za kilka miesięcy życie społeczeństwa wróci do normy, co spowoduje jednocześnie wzrost zainteresowania mieszkaniami na wynajem oraz wzrost cen czynszów najmu. Dzięki temu zwrot z inwestycji w mieszkanie będzie jeszcze większy.
Jak lokować firmowe środki w dobie zerowych depozytów?
Z wypowiedzi polityków, którzy decydują o wysokości stóp procentowych wynika, że raczej nie można liczyć na ich podwyżkę w perspektywie kilku, czy kilkunastu miesięcy. Banki, które mają obecnie wiele problemów (m.in. odpisy na kredyty frankowe, czy podatek bankowy) szybko zmieniły swoją ofertę depozytową dla firm, co sprawiło, że lokowane środki nie przynoszą żadnych zysków. Dodatkowo niektóre z nich wprowadziły opłaty za prowadzenie firmowych kont oszczędnościowych, co przynosi dodatkowe straty ich właścicielom.
Rozwiązaniem może być inwestycja w fundusze inwestycyjne o strategii dłużnej z oferty NN Investment Partners TFI. Ich dłużny charakter wpływa na wysoki poziom bezpieczeństwa, a główną zaletą jest wysoka płynność, która umożliwia wycofanie środków z inwestycji w dowolnym momencie, ponieważ składanie dyspozycji jest możliwe przez 24 godziny na dobę.
Kryzys można postrzegać na dwa różne sposoby. Dla jednych będzie to trudny czas wyrzeczeń i walki o przetrwanie, a dla innych doskonały czas do szukania okazji inwestycyjnych, które nie pojawiają się w czasie dobrej koniunktury. Taka sama sytuacja ma miejsce w 2021 roku, kiedy to osoby dysponujące kapitałem nabywają przecenione opcje, by po czasie odsprzedać je z dużym zyskiem.
Tekst zewnętrzny, artykuł partnera
Polecamy: