Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jak nauczyć się odpoczywać i naładować baterie?

Wielu z nas nie do końca potrafi odpoczywać. Teoretycznie mamy dzień wolny, ale w praktyce w naszej głowie ciągle jesteśmy w pracy i mamy wrażenie, że powinniśmy coś zrobić. Nie chcemy usiedzieć w miejscu, a więc koniec końców nie ładujemy baterii, ponieważ nie dajemy sobie chwili na oddech. Jak nauczyć się odpoczywać?

Dlaczego odpoczynek jest ważny?

Wielu z nas bagatelizuje odpoczynek. Nie lubimy stać w miejscu, denerwuje nas bezczynność, musimy się czymś zająć i wydaje nam się, że poświęcanie czasu na rozrywkę to strata czasu. Zdarza się również, że nawet kiedy jesteśmy wykończeni i naprawdę chcemy naładować baterie, nie potrafimy tego robić - ciągle myślimy o pracy, zastanawiamy się, co musimy zrobić, mamy poczucie, że nie powinniśmy spędzać czasu biernie. Warto jednak mieć świadomość, że odpoczynek jest bardzo ważny - jeśli o nim zapominamy, odbija się do znacznie na naszej pracy, jesteśmy mniej efektywni, nie możemy się skupić, mamy problemy z koncentracją. Skuteczna praca jest możliwa, kiedy mamy wolne chwile dla siebie i możemy nabrać nowej energii. Jak nauczyć się odpoczywać? Podpowiadamy!

Jak nauczyć się odpoczywać?

W związku z powyższym wiele osób, których ten problem dotyczy, zastanawia się, jak nauczyć się odpoczywać, by ładować baterie skutecznie i rzeczywiście czuć, że ponownie nabieramy energii.

Work-life balance

Jeśli chcemy wiedzieć jak nauczyć się odpoczywać, musimy mieć świadomość, jak ważne jest odróżnienie życia zawodowego od prywatnego i zachowanie między nimi zdrowych proporcji. Tym samym, kiedy jesteśmy w pracy, powinniśmy zajmować się właśnie zadaniami z nią związanymi - unikajmy rozpraszaczy, nie spędzajmy czasu na przeglądaniu mediów społecznościowych, nie szukajmy zajęć, które pozwolą nam tak naprawdę udawać, że coś robimy. Starajmy się skupić na tym, co najważniejsze, dzięki czemu szybciej i sprawniej wykonamy swoje zadania. Natomiast w życiu prywatnym starajmy się skupić na sobie, na tym, co sprawia nam w czasie wolnym przyjemność, nie zaglądajmy cały czas na pracowniczą skrzynkę mailową, nie zastanawiajmy się zbyt długo nad tym, jak jutro będzie wyglądał nasz dzień pracy. Skoro udało nam się wykonać plan na dzisiaj, starajmy się cieszyć chwilą relaksu, która z pewnością bardzo nam się przyda. Jeśli uda nam się zachować tę zależność, szybko zauważymy efekty - w pracy zrobimy więcej, łatwiej będzie się nam skoncentrować na swoich zadaniach, staniemy się efektywniejsi, a w wolnym czasie wypoczniemy. Wpłynie to zarówno na nasze samopoczucie psychiczne, jak i fizyczne.

Aktywne spędzanie czasu

Jeśli nie potrafimy usiedzieć w miejscu, trudno nam wyobrazić sobie siedzenie na kanapie, relaksujące kąpiele, nawet dłuższy czas spędzany w mieszkaniu jest dla nas stratą czasu, choćbyśmy teoretycznie cały czas coś robili, warto znaleźć sobie takie zajęcia po pracy, które sprawią, że czas będzie aktywny, a tym samym pozbędziemy się poczucia jego zmarnowania. Chodźmy na spacery, rower, rolki, siłownię, zwiedzajmy okolicę, róbmy to, co lubimy i co pozwala nam być w ruchu. Pozwoli nam to oderwać myśli od pracy.

Czas offline

Wielu z nas w dzisiejszych czasach pracuje online. Czasami wszystkie działania wykonujemy w sieci. Długie godziny przed komputerem są dla nas normą. Często zdarza się tak, że kiedy już mamy wolną chwilę dla siebie - znowu zaczynamy korzystać z internetu. Tym razem w celach rozrywkowych, jednak mimo wszystko spędzamy czas przed ekranem. Niestety nie da się odpocząć, kiedy ciągle zerkamy w monitor i jesteśmy głodni nowych informacji na naszych feedach. Koniec końców, nawet jeśli teoretycznie mamy sporo czasu dla siebie, w ogóle nie czujemy się zrelaksowani. Warto spróbować odpoczywać offline. Jest wiele aktywności, które możemy wykonywać bez internetu. Dzięki temu nie tylko odpoczniemy my, lecz także nasze oczy.

Więcej wolnego czasu

Nadgodziny są kuszące, szczególnie jeśli są płatne. Chcemy zarobić więcej, więc pracujemy więcej. Warto jednak od czasu do czasu zrezygnować z dodatkowych pieniędzy i pomyśleć o sobie. Podczas 12 godziny pracy nie będziemy i tak na tyle skoncentrowani i skupieni, by pracować efektywnie i wykorzystywać sto procent swoich możliwości. Codzienna praca po godzinach może sprawić, że czasu dla siebie nie będziemy mieli wcale lub będzie go tak mało, że nie zdążymy odpowiednio naładować baterii, a jak już wspominaliśmy, w takim przypadku cierpi na tym zarówno nasze samopoczucie, jak i wykonywana praca.

Hobby

Pielęgnuj swoje hobby. Niemal każdy z nas ma coś, co lubi robić w wolnym czasie, co pomaga mu się oderwać od codzienności. Jedni malują, inni sklejają modele, gotują, jeszcze inni biegają czy grają w planszówki. Ważne, żeby w wolnym czasie robić to, co naprawdę sprawia nam radość i nas interesuje. Wówczas nasze myśli odejdą na jakiś czas od pracowniczych obowiązków czy problemów, a my w końcu dowiemy się, jak nauczyć się odpoczywać.

Planowanie

Bardzo przydatny w odpoczynku może być odpowiedni plan. Choć brzmieć to może dla niektórych absurdalnie - bo co to za wolny czas, skoro mamy zadania na liście - dla osób, które nie potrafią odpoczywać, planowanie może być zbawienne. Nie chodzi o to, by cały swój wolny czas zapełnić co do minuty wieloma zadaniami, jednakże jeśli czujemy, że nie potrafimy go zorganizować, marnujemy go i nie odpoczywamy, lista pozwoli nam uporządkować to i wyciągnąć z niego jak najwięcej.

Zdrowy sen

Jak nauczyć się odpoczywać? Nie bagatelizujmy snu. Zdarza się, że mamy tak dużo pracy, że kładziemy się późno, wstajemy wcześnie, nie dbamy o sen, w związku z tym ciągle jesteśmy zmęczeni. Warto zapamiętać, że porządne wysypianie się wpływa na cały nasz organizm - im gorzej śpimy, tym np. gorsza jest nasza odporność i częściej chorujemy. Dlatego co najmniej na godzinę przed snem wyłącz elektronikę, nie patrz w ekrany, staraj się przesypiać 7-8 godzin i pamiętaj, że tylko wyspana osoba może działać efektywnie.