Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Nie przepłacaj, mając samochód — skorzystaj z tych sposobów na oszczędzanie w 2024 roku

Wynajem, czynsz, wizyty u lekarza, jedzenie, chemia domowa — to jedynie część wydatków, które trzeba ponosić w skali miesiąca. Jeśli dodatkowo ma się samochód, trzeba do nich doliczyć od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy miesięcznie. Czy wydatki związane z używaniem własnego auta muszą być tak wysokie? Czy istnieją sposoby na to, aby oszczędzać? 

Własny samochód jest ogromnym przywilejem i pomocnym narzędziem w wielu różnych sytuacjach. Jego zakup i utrzymanie są jednak kosztowne, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób można oszczędzać, będąc szczęśliwym posiadaczem swojego pojazdu. 

Jak oszczędzać, będąc właścicielem auta? 4 sprawdzone metody 

Masz auto? Z pewnością doceniasz komfort i swobodę, którą Ci zapewnia. Rosnące koszty paliwa i ogólnego utrzymania pojazdu sprawiają jednak, że wiele osób rozważa, czy w ogóle opłaca się dalej go mieć, czy może lepiej przesiąść się na komunikację zbiorową. Jeśli też stoisz przed tym dylematem, poznaj sposoby na oszczędności w tym zakresie. Dzięki nim możesz obniżyć realne koszty eksploatacji pojazdu nawet o kilkadziesiąt procent w skali miesiąca. 

1. Wybierz auto na miarę swoich potrzeb i możliwości 

Oszczędzanie na samochodzie warto zacząć, jeszcze zanim się go kupi. Przed wyborem konkretnego modelu i marki zastanów się nad tym, jakie są Twoje potrzeby. Poszczególne marki, uznawane za luksusowe (np. BMW czy Audi), są co do zasady drogie w eksploatacji. Naprawa nawet drobnych części jest kosztowna. Można więc sięgnąć po tańsze marki — np. Skoda, Fiat czy Opel. Z kolei poszczególne modele w obrębie propozycji konkretnego producenta również mogą być zróżnicowane pod tym kątem — np. co do zasady części do Opla Insignia będą droższe niż te do Opla Astry z tego samego roku. 

Wybierając samochód, pamiętaj też o zwróceniu uwagi na jego wielkość i moc. SUV pali więcej niż małe, ekonomiczne auto. Pojazd o mocy silnika 2.0 też będzie droższy w utrzymaniu niż ten z mocą 1.0 czy 1.2. Zastanów się, czy duża ilość miejsca w środku pojazdu i szybkie przyspieszanie są dla Ciebie tak ważne, czy może zamiast nich wolisz mieć samochód tańszy i przyjaźniejszy środowisku — taki, który mniej pali. 

2. Korzystaj z usług zaufanego warsztatu samochodowego 

Usługi warsztatów samochodowych nie należą do najtańszych. Sama diagnoza problemu może kosztować około 200 zł lub nawet więcej. Wymiana niewielkiej części to wydatek kilkuset złotych za samą pracę, a do tego trzeba doliczyć również ceny zakupu zamiennych elementów. W związku z tak dużymi wydatkami warto znaleźć miejsce, w którym będziesz miał pewność, że jesteś traktowany uczciwie, a warunki współpracy będą miały przejrzysty charakter. 

W przeciwnym razie będziesz narażony na wymianę sprawnych części, wzrost cen usług po realizacji zleconego zakresu prac czy stosowanie zamiennych części zamiast tych oryginalnych, które będą ujęte w rozliczeniu. Znalezienie zaufanego mechanika da Ci większe poczucie bezpieczeństwa, bo będziesz wiedział, że auto jest w dobrych rękach, a Ty płacisz za to, czego faktycznie potrzebujesz. 

3. Wybierz najtańszą polisę OC 

Każdy właściciel auta musi mieć wykupioną polisę OC. Warto jednak wiedzieć, że dobre ubezpieczenie samochodu wcale nie jest tym najdroższym. Zakres polisy od odpowiedzialności cywilnej jest regulowany ustawowo, a więc jest taki sam w przypadku oferty każdego towarzystwa ubezpieczeniowego. Wybierając konkretny wariant, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na cenę. Najlepiej wybrać najtańszą opcję — otrzymasz wymagany zakres ochrony, a jednocześnie nie będziesz przepłacał. 

Inne, nieobowiązkowe ubezpieczenia, mogą mieć z kolei różne zakresy ochrony. W tym wypadku warto je porównać właśnie pod tym kątem. Nie zawsze droższa opcja będzie oferowała więcej. Jeżeli chcesz kupić np. OC i AC, rozważ też zakup w pakiecie. Dzięki temu możesz zaoszczędzić od kilku do kilkudziesięciu procent wydatków. 

Gdzie znaleźć tanie ubezpieczenia auta? 

Wybierając ofertę dla siebie, sprawdź kalkulator ubezpieczenia samochodu. Po uzupełnieniu formularza zyskasz dostęp do porównania ofert sprawdzonych towarzystw. Będziesz widział najważniejsze cechy konkretnych opcji, a to znacznie ułatwi Ci wybranie spośród nich tej jednocześnie najtańszej i najkorzystniejszej. 

4. Postaw na samodzielne naprawy 

Naprawy samochodów wydają się wyjątkowo skomplikowanymi procesami. Na pewno nie są łatwe i wymagają odpowiedniego przygotowania. Warto jednak mieć świadomość tego, że dużą część z nich można zrealizować samodzielnie. W sieci znajdziesz ogromną ilość filmików i poradników, które pokazują, jak zrobić to krok po kroku. 

Na początku nie musisz brać się za te najpoważniejsze rzeczy. Możesz zacząć od takich kwestii jak wymiana oleju, świec czy kontrola płynów eksploatacyjnych. Te czynności nie wymagają specjalistycznych narzędzi, dużej wiedzy czy szczególnych umiejętności, a pozwalają zaoszczędzić kilkaset złotych. Z czasem, kiedy Twoja wiedza będzie rosła, możesz podejmować się trudniejszych działań. 

Auta są obecnie drogie w utrzymaniu, dlatego warto wdrażać działania pozwalające oszczędzać na ich eksploatacji. W tym celu przede wszystkim trzeba wybrać samochód dopasowany do indywidualnych potrzeb. Dobrze też znaleźć zaufany warsztat oraz nauczyć się samodzielnie realizować jak najwięcej prac naprawczych. Bardzo ważne jest także kupowanie taniego ubezpieczenia OC, na którego wyborze można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent kosztów w skali roku.

Artykuł sponsorowany