Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jak dbać na co dzień o swoją formę?

Zdrowe ciało i zdrowy duch to podstawa utrzymania motywacji do rozwoju – nie tylko w sferze zawodowej. Co zrobić, kiedy obowiązki pracownicze wypełniają większość dnia? Jak wprowadzić więcej ruchu do swojej codzienności? Zapoznaj się z prostymi wskazówkami.

Proste zmiany w codzienności – od czego zacząć?

Na początku ustal własne priorytety. Jeśli chcesz zadbać o formę, musisz uwzględnić kilka kluczowych rzeczy mających wpływ na Twoją codzienność. To właśnie tam się wszystko zaczyna. Skup się więc na wybranym celu i opracuj plan działania na podstawie indywidualnego stylu życia. Co więcej, nie wszystkie zmiany trzeba wprowadzać za jednym zamachem. Śmiało możesz eksperymentować i próbować różnych form ruchu, a dopiero po jakimś czasie decydować, które z nich sprawdzają się dla Ciebie najlepiej.

Jedną z propozycji jest poranne rozciąganie. Wystarczy zaledwie kilka minut przed kawą i śniadaniem, aby rozruszać swój organizm i w pełni się obudzić. To dobry początek dnia – szczególnie dla osób pracujących siedząc, a także dla tych, którzy po powrocie do domu rzadko mają czas czy energię na bardziej zaawansowaną aktywność. Rozciąganie można praktykować również wieczorną porą, co często ma pozytywny wpływ na lepszy sen. W takiej rutynie warto zdecydować się też na jogę.

O formę zadbasz, wymieniając samochód lub publiczny środek transportu na rower. Gdy pogoda sprzyja, a Twoje miejsce zatrudnienia nie znajduje się wyjątkowo daleko, możesz postawić na przejażdżkę, dzięki której zapewne unikniesz popołudniowych korków. Oczywiście nie jest to rozwiązanie dla każdego, ponieważ nie wszyscy mogą sobie pozwolić na taki ruch – choćby z powodu określonego dress code'u w pracy. Jednak nie warto na siłę szukać wymówek. Jazda na rowerze należy do jednych z najlepszych aktywności zarówno dla utrzymania formy, jak i dla dobrego samopoczucia. Nie masz sprawnego roweru? Możesz pożyczyć go od bliskiej osoby, sprawdzić, czy w Twoim mieście funkcjonują stacje, gdzie wypożyczysz sprzęt, ale można również sprawdzić propozycje na stronie https://sportano.pl/marki/orbea. Postaw na rower też przy innych okazjach, np. wybierając się na małe zakupy do pobliskiego sklepu czy spotkanie na mieście ze znajomymi. Nawet taka spokojna forma ruchu jest bardzo ważna, w końcu nie trzeba od razu stawiać na intensywny wysiłek i szybkie tempo.

Gdy Twoja praca nie opiera się w żadnym stopniu na wysiłku fizycznym, warto włączyć ruch w najprostszej formie. Wypełniając obowiązki biurowe, pamiętaj, aby często wstawać od biurka. Jeśli codziennie wykonujesz wiele telefonów do klientów, przynajmniej przy połowie z nich spaceruj po pokoju – niektórym dodaje to nawet skupienia. Pracujesz zdalnie? Zastanów się nad zmianą standardowego biurka na takie, które zmienia wysokość. W ten sposób będziesz mógł stać przy części wykonywania obowiązków. Istnieje wiele podobnych sposobów na zmianę codziennych nawyków, które pomagają choć w małym stopniu zadbać o formę. Wystarczy trochę chęci, aby je wprowadzić.

Sportowe hobby – jakie wybrać?

Gdy wprowadziłeś do codzienności proste formy ruchu, przyszedł czas na aktywność, której efekty będą bardziej widoczne. Do wyboru pozostaje wiele możliwości. Warto celować w coś, co nie stanowi tylko przykrego obowiązku, ale będzie sprawiało Ci na tyle satysfakcji, że zechcesz kontynuować ćwiczenia nawet podczas trudniejszych dni. Dana dyscyplina sportowa powinna stać się Twoim hobby, do którego chętnie powrócisz.

Jeśli praca dostarcza Ci wystarczająco dużo kontaktu z różnymi osobami i wolisz spędzić czas wolny, skupiając się tylko na sobie, postaw na indywidualne ćwiczenia. Możesz wybrać się na siłownię, basen, zacząć biegać albo trenować w domu. Jeśli lepiej będziesz czuć się z osobą towarzyszącą, poproś bliskiego, aby do Ciebie dołączył. W ten sposób nie tylko zadbacie o swoją formę, ale i miło spędzicie czas, np. podczas gry w tenisa. Poza tym do wyboru pozostaje też jakiś sport drużynowy. Z pewnością znajdziesz w swoim mieście amatorską drużynę koszyków, piłki nożnej czy siatkówki, do której będzie można się przyłączyć.

Co ważne, nie musisz stawać się od razu specjalistą. Pamiętaj, że nawet – na pierwszy rzut oka – mało wymagający ruch pomoże zadbać Ci o swoją formę. Doświadczenie i lepsza technika przyjdzie z czasem, a na początku warto skupić się na podtrzymaniu motywacji, nie zapominając oczywiście o bezpieczeństwie. Warto przy tym śledzić swoje postępy, które będą zachęcać do dalszego rozwoju. Pomocny może okazać się np. zegarek sportowy mierzący różne parametry – ich propozycje znajdziemy na stronie: https://sportano.pl/smartwatche-i-zegarki-sportowe.

Dopasowanie diety do potrzeb – jak wspomóc organizm?

Dużą częścią dbania o formę jest stosowanie odpowiedniej diety. Gdy jesteś pochłonięty pracą, z pewnością trudno Ci zadbać o systematyczne jedzenie posiłków. Jeśli codzienną energię opierasz na piciu kawy i mało odżywczych przekąsek, a obiad jesz bliżej pory wieczorowej, zastanów się, jak nad tym popracować. Przy dobieraniu diety do trybu życia należy pamiętać też o potrzebach organizmu, aby dostarczyć mu wszelkich odpowiednich składników. To pomoże między innymi w zniwelowaniu częstego uczucia zmęczenia.

Poza tym warto zadbać o przynajmniej jeden większy posiłek w pracy, który można przygotować wcześniej w domu. Jeśli trudno Ci zrezygnować z podjadania, zamień choć część przekąsek na zdrowsze zamienniki. Podczas krótkich przerw równie miło będzie pochrupać mieszanki orzechów. Jeśli chcesz wspierać swój organizm dodatkowo, możesz zdecydować się też na suplementy dopasowane do własnych potrzeb – różne przykłady znajdziemy m.in. tutaj: https://sportano.pl/sport/suplementy-i-odzywianie. Pamiętajmy jednak, że nie zastąpią one zdrowego odżywiania i regularnego spożywania posiłków, dlatego to na nich warto skupić się w pierwszej kolejności. Oczywiście równie ważne jest picie wody, która powinna zastąpić napoje z dużą ilością cukru, gdy towarzyszą nam codziennie.

Jak widać, utrzymanie dobrej formy nie musi być skomplikowane, a poszczególne sposoby łatwo włączyć do swojej codzienności. Należy pamiętać o tym, że wypracowanie nowych nawyków zależy w dużej mierze od Twojej sumienności i chęci zrealizowania celu.

Artykuł sponsorowany