Poradnik Pracownika

Jak wybrać fotel do domowego biura?

Praca zdalna to wygodne rozwiązanie, stosowane obecnie w wielu branżach. Do jej atutów można zaliczyć oszczędność czasu, którego nie trzeba poświęcać na dojazdy. W wygodnym domowym biurze pracuje się wydajnie jednak tylko wtedy, kiedy do dyspozycji mamy dobrze dobrany fotel biurowy.

Ergonomicznefotele i krzesła biurowe, takie jak te na stronie:https://www.ergoexpert.pl/biuro/fotele-i-krzesla-biurowe to przede wszystkim doskonałe podparcie dla całego kręgosłupa, zarówno w części lędźwiowej jak i na innych jego odcinkach. Niestety, całodzienne siedzenie nie jest pozycją fizjologiczną, więc naraża kręgosłup na znaczne obciążenia. Jak tego uniknąć?

Dlaczego dobry fotel do biura domowego to tak ważna sprawa?

Praca w domu to nieraz wielogodzinne przesiadywanie przed komputerem, zwłaszcza jeżeli pracujemy na własny rachunek. Podczas siedzenia na fotelu mięśnie się spinają, zaś kręgosłup musi unieść zdecydowanie większy ciężar, niż kiedy stoimy czy leżymy. Już po kilku godzinach pracy na nieodpowiednim fotelu zaczynamy odczuwać drętwienie szyi i kończyn oraz nieprzyjemne skurcze mięśni. To oczywiście przyczynia się również do spadku wydajności w pracy, co bezpośrednio może się przekładać na obniżenie zarobków. Zazwyczaj do regeneracji ciała po całodziennym siedzeniu na niewygodnym fotelu nie wystarczy odpoczynek nocny, więc z dnia na dzień czujemy się coraz gorzej.

Fotel dla osób z problemami z kręgosłupem?

W razie problemów zdrowotnych najlepiej od razu zdecydować się na mebel, który będzie profilaktycznie oraz leczniczo wspierać nasz kręgosłup. Na przykład fotele rehabilitacyjne biurowe są w stanie znacząco zmniejszyć naprężenie kręgosłupa oraz mięśni, które go okalają. Co więcej, specjalnie zaprojektowane fotele łagodzą ból, który już się pojawił. To ważne, szczególnie w przypadku osób, które nie mogą sobie pozwolić na przerwanie pracy po 8 godzinach i muszą dać z siebie znacznie więcej. Warto zwrócić uwagę, by fotel rehabilitacyjny posiadał funkcję aktywnego i bezwysiłkowego wymuszania prawidłowej postawy ciała. To szczególnie istotne w przypadku osób, które bardzo często skarżą się na bóle kręgosłupa. Wyeliminowanie nieprawidłowej postawy w sposób odczuwalny przyczyni się do dobrego samopoczucia nawet po wielu godzinach pracy przy komputerze. 

Jak dopasować fotel biurowy do stylu domu?

Krzesło do komputera nie jest jedynie sprzętem użytkowym, ale także dekoracją biura. Jak je ciekawie zaprojektować? Można postawić na ujednolicenie designu całego domu, również biura. Nowoczesne fotele biurowe doskonale wpasowują się zarówno w klimat skandynawski, minimalistyczny, klasyczny, retro czy pałacowy. Innym rozwiązaniem jest wyodrębnienie domowego biura i urządzenie go w zupełnie innym stylu niż cała reszta domu czy mieszkania. Przykładem może być biuro urządzone w stylu glamour, z wygodnym, skórzanym fotelem i pasującymi do niego dodatkami, które będzie pięknie kontrastować z resztą pomieszczeń zaaranżowanych w klimacie futurystycznym.

Tekst zewnętrzny, artykuł partnera