Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jak jesienią powinno się zadbać o relaks po pracy?

Jesień to często niełatwy czas. Z pięknej, letniej pogody robi się szarówka, deszczowa i zimna, dni są coraz krótsze, a brak słońca sprawia, że nie czujemy się najlepiej. Dodatkowo w pracy często zaczyna się gorący okres – wszyscy wracają z urlopów, klienci są bardziej aktywni, okazuje się, że po wakacjach jest mnóstwo do zrobienia. Jak w tym czasie pozwolić sobie na relaks po pracy? Co robić jesienią, by móc odpocząć i nabrać energii? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Jak może wyglądać relaks po pracy jesienią?

W dzisiejszych czasach coraz trudniej jest nam się prawdziwie zrelaksować. Pragniemy być jak najlepsi, ciągle się rozwijać, widzimy, jak wiele robią inni ludzie i chcemy im dorównać. Nie chcemy po pracy siedzieć bezczynnie, szukamy kolejnych zadań lub zabieramy obowiązki do domu. Nie potrafimy odpoczywać, czujemy się coraz gorzej i jesteśmy coraz mniej wydajni. Zapewne wielu z nas poczuło po urlopie, jak dużo daje wolny czas i energia, którą zyskaliśmy.

Dlatego tak ważny jest relaks po pracy. Każdego dnia powinniśmy znaleźć chociaż chwilę dla siebie, którą w pełni poświęcimy na odpoczynek. Dzięki temu odświeżymy nasz umysł, a kolejnego dnia w pracy będziemy efektywniejsi, bardziej kreatywni i zaangażowani w swoją pracę.

Jesienią dni są krótsze, a pogoda często sprawia, że czujemy się gorzej – fizycznie i psychicznie. Tym bardziej należy dbać o to, by zapewniać sobie relaks po pracy. Co możemy robić o tej porze roku? Podpowiadamy!

Spotkania z bliskimi

Kiedy za oknem szybko robi się ciemno, raczej nie zawsze mamy ochotę na długie spacery, przebywanie na zewnątrz i korzystanie ze świeżego powietrza. Warto podkreślić, że mimo wszystko, nawet jesienią jest to doskonały sposób na relaks po pracy. Jednak niechęć z pewnością nikogo w tym przypadku nikogo nie dziwi. Dlatego też chętniej przesiadujemy w domu, wybieramy się do restauracji, kawiarni itp. Miejsca, gdzie możemy posiedzieć i nie marznąć, a dodatkowo zjeść coś dobrego, jesienią przyciągają jeszcze bardziej. Przy okazji można zafundować sobie spotkania ze znajomymi – na mieście, w domu. Rozmowy z bliskimi, wspólne spędzanie czasu zapewnia dużo śmiechu, przemyśleć i przede wszystkim odpoczynku. Dlatego też takie spotkania powinny znaleźć się wysoko na naszej liście – z pewnością nie jest to strata czasu.

Przygotowywanie posiłków

Jak już wspominaliśmy, dni są coraz krótsze, a my coraz chętniej siedzimy w domu. Wykorzystajmy ten czas na przygotowanie pysznych, domowych, zdrowych posiłków. Nie musimy jeść w biegu i byle czego. Warto poświęcić temu dłuższą chwilę. Dla wielu z nas gotowanie jest formą odstresowania się, oderwania myśli od codzienności. Dodatkowo możemy przygotowywać jedzenie z bliskimi, co sprawi, że spędzimy razem więcej czasu w ciągu dnia. Doskonale w tym okresie sprawdzą się rozgrzewające posiłki, chroniące nas przed chłodem, który panuje na zewnątrz.

Filmowe wieczory

Jesienna aura sprzyja także zaleganiu przed telewizorem. Aby jednak nie dać się niemocy i oglądaniu tego, co ktoś nam serwuje, wybierzmy interesujące nas filmy sami. Filmowe wieczory także można spędzać z bliskimi, lecz niekoniecznie. Z pewnością dobrym towarzystwem będzie także ciepły koc. Taki relaks sprawi, że skupimy się na czymś innym niż praca, oderwiemy się od otaczającego świata, a jeśli trafimy na dobre produkcje – także zachwycimy się. Czego chcieć więcej?

Wieczory offline

W dzisiejszym świecie właściwie ciągle jesteśmy offline. Na smartfonach, tabletach czy komputerach mamy ustawione powiadomienia, wszystkie urządzenia są często połączone, a do nas ciągle spływają nowe wiadomości. Nawet jeśli chcemy odpocząć, wystarczy, że zobaczymy nowego maila i nagle godzinę spędzimy w internecie – nie robiąc właściwie nic ciekawego. Takie tracenie czasu wielu z nas frustruje, ale nie potrafimy nic z tym zrobić. Warto więc starać się spędzać wieczory offline. Początkowo można wyłączyć internet godzinę przed snem, później ten czas wydłużać. Pewnie okaże się, jak wiele możemy w tym czasie zrobić i jak odpocząć.

Aktywność fizyczna

Dobrym sposobem na relaks po pracy jesienią jest także aktywność fizyczna. Jeśli spacery nas nie przekonują o tej porze roku, zapiszmy się na siłownię albo inne zajęcia, dzięki którym kilka razy w tygodniu będziemy mogli się poruszać. Zalet aktywności w dzisiejszych czasach chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Z pewnością zadziała zbawiennie nie tylko na ciało, lecz także na zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Ciepłe napoje

Relaks po pracy nie musi być wcale skomplikowany – idealnie sprawdzi się w tej roli chwila sam na sam z ciepłym napojem. Kiedy ciepło będzie rozchodziło się po naszym ciele, z pewnością poczujemy się lepiej. Warto więc przygotować sobie coś pysznego do picia i delektować się tą chwilą.

Chwila na oddech

Ile razy w ciągu dnia udaje ci się posiedzieć zupełnie bez żadnych bodźców – muzyki, filmu w tle, audiobooka, książki, telefonu itp.? Czy zdarza ci się pobyć sam na sam ze swoimi myślami? Niestety coraz częściej jesteśmy wręcz uzależnieni od bodźców i nie potrafimy bez nich normalnie funkcjonować. Warto w ciągu dnia chociaż 10 minut poświęcić tylko na spokojny oddech, swobodny przepływ myśli – nie patrzeć w telefon, wyłączyć wszystkie sprzęty, wyciszyć się. To z pewnością nam pomoże w codziennym relaksie.

W ciągu dnia warto poświęcić choć chwilę na relaks – każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Warto próbować różnych metod na rozluźnienie i wybrać najlepsze, których praktyka sprawi, że odzyskanie energii będzie dla nas na wyciągnięcie ręki.